جلیلی: آمریکا و غرب 30سال در مورد واقعیت های ایران اشتباه کردند

دبیر شورای عالی امنیت ملی تحلیل غلط غرب از واقعیت‌های خاورمیانه را علت استمرار مشکلات آنان در منطقه دانست و تصریح کرد که آمریکا و غرب 30سال در مورد واقعیت های ایران اشتباه کرده اند.

سعید جلیلی روز یکشنبه در دیدار وزیر امور خارجه ترکیه با وی به هزینه‌های فراوان غربی‌ها در خاورمیانه و ناکامی‌های مستمر آنها اشاره کرد و گفت: علت اصلی این ناکامی‌ها بی‌توجهی آنها به عمق واقعیت‌های منطقه است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با یادآوری بحران 60 ساله اشغال فلسطین و ناتوانی آمریکا و غرب در حل این بحران گفت: ارزیابی ناقص و غلط آنها از موضوع فلسطین سبب شده این کشورها به‌رغم تحمیل هزینه‌های سنگین به ملتهای خود به توفیقی نیز در این زمینه دست نیابند.
جلیلی همچنین با اشاره به اشتباه 30 ساله آمریکا و غرب در درک صحیح واقعیت‌های ایران حضور 85 درصدی ملت ایران در انتخابات اخیر را گواه روشنی بر خطای نگاه برخی کشورها دانست و گفت: آمریکا و غرب نیازمند دستیابی به برداشتی صحیح از جهان هستند تا ضمن کاستن از هزینه‌های خود و سایرین مسیر درست پیشرفت و عدالت را تشخیص دهند.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی همچنین با اشاره به مناسبات تاریخی، عمیق و راهبردی دو کشور ایران و ترکیه و روابط برادرانه و صمیمی دو ملت، بر ضرورت تعمیق، تقویت و گسترش روابط تاکید کرد و گفت: تهدیدها و فرصت‌های مشترک می‌طلبد همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای دو کشور در زمینه‌های مختلف اعم از سیاسی، اقتصادی و امنیتی افزایش یابد.

** آمادگی ترکیه برای میزبانی گفت و گوهای ایران با 5+1

در این دیدار احمد داود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز با ابراز خرسندی از اینکه به عنوان نخستین وزیر امور خارجه پس از استقرار دولت دهم به کشورمان سفر کرده است، ترکیه را برادر و دوست همیشگی ایران خواند و خواستار گسترش همکاری‌ها و رایزنی و افزایش عمق روابط راهبردی دو کشور شد.
وی با اشاره به محورهای ارایه شده در بسته پیشنهادی ایران آن را بستری خوب برای گفتگو درباره موضوعات مهم جهانی دانست و با ابراز امیدواری نسبت به آغاز هرچه سریع‌تر مذاکرات، آمادگی ترکیه را برای میزبانی گفتگوها اعلام کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید