سردار شهید حاج حسن تهرانی مقدم در بیان یاران و همرزمان

شهید مقدم نمونه یک انسان چندوجهی بود

 

همیشه با خود می اندیشیدم که چرا باید بعضی ها برای همیشه گمنام باشند؟ کسانی که علی رغم ایفای نقش های حساس و مهم، نه نامی داشته باشند و نه نشانی.حاج حسن تهرانی مقدم از این دسته بود که تا بود به جز دوستان و همرزمان و همکارانش کسی او را نمی شناخت و ...

همیشه با خود می اندیشیدم که چرا باید بعضی ها برای همیشه گمنام باشند؟ کسانی که علی رغم ایفای نقش های حساس و مهم، نه نامی داشته باشند و نه نشانی.حاج حسن تهرانی مقدم از این دسته بود که تا بود به جز دوستان و همرزمان و همکارانش کسی او را نمی شناخت و یابه جایگاهش واقف نبود، اما پس از سال ها مجاهدت و تلاش در پاسداری از انقلاب اسلامی، خداوند او را مزد شهادت داد و با نام مقدس شهید او را به همگان شناساند. با این مقدمه، پای صحبت تعدادی از یاران و همرزمان شهید تهرانی مقدم می نشینیم تا با گوشه ای از ویژگی های اخلاقی، مدیریتی و سیره فرماندهی او آشنا شویم

حضرت آقا عاشق او بود

حجت الاسلام «علی شیرازی» که چند مدتی است از نمایندگی ولی فقیه در نیروی دریایی به نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس نقل مکان کرده و از همسایگان این شهید و به عبارتی، امام جماعت مسجد محل زندگی این شهید بزرگوار است، درباره ایشان می گوید: «اگر از بعد معنوی بخواهیم در رابطه با شهید تهرانی مقدم صحبت کنیم، باید بگویم مقیدترین فرد به نماز جماعت بود. نماز جماعت صبح این عزیز ترک نمی شد. از لحاظ اخلاص هم او کمک های زیادی به فقرا می کرد و در کارهای فرهنگی و خیر دست داشت و عنایت داشت که کسی متوجه نشود، لذا پول ها را می داد به دیگران تا در این مسیر خرج کنند.از بعد نظامی هم اگر نگاه کنیم، بهترین دانش را در رابطه با موشک و سلاح داشت که این بعد او در سپاه قابل تحسین بود.در رابطه با عشق به ولایت هم همین قدر بگویم که حضرت آقا عاشق او بود که حضور ایشان در تشییع جنازه سردار تهرانی مقدم، موید این مسئله است. پشت صحنه این مسئله عشق فراوانی بود که حاج حسن تهرانی مقدم به امام خامنه ای داشت و در میان فرماندهان سپاه زبانزد بود.

همه را مجذوب شخصیت خود می کرد

سردار «سید مجید موسوی» به عنوان جانشین فرمانده نیروی هوافضای سپاه که از دوستان نزدیک و صمیمی این شهید است نیز در رابطه با او می گوید: حاج حسن شخصیت بی نظیری بود که با هیچ کلامی نمی شود او را توصیف کرد. شخصیت ویژه ای که اساساً جایش روی زمین نبود. تلاشش از همه جهت ارتقای بنیه دفاعی و بازدارندگی نظام، به نتیجه رساندن خواست ولی فقیه و تلاش برای رسیدن به مدینه فاضله ترسیم شده معمار بزرگ انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) بود. از سکنات شخصی و سازمانی او این که انسان بلانظیر و بی شبیه بود که به واقع توانست، نمونه یک پاسدار واقعی را به جهت همه ابعادی که تصور می شود، به منصه ظهور بگذارد و بتواند یک الگوی جاودانه برای همه پاسداران باشد.

او شخصیتی بود که در معاشرت ها و روابط با عامه کارکنان در اولین برخورد آنها را مجذوب خود می ساخت. خلق و خوی اش به واقع الهی و متأسی از آموزه های دینی بود و همین او را به این ویژگی های منحصر به فرد رسانده بود، به طوری که همه دوستان و همکاران به او عشق می ورزیدند و از مجالست با او لذت می بردند. بیرون از سپاه هم با هر کسی که معاشرت داشت، با حداکثر جاذبه ای که ایجاد می کرد این پیوند که بین او و دیگران برقرار می شد، ماندنی بود. در کار هم، فرماندهی بود که هیچ موقع بنا نداشت در انتهای صف حرکت کند. همیشه خودش در خط اول بود و در مقام عمل قرار می گرفت. به راستی که مقدم بود، چرا که سعی داشت مانند نوک پیکان همیشه سردمدار حرکت ها باشد که حادثه شهادت او خود این الگو بودن وی در پیشتازی در کارها را اثبات کرد.

مشکلات برایش ناچیز جلوه می کردند

سردار «کاظمی» هم که از فرماندهان ارشد سپاه می باشد در رابطه با او این چنین می گوید: سردار شهید حاج حسن تهرانی مقدم از عزیزان و بزرگوارانی بود که در وادی ولایت مداری و در مسیر ولایت گام نهاد و سرمشق همه ما بود. اراده مستحکم داشت، امیدوار بود و با افق بلندنگاه و تلاش شبانه روزی در این مسیر به گونه ای عمل می کرد که هر مشکل سهمگینی که جلوی راهش بود، بسیار ناچیز جلوه می کرد. بحمدالله همه افق های بلند را فتح کرد که آخرینش فوز شهادت بود. دوستان و همکاران این شهید هم این حرکت او را با پشتکار و همتی که از او و سایر شهدای همراهش آموخته اند، ادامه خواهند داد.

شهید مقدم یک انسان چندوجهی بود

سردار «علی رضا تمییزی» هم که بعد از فرماندهی دانشگاه امام حسین(ع) به سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح رفته است، درخصوص این شهید بزرگوار چنین می گوید: سردار تهرانی مقدم یکی از اسوه های جامعه اسلامی ما و به خصوص از جمع پاسداران با سابقه و نیروهای اولیه سپاه بود. هر کس با روحیه او آشنا بود می دانست که او یک انسان چندوجهی است. متدین، متخصص، فرهنگی، ورزشی و چندبعدی در همه جهات، همیشه پای کار و جزء نیروهای پیشگام.در آخرین مأموریت که یک برنامه کوهنوردی بود با ایشان بودم. او یکی از بهترین کوهنوردهای ایران بود. اکثر قلل ایران را فتح کرده بود. توفیق شد با او و جمعی دیگر از دوستان برای صعود به قله دماوند رفتیم. انصافاً در مسیر رفت و برگشت این صعود، بیشتر ایشان را درک کردم و شناختم. راز و نیازهای شبانه و توجهی که نسبت به خودسازی داشت از خصوصیات بارز او بود. او انسان خودساخته ای بود که باید از او درس بگیریم. در حوزه تخصصی خود، شهید تهرانی مقدم یکی از افراد کم نظیر و یا بهتر بگویم، بی نظیر بود. در رابطه با مدیریت و فرماندهی و حوزه های توپخانه و موشکی یکی از برجستگان بود که در نهایت به فوز شهادت که از همه چیز عظیم تر و بالاتر است، نائل آمد.

امیدوارم که ما ادامه دهنده راه این شهید بزرگ باشیم./علیرضا جلالیان

/ 0 نظر / 34 بازدید