دوران این که ما را یک‌طرف میز بنشانند و بازخواست هسته‌ای کنند، گذشت

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با شبکه الجزیره انگلیسی ضمن توصیه به کشورهای غربی مبنی بر عذرخواهی به‌خاطر اشتباهات تاریخی خود تأکید کرد: دیگر دوران آن گذشته است که بخواهند ما را یک طرف میز بنشانند و سیال و جوا هسته‌ای کنند.

به گزارش رجانیوز، مجری الجزیره از علی اصغر سلطانیه پرسید احمدی نژاد رئیس‌جمهور ایران اخیرا گفت که برنامه هسته‌ای ایران در گفتگوهای ژنو بررسی نخواهد شد. آیا این موضع تغییر کرده است؟

سلطانیه در پاسخ گفت: قطعاً این موضع تغییر نکرده است. بسته پیشنهادی ایران اساس گفتگوهای این کشور با نمایندگان 1+5 است و هر 7 کشور طبق این بسته، مسائل بین المللی و منطقه ای را بررسی خواهند کرد.

مجری الجزیره گفت آیا فکر نمی کنید این کار به نوعی همانند فیل داخل اتاق تاریک باشد و بی معناست که در این مذاکرات شرکت شود اما درباره برنامه هسته‌ای ایران صحبت نشود.

سلطانیه پاسخ داد: همانطورکه گفتم، دستور کار این گفتگوها فعالیت های هسته‌ای ایران نیست همانطوری که مقامات ایران از جمله رئیس‌جمهور نیز قبلا گفته اند، یکی از مسائلی که در این نشست مطرح خواهد شد، خلع سلاح هسته‌ای و منع تکثیر و نیز استفاده های صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است، یعنی همه کشورها می توانند منافع و نگرانی‌های خود را درباره همه مسائل از جمله مسائل هسته‌ای بیان کنند اما این بدان معنا نیست که ما اجازه دهیم که یک طرف میز بنشینیم و مورد سؤال و پرسش درباره فعالیت های هسته‌ای مان قرار بگیریم. در عین حال، هر کسی این حق را دارد که سؤالات خود را در حوزه منافعش در رابطه با بسته پیشنهادی ایران مطرح کند.

مجری الجزیره پرسید: در چند روز اخیر اظهارات تندی از سوی مقامات امریکا درباره ایران بیان شده است، از جمله وزیر خارجه این کشور چندین بار تاکید کرده است که ایران باید ثابت کند برنامه هسته‌ایش صلح آمیز است. آیا شما در این گفتگوها مدرکی را ارائه خواهید کرد که نشان دهد برنامه شما هسته‌ای تسلیحاتی نمی باشد.

سلطانیه در پاسخ گفت: ما قبلاً هم گفته ایم که بهترین مدرک و اثبات این مسئله، بیانیه های آژانس است که بیش از 20 بار تأکید کرده است هیچ مدرک و شواهدی پیدا نشده که ثابت کند ایران مواد و فعالیت های هسته‌ایش به جهتی ممنوع و غیرقانونی منحرف شده است.

وی ادامه داد: من در نامه ای که 21 سپتامبر به مدیرکل آژانس دادم، به طور داوطلبانه آژانس را از وجود این سایت هسته‌ای جدید مطلع کردم، در حالی که این کار ما بسیار زودتر از زمانی بود که طبق مقررات آژانس موظف به اعلام آن بودیم. این اقدام ما پیش از گفتگوهای اول اکتبر به روشنی نشان از حسن نیت و اراده سیاسی ما برای ایجاد فضایی سازنده برای گفتگوها دارد.

نماینده ایران در آژانس افزود: درست زمانی که من در حال گفت‌وگو با آژانس درباره فراهم کردن زمینه بازرسی ها از این سایت بودم، متأسفانه با موجی از تبلیغات سیاسی خصمانه و واکنش های ناپخته و غیرمنصفانه علیه ایران از طرف این 3 کشور روبرو شدیم، به طوری که آن‌ها تلاش کردند به جای اینکه از این اقدام مثبت ایران تشکر کنند، جو را خراب کنند.

سلطانیه با تأکید بر اینکه این سایت تحت نظارت کامل آژانس قرار خواهد گرفت، با این پرسش مجری مواجه شد: رابرت گیتس وزیر دفاع امریکا به تازگی گفت اگر ایران این سایت هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز می خواهد، پس هیچ دلیلی نداشته که آن را در عمق زمین ایجاد کند و نیازی نبوده درباره آن فریبکاری کند و آن را تا مدتی مخفی نگه دارد. آن‌طور که من می دانم، شما گفته‌‌اید که در این خصوص، اطلاعاتی به آژانس دادید اما آیا قبول دارید که این کار شما از دید جهان بیرون نوعی فریبکاری بوده است؟

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: پیش از هر چیز من مسئله فریبکاری را رد می کنم. به نظر من، این چیزی است که مردم متوجه نمی شوند، حتی رهبران 3 کشور نیز یا مسئله را درک نکرده بودند یا این که می خواستند عمداً توجه افکار عمومی را از بحران اقتصادی که قرار بود در اجلاس 20 درباره حل آن گفت‌وگو شود، منحرف سازند، این حرف اصلاً درست نیست و هیچ فریبکاری در کار نبوده است. طبق وظایف قانونی ما که در پادمان ان‌پی‌تی مشخص شده است ما فقط وظیفه داریم تا 180 روز پیش از آنکه بخواهیم مواد هسته‌ای را در تأسیساتمان داخل کنیم، آن را به اطلاع اژانس برسانیم، در حالی که ما این کار را خیلی زودتر انجام دادیم.

وی در توضیح علت اینکه احداث سایت جدید در این مکان خاص گفت: همانگونه که در نامه ام به آژانس توضیح داده‌ام، علت آن، نگرانی‌های امنیتی بوده است زیرا دائماً تهدیدهایی از طرف رژیم صهیونیستی برای حمله به تأسیسات ایران وجود دارد و دولت بوش نیز در گذشته دائماً ایران را به حمله تهدید می کرد.

سلطانیه اضافه کرد: همه این مسائل به صورت اسنادی در آژانس و شورای امنیت نگهداری می شود، از این رو، لازم بود که ما محتاط باشیم و کارخانه غنی سازی دوم خود را در یک مکانی امن تر ایجاد کنیم. همانگونه که در نامه رسمی خود گفته ام، این کارخانه نیز همانند کارخانه نطنز تا حد 5 درصد غنی سازی می کند که صرفاً برای مصرف نیروگاه های هسته‌ای است.

در ادامه این گفت‌وگو مجری الجزیره اظهار داشت: اوباما رئیس‌جمهور امریکا به روشنی گفته است که ایران 2 گزینه پیش روی خود دارد یا اینکه می تواند با رها کردن برنامه دستیابی به سلاح اتمی به شکوفایی و امنیت بیشتر برسد یا اینکه مسیر دستیابی به سلاح اتمی را تا رویارویی ادامه دهد. آیا شما فکر می کنید که اکنون تهدیدها علیه ایران بسیار جدی است و اگر شما آن طوری که انتظار می رود، همکاری نکنید، باید منتظر رویارویی بود؟

سلطانیه در پاسخ گفت: پیش از هر چیز بگویم که ملت بزرگ ایران همیشه گفته است که ما به هیچ وجه زبان تهدید و ارعاب را نمی پذیریم و تحمل نمی کنیم. ما بارها گفته ایم که روش چماق و هویج زبانی غیر متمدنانه است و ما آن را تاب نمی اوریم. ما در حقیقت این گفتگو و دیدار را پیشنهاد کرده و بسته پیشنهادی خود را ارائه کرده ایم و آماده گفتگویی مساعد هستیم تا به همه جهان نشان دهیم که حسن نیت سیاسی برای گفتگوهای سازنده با همه کشورهایی را داریم که نگرانی دارند.

وی افزود: اعلام وجود این سایت هسته‌ای پیش از نشست اکتبر نشان از شفافیت و همکاری ما دارد، در غیر این صورت، ما می توانستیم این مسئله را پس از نشست ژنو گزارش کنیم. همچنین به ما گفته شده بود که لحن دوران بوش دیگر در دوران ریاست اوباما تکرار نخواهد شد و دائماً حرف از تغییرات اساسی بود. از این رو، من توصیه می کنم تا در اشتباه تاریخی پیتسبورگ بازنگری شود و در نشست ژنو از این کاری که شده، عذرخواهی شود و البته ملت بزرگ ایران همیشه بخشنده است و گذشت می کند و بگذارند تا فصلی جدید در محیطی صلح آمیز و مثبت اغاز شود

/ 0 نظر / 3 بازدید