اندر کرامات وزیر خارجه آمریکا آبکش تحریم سوراخ است!

وزیر خارجه آمریکا معتقد است حلقه تحریم های اقتصادی علیه ایران، سوراخ است. روزنامه نیویورک تایمز این خبر را ضمن تحلیلی از تهدید دیرپای تحریم اقتصادی علیه ایران عنوان کرد. به نوشته این روزنامه «تجربه نشان داده آمریکا در اعمال تحریم های دامنه دار نتوانسته اقتصاد ایران را محاصره و قرنطینه کند.»
این روزنامه آمریکایی تاکید می کند: تحریم ها معمولا بی اثر شده و تجربه نشان داده ایران توان مقاومت و دور زدن آنها را دارد. شبکه های گسترده اقتصادی و تجاری در دنیا ریشه دوانده و همواره مانند سدی محکم در برابر تحریم ها عمل می کند. ایران هرگز به خاطر تحریم ها از اهداف خود بازنخواهد ایستاد.
نیویورک تایمز به فهرست بلند «مجازات های آمریکا علیه شرکت هواپیمایی هلند که قطعات هواپیما و دستگاههای الکترونیک را از طریق قبرس و امارات ارسال کرده، دریافت قطعات جنگنده های جت از طریق کلمبیا، و خرید قطعات دستگاههای الکترونیک و بالگرد از طریق مالزی و سنگاپور و ایرلند و هنگ کنگ و...» که تنها بخش کوچکی از نشانه های نقض تحریم ایران در 2 سال اخیر بوده اشاره کرد و افزود: بانک لیودز در لندن و یک بانک در هلند نیز از معدود بانک هایی بودند که تخلفات آنها از تحریم ها کشف شد و جریمه شدند. به گفته یاکوبسون یکی از کارشناسان تحریم، همه این قرائن مسئولان آمریکایی را به این نتیجه رسانده است که تحریم های سخت حتی با حمایت بین المللی هم نمی تواند کشور پهناور و پیچیده ای مانند ایران را به محاصره درآورد. این غیرواقع بینانه است که انتظار داشته باشیم ایران از اقتصاد بین الملل منزوی شود.
این متخصص اطلاعات و تحریم در موسسه سیاست های خاور نزدیک واشنگتن می گوید: ایرانی ها تجربه طولانی در مقاومت مقابل تحریم ها دارند. آنها به راحتی خود را با شرایط تطبیق می دهند، از اشتباهات درس می گیرند و نگاه می کنند ببینند آمریکا از کدام ناحیه خردشدنی است، به همان سمت حرکت می کنند. از حیث تجارت هم وادی های کور بسیاری وجود دارد.
نیویورک تایمز با اشاره به اینکه تحریم های نیم بند موجود در عین حال تلاشی برای اعمال فشار بر ایران جهت تغییر در محاسبات خود است، تاکید می کند: کشورهای اروپایی با پیشنهاد آمریکا برای تحریم فروش بنزین مخالفند و آن را باعث خشم عمومی بیشتر علیه غرب می دانند.
گفتنی است غیر از روسیه و چین، اغلب شرکتهای اروپایی (از جمله آلمانی، فرانسوی و...) هم بارها تحریم ها علیه ایران را دور زده اند به نحوی که طبق آمار رسمی، صادرات برخی کشورهای اروپایی به ایران طی سال گذشته میلادی افزایش هم داشت. این کشورها طی دو سال اخیر در بحران و رکود اقتصادی شدید که طی چند دهه گذشته بی سابقه است، به سر برده اند.

/ 0 نظر / 3 بازدید