روزنامه روس: البرادعی نیز تهدید هسته‌ای از جانب ایران را رد کرد

خبرگزاری فارس: در حال حاضر امید به پیشرفت در حل دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران افزایش یافته، در حالیکه گروه «1+5» و ایران خود را برای گفتگو آماده می‌کنند، مدیر کل آژانس اتمی نیز معتقد است ایران یک تهدید هسته‌ای نیست.


به گزارش فارس به نقل از روزنامه «نیزاویسیمایا گازیه تا»، روز گذشته در شهر فرانکفورت آلمان نشست دیگری از نمایندگان کشورهای عضو گروه «1+5» (پنج عضو دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان) تشکیل شد که طی آن به بررسی برنامه هسته ای ایران پرداخته شد.
در آستانه این دیدار "محمد البرادعی " مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در مصاحبه ای اعلام کرد که درباره تهدید هسته ای از جانب ایران بشدت بزرگ نمایی شده است، در حالیکه هیچ مدرک قانع کننده ای در این خصوص وجود ندارد که تهران به دنبال ساخت سلاح هسته ای است.
این در حالی است که مقامات رسمی ایران نیز اعلام کرده اند که تهران پیشنهاداتی را برای برون رفت از بن بست کنونی پیرامون برنامه هسته ای این کشور تهیه کرده و آماده گفت‌وگو با گروه «1+5» است.
به نوشته این روزنامه، ناظرین سیاسی بر این عقیده اند که نشست روز گذشته مدیران سیاسی کشورهای عضو گروه «1+5» در حل مسئله هسته ای ایران به منظور فراهم سازی مقدمات مذاکرات در بالاترین سطح برگزار شد که قرار است در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل که در اواخر ماه سپتامبر در نیویورک صورت بگیرد.
به نظر می رسد در حال حاضر این امید بوجود آمده که پیشرفت خاصی در جهت حل و فصل دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران حاصل شده است. روسیه نیز همچنان بر خواسته خویش برای حل و فصل سیاسی مسئله هسته ای ایران تاکید دارد.
"سرگئی لاوروف " وزیر امور خارجه روسیه این هفته در سخنانی بار دیگر تاکید کرد که مسئله هسته ای ایران راه حلی بجز راه حل سیاسی ندارد. به عقیده وی، تنها راه تامین ثبات و امنیت در ایران و منطقه گفتگو با تهران است. وزیر خارجه روسیه گفت: «ما جایگزین دیگری بجر راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای مسئله برنامه هسته ای ایران نمی بینیم.»
در رایزنیهای روز گذشته نمایندگان کشورهای عضو گروه «1+5» در فرانکفورت، از طرف آمریکا "ویلیام برنز " معاون وزیر خارجه این کشور و از طرف روسیه نیز "سرگئی ریابکوف " معاون وزیر امور خارجه شرکت داشتند.
انتهای پیام/

/ 0 نظر / 3 بازدید