محمدی:غرب از مطالبات سنتی خود در قبال ایران عقب نشینی کرد

خبرگزاری فارس: یک تحلیلگر مسائل هسته‌ای واکنش مثبت گروه 1+5 در قبال بسته پیشنهادی ایران را نشانگر عقب‌نشینی غرب از مطالبات سنتی خود دانست.


مهدی محمدی تحلیلگر مسائل هسته‌ای در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبری فارس (توانا)، در خصوص واکنش 1+5 به بسته پیشنهادی ایران، با بیان اینکه واکنش مثبت 1+5 به بسته پیشنهادی حاکی از خاتمه یافتن موضوع هسته‌ای ایران است، خاطرنشان کرد: مهمترین نکته‌ در بسته پیشنهادی ایران این بود که کشورمان قاطعانه گفتگو درباره برنامه هسته‌ای خود را به عنوان محور مذاکرات با غرب نمی‌پذیرد و صرفاً تمایل دارد برای برطرف شدن مجموعه‌ای از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با گروه 1+5 مذاکره کند.
وی افزود: غربی‌ها دریافتند که می‌بایست برنامه هسته‌ای را از چارچوب مذاکره با ایران خارج کنند و هرچه سریعتر مسائل حساستر‌ که در خاورمیانه و محیط بین‌الملل با آن دست به گریبان هستند را در دستور کار مذاکره آتی با ایران قرار دهند.
این تحلیلگر مسائل هسته‌ای با بیان اینکه 1+5 قبل از نشست مجمع عمومی سازمان ملل مصرانه خواهان آن هستند تا نشستی را برای بررسی اوضاع منطقه و جهان با ایران داشته باشند، اظهارداشت: غربی‌ها در اولین مواجهه نسبت به بسته پیشنهادی ایران نوعی نارضایتی را ابراز کردند اما بعد از مدت کوتاهی به دلیل نیاز به قدرت و نفوذ جمهوری اسلامی ایران تمایل خود را برای گفتگو با کشورمان عنوان کرده و مصرانه خواهان آن هستند تا قبل از نشست عمومی سازمان ملل اوضاع منطقه و جهان را با حضور ایران بررسی کنند.
وی واکنش مثبت 1+5 به بسته پیشنهادی ایران را عقب نشینی غرب دانست و تاکید کرد: در حالی که ایران اعلام کرد درباره موضوع هسته‌ای خود با غربی‌ها مذاکره نمی‌کند و این مسئله را خاتمه یافته می‌داند، غرب مذاکره با ایران را پذیرفت و این چیزی جز عقب نشینی از سوی آنها نیست.
محمدی در پایان تاکید کرد: رفتار غرب نشان از نیاز فوری ‌آنها به مذاکره با ایران دارد و این مساله به قدری برای غرب حائز اهمیت است که آنها حاضرند مطالبات سنتی خود در قبال ایران که تعلیق غنی سازی اورانیوم است را کنار بگذارند.
انتهای پیام/

/ 0 نظر / 3 بازدید