شکایت خانواده هاشمی از احمدی‌نژاد

محمدحسن روزی طلب: در پی اظهارات حمزه کرمی و مسعود باستانی درباره مفاسد سیاسی، امنیتی و اقتصادی فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی هاشمی، رئیس دفتر هیأت امنای دانشگاه آزاد، از ارسال شکایت خاندان هاشمی رفسنجانی از دکتر احمدی‌نژاد خبر داد.
مهدی هاشمی در نامه‌ای به عزت‌الله ضرغامی پس از تکذیب همه اتهاماتی که در دادگاه روز سه‌شنبه به او نسبت داده شده بود، خواستار پخش این تکذیبیه در صدا و سیما شد.
فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی در این نامه دادگاه روز سه‌شنبه را اقدامی فرمایشی پس از ارسال شکایت خانواده هاشمی رفسنجانی از احمدی‌نژاد دانسته بود.
پاسخ به اتهام پولشویی
مهدی هاشمی همچنین به اظهارات حمزه کرمی، رئیس دفتر سیاسی نهاد ریاست جمهوری در دوران هاشمی رفسنجانی که گفته بود مهدی هاشمی معتقد بود که انتخابات در ایران با پول بیت‌المال برگزار می‌شود، پاسخ داد. کرمی مبلغ هزینه‌کرد مهدی هاشمی را در انتخابات نهم ریاست جمهوری معادل
2 میلیارد تومان ارزیابی کرده بود.
مهدی هاشمی نوشت که هرگز اعتقادی به هزینه تبلیغات انتخاباتی از محل بودجه بیت‌المال ندارم. او همچنین اظهار داشته که هزینه دو میلیارد تومانی از بودجه سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت محال است. این درحالی است که کرمی هرگز نگفته که این دو میلیارد تومان از بودجه سازمان بهینه‌سازی مصرف شده است.
همچنین هاشمی هرگونه ارتباط ارگانیک با سایت جمهوریت را تکذیب کرده است. در دادگاه دیروز حمزه کرمی خود را مدیر اسمی سایت جمهوریت و مهدی هاشمی را مدیر رسمی آن معرفی کرده بود.
وی همچنین گفته بود: مهدی هاشمی معتقد به پولشویی بود. وی پول‌هایی را از سازمان بهینه‌سازی دریافت می‌کرد و آنها را مکرراً به دلار و ریال تبدیل می‌کرد. وقتی که دلیل این کار را از وی می‌پرسیدیم، می‌گفت که با این کار کسی نمی‌تواند منشأ پول‌ها را کشف کند.
یک خانواده یا منتخب یک ملت
در یکی از شب‌های دی 83 هاشمی رفسنجانی خانواده و اطرافیانش را فراخواند تا درباره موضوع مهمی با آنان سخن بگوید. بحث، بحث انتخابات نهم ریاست جمهوری بود. هاشمی رفسنجانی می‌گفت که قالیباف و لاریجانی و رضایی توان رقابت با من را ندارند، توانتان را برای مقابله با احمدی‌نژاد بسیج کنید. پیش‌بینی رئیس دولت سازندگی درست از آب درآمد و انتخابات ریاست جمهوری نهم با احمدی‌نژاد و هاشمی به دور دوم رفتند. تمام شخصیت‌های سیاسی از خاتمی و موسوی گرفته تا کروبی و ناطق نوری به حمایت از هاشمی رفسنجانی شتافتند، میلیاردها تومان پول بسیج شد، ده‌ها روزنامه اجاره شد، اما در رقابت
3 تیر 84، احمدی‌نژاد 17 بر 10 پیروز شد. روند کارشکنی و فعالیت گسترده سیاسی، امنیتی و اقتصادی هاشمی رفسنجانی و خانواده‌اش علیه احمدی‌نژاد و دولتش از فردای انتخابات شروع شد و اکبر هاشمی در نامه‌ای به مردم ایران بدون تبریک به منتخب ملت، از عزمش برای باقی ماندن در صحنه سخن گفت.
پیام هاشمی رفسنجانی به یکی از سران کشورهای عربی درباره سقوط 6 ماهه دولت احمدی‌نژاد، به خوبی زمان شروع مقابله رئیس مجمع تشخیص مصلحت با دولت نهم را نشان می‌دهد. در 4 سال گذشته دفتر و منزل هاشمی رفسنجانی محل رایزنی‌ها برای مقابله با احمدی‌نژاد بود. ماجراهایی مانند حمایت از جرایم امنیتی موسویان و شرور خواندن مخالفان مدیریت دانشگاه آزاد تنها بهانه‌هایی برای فوران احساسات ضد احمدی نژادی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.
اما خاندان هاشمی رفسنجانی در کنار پدر همواره صف نخست مخالفان رئیس جمهور منتخب را تشکیل می‌دادند. متهم کردن احمدی‌نژاد به ادامه راه بنی‌صدر، یکی از پروژه‌های مشترک این خاندان بود و آنها جداگانه و در تمام مصاحبه‌ها و سخنرانی‌هایشان این اتهام نچسب را تکرار می‌کردند. اکبر هاشمی خود نیز در نامه معروف «بدون سلام و والسلام» به رهبر انقلاب، این مسئله را تکرار کرد تا هماهنگی خاندان هاشمی باورپذیرتر شود.
مناظره، مناظره
نزدیک شدن به انتخابات دهم ریاست جمهوری، برنامه خاندان هاشمی رفسنجانی برای مقابله با احمدی‌نژاد را فشرده‌تر کرد. مدیریت پروژه «نه به احمدی‌نژاد» با نام‌های مستعاری همچون وحدت ملی، راه‌اندازی ستادهای دختران فیروزه‌ای، گردآوری جمعی که در دادگاه به نام «آدم‌های مهدی هاشمی» معروف شدند، برای ناآرام کردن خیابان‌‌های تهران، تنها بخشی از برنامه‌های خاندان هاشمی رفسنجانی بود. اما شب 13 خرداد، در بی‌نظیرترین برنامه سیاسی رسانه ملی هر چند احمدی‌نژاد و موسوی به مناظره پرداختند اما موضوع اصلی هاشمی رفسنجانی بود. نقطه اوج این برنامه زمانی بود که احمدی‌نژاد خطاب به موسوی گفت: جنابعالی فرمودید افتخار می‌کنید به حمایت آقای هاشمی معنایش چیست. بالاخره یک معنایی دارد. باور ما این است که صحنه‌گردان اصلی آقای هاشمی است!
احمدی‌نژاد همچنین کنایه‌هایی به دو فرزند جنجالی اکبر هاشمی نثار کرد. درباره مهدی هاشمی گفت: جناب آقای موسوی استات اویل بی‌قانونی است که طرف می‌آید اینجا محاکمه می‌شود و محکوم می‌شود، از زندان فراری داده می‌شود می‌رود خارج و تهش پسر آقای هاشمی است.
بحث فائزه هاشمی هم این‌گونه در مناظره به میان می‌آید: آقای موسوی شما سخنرانی دختر آقای هاشمی در جلسه‌ای که همسر شما و جناب آقای خاتمی هم حضور داشتند را ببینید. ایشان قشنگ تشریح می‌کند و می‌گوید: دوره اصلاحات ادامه راه سازندگی است و ما آقای موسوی را می‌خواهیم برای این‌که استمرار همان راه است. یعنی اشرافیتی که جناب آقای هاشمی در این‌ کشور پایه‌گذاری کرد، قرار است ادامه پیدا کند. روند سریع اتفاقات یک هفته مانده به انتخابات و هفته‌های بعد آن، خاندان هاشمی را بیش از پیش در عرصه رسانه‌ها نشاند.
انتشار نامه هاشمی رفسنجانی به رهبر انقلاب دو روز مانده به انتخابات و عدم پاسخ رهبر انقلاب به این نامه حضور و ساماندهی معترضان در کف خیابان‌های تهران از سوی فائزه و مهدی هاشمی، دستگیری یک روزه فائز‌ه هاشمی در 30 خرداد 88 و آزادی او پس از اطلاع رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خطبه‌های جنجالی 27 تیر هاشمی رفسنجانی و درگیری‌های حاشیه آن، عدم حضور هاشمی رفسنجانی در مراسم تنفیذ و تحلیف و سفر خانوادگی به شمال بخشی از اقدامات خاندان هاشمی رفسنجانی بود.
به هر حال اگرچه حرف و حدیث‌هایی درباره اختلافات عدیده احمدی‌نژاد و هاشمی رفسنجانی وجود دارد اما فرمایشات رهبر انقلاب در خطبه نمازجمعه 29 خردادماه، ابعاد این اختلاف‌نظرها را شفاف‌تر می‌کند: «میان آقای هاشمی و رئیس‌جمهور از سال 84 اختلاف‌نظرهای متعددی درباره مسائل خارجی، نحوه اجرای عدالت اجتماعی و برخی مسائل فرهنگی وجود دارد که البته نظر رئیس‌جمهور به نظر بنده نزدیک‌تر است.»
تکذیب های عجولانه
تکذیب‌های عجولانه درباره جلسه دیروز دادگاه به نامه مهدی هاشمی منحصر نشد و روابط عمومی دانشگاه آزاد هر گونه دخالت این دانشگاه را در انتخابات رد کرد و محمد خاتمی هم ارتباط مستمر با جرج سوروس، سرمایه‌دار یهودی را تکذیب کرد اما یک بیانیه هم در این میان صادر شد. دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیانیه‌ای اظهارات رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در جمع اعضای ارشد ستاد یاران خورشید را توهین‌آمیز خواند و هشدار داد: علی‌رغم تلاش شخصیت‌های مبارز و بزرگ انقلاب برای آرام کردن فضا و خنثی کردن القائات دشمنان خارجی به نظر می‌رسد توطئه‌ای بسیار پیچیده برای القای اختلاف بین ارکان نظام اسلامی وجود دارد که دامن زدن به این توطئه نوعی یأس و ناامیدی را در جامعه گسترش می‌دهد.
اشاره دفتر هاشمی رفسنجانی به آن بخش از اظهارات مشایی بود که گفته بود: «آقای هاشمی مایل بود از پشتیبانی عمومی و مردمی برای فشار بر رهبری استفاده کند.» دفتر هاشمی رفسنجانی همچنین سخنرانی مشایی را «اظهارنظرهای غلط» و «سخنان غیرمنطقی که نیاز به پاسخ ندارد»، «دروغ‌پردازی‌ عمیق» و بی‌انصافی توصیف کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید