داوداوغلو: دیپلماسی تنها گزینه پیگیری مساله هسته ای با ایران است

"احمد داود اوغلو" وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه در آنکارا با تاکید بر این که تنها گزینه روی میز پیرامون مساله هسته ای ایران باید روش دیپلماتیک باشد گفت: مذاکرات گروه 1+5 با ایران که قرار است فردا شروع شود، فرصت مهمی است که باید با حسن نیت مورد ارزیابی قرارگیرد.

به گزارش ایرنا، احمد داود اوغلو امروز در آنکارا با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی در خصوص تماس ها و مذاکرات خود در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و ضمن ارایه توضیحاتی پیرامون محورهای اصلی سیاست خارجی این کشور در ماه اکتبر، به سووالات خبرنگاران در باره دیدگاههای ترکیه نسبت به مساله هسته ای ایران و مذاکرات ژنو پاسخ داد.
او در پاسخ به سووالی در خصوص اقدام مذاکرات گروه 1+5 با ایران و نگاه ترکیه به این مذاکرات گفت : ترکیه اصول تغییر ناپذیری را در مساله هسته ای پذیرفته است و آن حق مسلم هر کشوری در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای می باشد.
داوداوغلو تصریح کرد: این موضوع برای آن دسته از کشورهایی که فاقد ذخایر انرژی نیز هستند نه تنها یک حق است، بلکه ضرورتی اجتناب ناپذیر نیز می باشد و ترکیه در مقابل نقض این حقوق کشورها قرار دارد.
وزیر خارجه ترکیه گفت: آنکارا خواهان انجام فعالیت های هسته ای صلح آمیز در قالب نظارت و مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی است و بر لزوم تلاش جدی برای جلوگیری از ساخت و توسعه سلاحهای کشتار جمعی تاکید دارد.
او با اشاره به اظهارات "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه در جریان اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ایشان به صراحت مخالفت خود را با وجود سلاحهای کشتار جمعی در منطقه و دنیا اعلام کرد و ترکیه اصولا این رویکرد را یک وظیفه انسانی ارزیابی می کند.
وزیر امور خارجه ترکیه تصریح کرد : ترکیه به هیچ وجه نمی خواهد در منطقه ای که در آن قرار دارد، سلاح هسته ای باشد و اگر ممکن باشد خواهان برچیده شدن کامل آن از دنیا است.
داوداوغلو با تاکید براین که وی به عنوان یک انسان، روشنفکر و یک سیاستمدار به مساله خلع سلاح هسته ای اهمیت زیادی قائل است، گفت: آثار بمب های اتمی که در جریان جنگ جهانی دوم در ژاپن ریخته شد، هنوز پاک نشده است. لذا برچیده شده تسلیحات اتمی یک مساله انسانی است.
او گفت: اصل سوم در سیاست خارجی ترکیه در این مساله این است، تنها راه حل مساله، روش گفت و گو و دیپلماسی است،‌چرا که ترکیه نمی خواهد منطقه ای که در آن قرار دارد، دوباره شاهد یک درگیری نظامی باشد.
وی تصریح کرد : ترکیه مخالف هرگونه تنش نظامی است و این فرق نمی کند که از جانب کدام کشور باشد و ما می خواهیم روابط کشورها در منطقه براساس احترام متقابل، وابستگی متقابل اقتصادی و صلح آمیز پیگیری شود.
او با اشاره به این که یکی از عناصر مهم در روابط ترکیه با ایران نیز این مساله می باشد،‌ تصریح کرد : من قبل از اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به ایران رفته و با مقامات تهران گفت و گو کردم و با دوستان ایرانی خود مذاکرات مفید ، روشن و سازنده ای داشتم.
داوداوغلو گفت: از این که می بینیم مقامات ایرانی موضع مثبت و سازنده ای در قبال حل مسالمت آمیز مساله دارند، خرسندیم .
وزیر امور خارجه افزود : معتقدیم بسته پیشنهادی جدید ایران نیز در همین راستا ارائه شده و ترکیه تلاش لازم را برای شروع مذاکرات بین جلیلی و سولانا انجام داده است .
وی گفت: ترکیه براین اعتقاد بود که برگزاری این مذاکرات قبل از اجلاس مجمع عمومی می توانست مفیدتر واقع شود ولی به دلیل برخی موانع تکنیکی این مذاکرات در آن موقع انجام نشد ولی با تلاشهایی که آنکارا در هر دوطرف انجام داد، تصمیم گرفته شد مذاکرات در اول اکتبر در ژنو برگزار شود.
داوداوغلو تصریح کرد: ترکیه امیدوار است مذاکرات اول اکتبر در فضایی مثبت و سازنده و به شکلی که به جامعه بین المللی اطمینان خاطر بدهد، برگزار شود.
وی در عین حال افزود : البته نمی توان انتظار داشت در یک جلسه همه مسایل حل و فصل شود و این فرایندی است که باید با حسن نیت پی گرفته شود و نباید به هیچ گونه تحریکی اجازه داد و یا به گزینه های نظامی متمایل شد.
او گفت : ترکیه تاکید دارد هر دوطرف باید از دست زدن به اقداماتی که می تواند به روند مذاکرات خدشه وارد کند، پرهیز کنند و تنها گزینه روی میز باید گزینه دیپلماتیک باشد.
داود اوغلو در پاسخ به این که در صورت اعمال تحریم های جدید علیه ایران، موضع ترکیه چه خواهد بود؟ گفت: ترکیه اصولا مخالف اعمال تحریم است. پیشتر نیز در مورد عراق چنین روشی وجود داشت ولی مردم عراق و کشورهای همسایه از آن متضرر شدند.
وی افزود : ترکیه معتقد است روش دیپلماتیک باید دنبال شود و اعمال هرگونه تحریمی علیه ایران بیشترین ضرر را به ترکیه خواهد زد.
او گفت: ترکیه می خواهد مذاکرات ژنو در محور درستی دنبال شود تا به نتیجه ای مطلوب در چارچوب قرارداد ان.پی.تی و مقررات آزانس بین المللی انرژی اتمی دست یافته شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید