خبرگزاری فرانسه به نقل از تحلیلگران غرب: ایران پیروز نشست ژنو بود

خبرگزاری فارس: برخی تحلیلگران در غرب اعلام کردند ایران در گفت‌وگوهای ژنو با حفظ حق غنی‌سازی اورانیوم خود توانست پیروزی را در این مذاکرات از آن خود کند.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، برخی تحلیلگران معتقدند در نشست ژنو برد با ایران بود چرا که توانست حق غنی‌سازی اورانیوم خود را حفظ کند.
"محمد صالح صدقیان " یک تحلیلگر مستقل و روزنامه‌نگار اعلام کرد: ایران آن‌هنگام که موافقت این مسئله را کسب کرد که بتواند اورانیوم کم‌غنی شده خود را برای انجام غنی‌سازی بیشتر به خارج از ایران بفرستد، توانست فعالیت‌های غنی‌سازی خود را به رسمیت بشناساند.
وی افزود: ایران همچنین در گسترش چهارچوب گفت‌وگوها از طریق نپرداختن به برنامه هسته‌ای و علاوه بر آن مذاکره کردن در خصوص بسته پیشنهادی به موفقیت دست یافت.
"برنارد هورکید " کارشناس مسائل ایران در پاریس اعلام کرد: در نشست ژنو مسئله مهمی اتفاق افتاد.
وی تاکید کرد: [در نشست ژنو] مواضع کشورهای مختلف تغییر کرد. برای اولین بار آن‌ها (قدرت‌های غربی) حق ایران را برای غنی‌سازی اورانیوم برای اهداف صلح‌آمیز به رسمیت شناختند.
بنا بر این گزارش، "باراک اوباما " رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفت‌وگوهای ژنو را "شروعی سازنده " توصیف کرد و همچنین افزود: "ما صرفا به خاطر مذاکره کردن گفت‌وگو نمی‌کنیم.
"هیلاری کلینتون " وزیر امور خارجه آمریکا نیز پس از پایان گفت‌وگوهای ایران با 6 کشور در ژنو در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: مذاکرات چندجانبه با ایران در ژنو سازنده بود.
کلینتون همچنین تصریح کرد: ما برای مذاکره گفت‌وگو نمی‌کنیم. ما خواهان اقدامات محسوس و نتایج مثبت هستیم. و من معتقدم که نشست امروز فتح بابی [ برای گفت‌وگوهای آتی] بود اما اجازه دهید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.
بنا بر این گزارش، "سعید جلیلی " مذاکره کننده ارشد ایران و مقامات 6 کشور روز پنج‌شنبه گذشته در دو نوبت صبح و بعدازظهر در محل اقامتگاه دولت سوئیس در "لاساگه " 10 کیلومتری ژنو و در فضایی آرام با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.
سعید جلیلی‌ در این گفتگوها چارچوب محورهای بسته پیشنهادی روز آمد و فراگیر ایران و راهکارهای اجرایی آن را برای شش کشور تشریح کرد.
مذاکرات فراگیر ایران و شش کشور با حضور سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، "ویلیام برنز " معاون وزیر امور خارجه آمریکا، "خه یافی " معاون وزیر امور خارجه چین، "سرگئی ریابکوف " معاون وزیر امور خارجه روسیه، "فولکر اشتانسل " مدیرکل امور سیاسی وزارت امور خارجه آلمان، "مارک لیال گرانت " مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس، "ژاک اودیبر " مدیرکل امور سیاسی و امنیتی وزارت امور خارجه فرانسه، "خاویر سولانا " نماینده عالی سیاست خارجی و امنیتی مشترک اتحادیه اروپا و "رابرت کوپر " مدیرکل امور خارجی، سیاسی و نظامی شورای اتحادیه اروپا برگزار شد.
در مذاکرات فراگیر جمهوری اسلامی ایران و شش کشور درباره بسته پیشنهادی ایران توافق شد که مذاکرات ادامه یابد و دور آتی مذاکرات تا قبل از پایان ماه اکتبر (اواخر مهر و یا اوایل آبان) برگزار شود.
همچنین قرار شد پیش از این دور مذاکرات، علی باقری معاون جلیلی و "رابرت کوپر " مدیرکل امور خارجی، سیاسی و نظامی شورای اتحادیه اروپا با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند که محل برگزاری این گفتگوها هنوز اعلام نشده است.

/ 0 نظر / 3 بازدید