همکاری دانشمندان روسی برای تولید بمب در ایران تکذیب شد

خبر روزنامه انگلیسی ساندی‌تایمز درخصوص همکاری دانشمندان روسی برای تولید بمب هسته‌ای در ایران، در ادامه دیگر اخبار غیرواقعی این روزنامه علیه ایران، تکذیب شد.

شبکه ایران: روز یکشنبه روزنامه بریتانیایی "ساندی‌تایمز" مقاله‌ای را منتشر کرد که در آن گفته شده بود: اسراییل رد برخی از دانشمندان روسی را در برنامه هسته‌ای نظامی ایران پیدا کرده است. این روزنامه نوشت که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به مقامات روسیه لیستی از دانشمندان در برنامه روسی را ارائه داده که به ادعای تل‌آویو هسته‌ای ایران شرکت دارند.

* خبرسازی ساندی تایمز درباره ایران تکذیب شد

به گزارش خبرگزاری ریانووستی،"نیکلای پاتروشف" دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه روز سه‌شنبه به خبرنگاران اطلاع داد که روسیه اطلاعی در دست ندارد که دانشمندان روسی بدون اجازه دولت خود و برای تولید بمب هسته‌ای، در برنامه هسته‌ای ایران شرکت داشته باشند.
پاتروشف افزود: من هم خبر روزنامه معتبر ساندی‌تایمز را دیدم اما نمی‌دانم این خبر را چه کسی یا کسانی به خورد مسئولین این روزنامه داده و آن‌ها برای چه منظوری آن را چاپ کرده‌اند. ایران حق برخورداری از برنامه اتمی صلح آمیز را دارد و باید این کار را تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام دهد.

* شایعه‌سازی ساندی تایمز درباره حمل موشک‌های اس-300 به ایران هم تکذیب شد
روزنامه ساندی تایمز چاپ لندن ماه گذشته نیز به نقل از منابع روسی و اسراییلی مدعی شده بود که سازمان جاسوسی اسراییل (موساد) متوجه شده که کشتی باری "Arctic Sea " حامل موشک‌های اس -‪ ۳۰۰‬برای ایران بوده و با همکاری مسکو، از انتقال این محموله جلوگیری کرده است.
"سرگئی لاوروف " وزیر امور خارجه روسیه بلافاصله گزارشاتی را مبنی بر این امر که کشتی باری "Arctic Sea" زمانی‌که ربوده شد، حامل دسته‌ای از موشک‌های روسی اس-300 به سمت ایران بوده است را رد کرد و بازرسان روسی نیز اعلام کردند که کشتی باری روسیه را مورد بررسی قرار دادند و تنها چیزی که در این کشتی باری پیدا کردند، الوار بود.

* تکذیب طرح حمله به تاسیسات هسته ای ایران
ساندی‌تایمز سال 85 نیز در خبری اعلام کرد: اسرائیل قصد حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را دارد و در برنامه حمله به تسهیلات هسته‌ای ایران از بمب اتمی استفاده خواهد کرد.
رژیم صهیونیستی این گزارش را رد کرد و یک سخنگوی این رژیم در گفتگو با بی‌بی‌سی این خبر را بی‌اساس خواند. ساندی‌تایمز به نقل از منابع نظامی صهیونیستی که نام آنان ذکر نشده بود، نوشت: اسراییل طرح‌های پنهانی برای بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران در نطنز، اصفهان و اراک را تهیه کرده است. این منابع گفته‌اند که ظن آن می‌رود از این تاسیسات برای تولید تسلیحات اتمی استفاده شود.
به نوشته ساندی تایمز قرار بود در این حملات از هواپیماهای رادارگریز، سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی و بمب‌های موسوم به سنگرکوب که تا ده‌ها متر در استحکامات نظامی نفوذ می‌کند، استفاده شود.

* خبرسازی نیویورک تایمز هم تکذیب شد
روزنامه آمریکایی "نیویورک‌تایمز " نیز روز شنبه همزمان با سفر محمدالبرادعی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، به فضاسازی رسانه‌ای پرداخت و گزارش داد که بنا بر بررسی محرمانه که توسط کارکنان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفته است، مشخص شده که ایران اطلاعات کافی برای طراحی و ساخت یک بمب را در اختیار دارد اما "جیمز جونز " مشاور امنیت ملی آمریکا بلافاصله با تاکید بر کذب بودن خبر نیویورک تایمز گفت: همکاری ایران در چند هفته اخیر برای منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای بسیار خوب بوده است.
لازم به ذکر است که ترویج فضای شایعه‌سازی، تهمت و افترا باعث رویگردانی از برخی روزنامه‌ها و سایت‌های غربی معتبر خواهد شد.

/ 0 نظر / 3 بازدید