همکاری مسکو با تهران در زمینه امنیتی ضروری است

مسکو- "لودمیلا کولاگینا" کارشناس ارشد انستیتو شرقشناسی وابسته به آکادمی علوم روسیه با اشاره به چالش های مشترک فرا روی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه گفت: همکاری مسکو با تهران در زمینه امنیتی ضروری است.

کولاگینا روز دوشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در مسکو گفت: روسیه و ایران بطور یکسان در حفظ امنیت و آرامش مناطق پیرامون خود ذینفع هستند و این امر امکان کاهش تنش ها در منطقه که به نفع دو کشور است را فراهم می کند.
وی حضور نیروهای بیگانه و فرامنطقه ای در مناطق مجاور روسیه بویژه دریای خزر، آسیای مرکزی و قفقاز را عامل افزایش تنش دانست که ثبات این مناطق را به خطر می اندازد.
این کارشناس روس گفت: روسیه با ایران باید برای تامین امنیت منطقه نقش اساسی ایفا کنند و این همکاری ها به سود تمام ملتهای منطقه خواهد بود.
کولاگینا با مثبت توصیف کردن نقش ایران در حل مسائل منطقه ای بویژه اجرای سیاست مثبت در منطقه قفقاز گفت: تلاش ایران برای حفظ ثبات منطقه متمرکز شده است. تهران در روند حل مساله عراق نقش مهمی دارد و نفود خود را در میان مسلمانان این کشور برای تامین آرامش و ثبات آن بکار می گیرد.
کارشناس روس گفت: ایران علاقمند است که در کشورهای همسایه و مناطق پیرامون خود از جمله قفقاز و آسیای مرکزی صلح و آرامش حاکم باشد و دولتمردان ایران برای اجرای این سیاست تلاش می کنند.
کولاگینا با بیان اینکه حضور نیروهای بیگانه در عراق و افغانستان باعث افزایش تنش ها در منطقه شده گفت: اگر نیروهای این دو کشور مسئولیت تامین امنیت کشور خود را برعهده گیرند، وضعیت منطقه بهبود خواهد یافت.
محقق روس در ادامه این مصاحبه به تلاش های آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" برای تقویت حضور نظامی در کشورهای قفقاز اشاره کرده و گفت: کمک های نظامی به حکومت گرجستان نیز در راستای اجرای این سیاست انجام می گیرد و در واقع آنها قصد دارند این کشور را به پایگاه مهم آمریکا در منطقه تبدیل کنند.
عضو انستیتو شرقشناسی روسیه گفت: روسیه تلاش فراوان برای جلوگیری از نفوذ قدرت های دیگر و سازمانهای نظامی فرامنطقه ای در کشورهای پیرامون خود به عمل می آورد و سعی دارد با تحکیم پیوندهای دوستی با کشورهایی همچون ایران، بلاروس و قزاقستان، مجموعه ای از کشورهای دوست پیرامون خود داشته باشد و این امر در سیاست گذاری امنیتی روسیه حائز اهمیت است.

/ 0 نظر / 3 بازدید