غرب در مذاکرات دنبال غارت اورانیوم های غنی شده است

یک روزنامه فرانسوی فاش کرد «هدف از مذاکرات وین، ایجاد فضایی بود تا بتوان موافقت ایران را برای خروج سریع و یکباره بخش اعظمی از اورانیوم غنی شده با درجه خلوص پایین به دست آورد.»
فیگارو در عین حال از قول یک دیپلمات ارشد فرانسوی نوشت: ایران تمایلی برای دستیابی به توافق مذکور ندارد. برخلاف نظر آنها، گزینه ای برای فروش اورانیوم غنی شده با خلوص 20 درصد پیش بینی نشده است. هدف از مذاکرات خروج اورانیوم غنی شده از ایران بود.
فیگارو با بیان این که نشست وین با وضعیت بدبینانه ای به پایان رسید، می نویسد: ایران در مذاکرات، غرب را به سمتی که می خواهد و غرب نمی خواهد می کشاند. آنها در مذاکرات ژنو به کشورهای غربی گفتند ترجیح می دهند اورانیوم 20 درصد غنی شده ای را که برای رآکتور تهران نیاز دارند، خریداری کنند. ایران با به مسخره گرفتن ارسال اورانیوم به روسیه و فرانسه و دریافت اورانیوم 20 درصدی، قابلیت شکننده از سرگیری مذاکرات را نابود کرد.
از طرف دیگر روزنامه انگلیسی تایمز با اشاره به فضای مذاکرات، آن را به روز «گراند هاک دی» تشبیه کرد و نوشت: در چنین روزی مشخص نیست هوا ابری است یا بارانی. هنگامی که صبح از خواب بیدار می شویم نمی دانیم آیا هوا مانند روز قبل است یا خیر و ناگهان درمی یابیم اوضاع از روز قبل بدتر است. علایم حاکی از نامساعد بودن اوضاع است و ممکن است بر تماس های هفته آینده ژنو اثر منفی بگذارد.
تایمز می نویسد: تصمیم اخیر تهران مبنی بر این که جمهوری اسلامی منتظر پاسخ سازنده و قطعی به پیشنهاد روشن برای خرید سوخت برای رآکتور تحقیقاتی ایران است، ناشی از بازی شناخته شده به بازی گرفتن و تاکتیک مانع تراشی و بازدارندگی ایران و وقت کشی ایران برای خنثی کردن تحریم هاست.
تایمز می افزاید: روز جمعه تنها ساعاتی مانده به ضرب الاجل تعیین شده برای پاسخ دادن به پیش نویس توافقنامه که در وین مطرح شده بود، ایران ورق را برگرداند به سمت مخاطبان غربی اش و ضد پیشنهادی را مطرح کرد. ایران در این پیشنهاد جدید پیشنهاد داده بود اورانیوم غنی شده در مقیاس بالاتر را مستقیما از خارج خریداری کند

/ 0 نظر / 3 بازدید