تاکید آیت الله جوادی آملی بر محاکمه فتنه انگیزان


امام جمعه قم گفت: کسانی که امید به سقوط نظام و گرایش به بیگانه دارند، از نظر فقهی مرتکب حرام شده و از نظر حقوقی باید محاکمه شوند.
به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت الله عبدالله جوادی آملی در دیدار جمعی از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در قم اظهار داشت: اگر کسی از نظر سیاسی گرایش به بیراهه و بیگانه داشته باشد از نظر فقهی مرتکب حرام شده و از نظر حقوقی باید محاکمه شود و از دیدگاه اخلاقی این گونه افراد دچار مرض سیاسی و اخلاقی هستند.
وی گفت: کسانی که دچار امراض بداخلاقی در زمینه سیاست هستند، گرایش به بیگانگان دارند و با امید به سقوط نظام و بازگشت طاغوت، با رسانه های ضدانقلاب، آمریکایی و اسرائیلی تعامل برقرار می کنند.
استاد حوزه علمیه قم افزود: اگر افرادی که به امراض مختلف سیاسی دچار هستند، مورد مراقبت و درمان قرار نگیرند جامعه را بیمار می کنند.
آیت الله جوادی آملی به جایگاه علم اخلاق در رشد و تعالی فرد و جامعه اشاره کرد و گفت: اخلاق از علوم انسانی است و معرفت در علوم انسانی بدون شناخت آدمی میسر نیست.
وی ادامه داد: علم اخلاق با سایر علوم انسانی مرتبط است یعنی اخلاق با علم فقه، حقوق، عرفان و فلسفه ارتباط دارد ولی از این علوم جدا است.
امام جمعه قم با اشاره به تفاوت اخلاق و عرفان تصریح کرد: هدف علم اخلاق تداوم صحت و سلامت در ابعاد مختلف روح آدمی و یا مداوا کردن امراضی است که روح به خاطر تعلقات مختلف به آن دچار شده است ولی هدف عرفان بهشتی شدن نیست بلکه هدف مشاهده بهشت و جهنم است.
وی اضافه کرد: اخلاق طبیب، معمار و هنر روح است و سلامت و مرض وجود آدمی به آموختن این علم و به میزان آگاهی افراد از مسائل مربوط به آن بستگی دارد.
وی در پایان به جامعیت قرآن کریم اشاره کرد و بیان داشت: در قرآن کریم علاوه بر تبیین مسائل فقهی و حقوقی به مسائل اخلاقی و عرفانی اشاره شده است که جامعیت قرآن کریم در زمینه های علوم انسانی را نشان می دهد.

/ 0 نظر / 3 بازدید