باقی بر ولایت امام باشیم

سخن نخست: حضرت‌آیت‌الله خامنه‌ای مدظله‌العالی، در دیدار با اهالی فرهنگ و هنر حوادث اخیر قبل و بعد از انتخابات در کشور را مانند یک رزمایش،‌موجب آشکار شدن نقاط ضعف و قوت و در مجموع یک نعمت بزرگ دانستند و فرمودند: «یک انسان فرهنگی و هنری وظیفه سنگین و خطیر بازگویی حقیقت و تبیین و تبلیغ را بر عهده دارد و باید برای درک حقیقت، تلاش و مجاهدت کند. چرا که در حوادث فتنه گون،‌ شناخت اهداف آن و تشخیص مهاجم و مدافع و دوست و دشمن دشوار است». معظم‌له جنگ نرم را واقعیت امروز دانسته و فرمودند: «اما درجه بیداری و هوشیاری من و شما می‌تواند در میزان خسارت و ضرری که وارد می‌کنند تاثیر بگذارد. اگر هوشیار باشیم نمی‌توانند صدمه و ضرری بزنند. اگر غفلت کنیم، احساساتی بشویم، بی‌تدبیر عمل کنیم یا خواب بمانیم و اینجور عوارض به سراغمان بیاید، ضرر و زیان و هزینه بالا خواهد بود، ولو در نهایت موفق نخواهند شد».
پس از رحلت امام خمینی(ره) فصل جدیدی از حیات نظام مقدس جمهوری اسلامی که با انقلاب خون رنگمان به بار نشست، آغاز شد. خورشید گرما‌بخش ولایت امر مسلمین با اشاره‌های امام و تشخیص خبرگان امت، سکانداری ام‌القرای جهان اسلام را به دست گرفت و سربازان ولایت با آزمون تازه‌ای در اطاعت از وی رو به رو شدند. کسانی که در مبانی معرفت شناختی خود نسبت به جایگاه و کارکرد ولایت فقیه در منظومه افکار خویش تجدید نظر کرده و دچار تزلزل و سستی شدند، از قطار رو به جلوی انقلاب پیاده شدند، عده‌ای نیز از این قطار عقب افتاده و عده‌ای دیگر نیز از آن جلوتر حرکت کردند که هیچکدام به سرمنزل مقصود نرسیدند. اطاعت از ولایت فقیه که مصداق اولی‌الامر است، زائیده محبت است و محبت محصول معرفت. کم رنگ شدن مبانی معرفتی، برخی دوستان را به صف دشمنان قسم خورده نزدیک کرد و آنها را در تکلیف‌شناسی و زمان‌شناسی به خطا انداخت. مگر غیر از این بود که حضرت امام(ره) ولایت‌فقیه را شعبه‌ای از ولایت رسول‌الله (ص) می‌دانستند و پشتیبانی از ولایت‌فقیه را ضامن عدم آسیب‌ به انقلاب می‌خواندند. اندکی پس از برگزاری حماسه ملی انتخابات 22 خرداد، مقام معظم رهبری در دیدار با یکی از کاندیداهای دهمین دوره ریاست جمهوری به ایشان متذکر شدند؛ جنس شما، ‌از جنس رفتارهای خیابانی نیست. در پی این فرمایش، انتظار این بود که اطاعت از ولی‌فقیه سرلوحه رفتار سیاسیون شود. حضرت آقا بعدها با ذکر این نکته که بد عمل کردن خواص و سیاسیون تنها به رفوزه شدن و درجا زدن نمی‌انجامد،‌ بلکه سقوط را در پی خواهد داشت، ابراز نگرانی خود را از روند جاری‌ بازی سیاسیون اعلام کردند و پیش از آن نیز در مراسم سالگرد رحلت امام (ره) به صورت تلویحی حضورهای خیابانی هواداران نامزدها را مورد انتقاد قرار دادند.
اما شد آنچه نباید می‌شد! به تعبیر رهبر انقلاب ذائقه حضور امت امام در صحنه مشارکت سیاسی - با گذشت پس از 30 سال از انقلاب- را به کام‌ها تلخ کردند، تهمت‌ها زدند و موجب ریخته شدن خون‌ها شدند. فراموش کردند که یکی از ویژگی‌های برجسته شخصیتی ولی فقیه صائن النفسه است. برخی دیگر در اتحادی مشترک با دشمنان به انتشار شایعه، دروغ، تهمت و فریب‌کاری روی آوردند، تا جایی که رهبر انقلاب این حرکات را فتنه‌گون نامیدند و فرمودند: «این جریان- پیشقراولانش چه دانسته باشند، چه ندانسته باشند- یک جریانی بود طراحی شده، تصادفی نبود. همه نشانه‌ها نشان می‌دهد که این جریان طراحی شده بود».
معاونان و مربیان امور پرورشی در مدارس، مشاوران و خانواده بزرگ تعلیم و تربیت در حوزه معاونت پرورشی از ستاد تا صف، در امتحانی بزرگ قرار دارند. امتحانی که قبولی یا مردودی در آن می‌تواند موجب سربلندی یا خسران در رستاخیز الهی شود. حال وظیفه ذاتی ما در این امتحان الهی چیست؟ به تعبیر امام راحل وظیفه همه ما آن است که کمربندهای خود را محکم بسته و به هدایت نسل آینده بپردازیم و با تبیین شناخت دوست از دشمن برای دیگر اعضای خانواده تعلیم و تربیت و تعمیق یکپارچگی و وحدت ملی، با تمسک به حبل‌المتین ولایت از حرکت‌های تفرقه‌افکنانه در صفوف یکپارچه امت اسلامی همزمان با بهار تعلیم و تربیت جلوگیری کرده و نقشه فتنه‌انگیز دشمنان خارجی و منحرفان داخلی را ناکام گذاریم که این روشنگری نشانگر عمق آگاهی و بصیرت مربیان و معلمان خدوم در درک شرایط زمان و مکان است، شناخت نفاق جدید، سنگر گرفته در مسجد ضرار تکلیفی است که بر دوش همه ما سنگینی می‌کند که بدون نگاه به سرانگشت اشاره‌های رهبری، نتیجه‌ای جز حرمان و خسرالدنیا و الاخره بودن، نخواهد داشت. در این صحنه باقی ماندن بر تقلید از امام خمینی رحمهًْ‌‌الله علیه به تنهایی کافی نیست، بیایید بر ولایت امام باشیم.
*‌معاون پرورشی و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش

/ 0 نظر / 3 بازدید