ضعف موسوی در راهبری، و مصادره "سبز" از سوی صهیونیستها

اگر موسوی نسبت به مواضعش علیه رژیم صهیونیستی چرخش نکرده باشد و اگر انتقاد وی از کمک به فلسطین در جریان مناظره سیزدهم خردادماه را صرفا یک اشتباه در نظر بگیریم، آنگاه بعید به نظر می‌رسد که رفتار راهپیمایان سبزپوش لندنی و حامیان آنان مورد پسند موسوی باشد.

شبکه ایران: مسلمانان سراسر جهان همچون ملت ایران راهپیمایی روز قدس را برگزار می‌کنند. راهپیمایی مسلمانان انگلیسی در شهر لندن اما، متفاوت از سال‌های گذشته برگزار شد و صحنه‌های قابل تاملی را رقم زد.

در این مراسم مردم مسلمان و حتی غیرمسلمان با حمل پرچم فلسطین و عکس امام خمینی(ره)، شعارهایی در حمایت از قدس شریف دادند و خواستار پایان اشغالگری صهیونیست‌ها شدند.

اما آنچه که ناظران این مراسم را به شگفتی واداشت، حضور تعدادی از صهیونیست‌ها به همراه سلطنت‌طلبان ایرانی در حاشیه این راهپیمایی بود که با در دست داشتن پرچم اسرائیل و حمل پارچه‌های سبز و تصاویری از میرحسین موسوی به این راهپیمایی اعتراض ‌کردند و حتی شعارهایی در حمایت از رژیم صهیونیستی سر ‌دادند.

 

پخش سراسری تصاویر این رویداد در رسانه ملی اما، برای حامیان جنبش سبز و موسوی که مدعی رهبری آن است، قابل قبول نبود. چنانکه سایت‌های نزدیک به این جریان آن‌را بر نتابیده و به انتقاد از پخش این تصاویر پرداختند.

کارشناسان علت آنچه را در لندن اتفاق افتاد، ضعف موسوی در راهبری جریان سبز می‌دانند، آنها معتقدند مواضع سیاسی موسوی در مدیریت جریان سبز به قدری موسع و غیرشفاف شده که همه کینه ورزان با جمهوری اسلامی اعم از صهیونیستها و سلطنت طلبان، خود را در آن سهیم می دانند .

همین مساله بهترین مجال برای هسته های ضد انقلاب خارج از کشور شده تا با تقویت مالی سبزها، نقش راهبری جریان سبز را همانند یک شرکت سهامی میان اطرافیان موسوی و خود تقسیم کنند.

به این ترتیب از آن جهت که این روزها "نان" جریان سبزها را رسانه هاو افراد مستقر در انگلیس و آمریکا می دهند، طبیعی است که "فرمان" مدیریت آن را هم همین طیف به دست بگیرند. 

این در حالیست که اگر موسوی نسبت به مواضعش علیه رژیم صهیونیستی چرخش نکرده باشد و اگر انتقاد وی از کمک به فلسطین در جریان گفت و گوی تلویزیونی اش را صرفا یک اشتباه در نظر بگیریم، آنگاه بعید به نظر می‌رسد که رفتار راهپیمایان سبزپوش لندنی و حامیان آنان مورد پسند موسوی باشد و او هرگز حاضر نخواهد بود که عکسش در کنار پرچم اسرائیل به گردش درآید.

خنثی شدن نقش موسوی در مدیریت جریان سبزها البته دلیل مهم دیگری هم دارد؛ با گذشت روزهای هیجانی آشوب های داخلی که نقش موسوی در راهبری جریان اعتراضها پررنگ بود، اکنون همزمان با ریزش تعداد حامیان در داخل، سهم موسوی از مدیریت این جریان روز به روز ضعیف‌تر و به هسته‌های خارجی واگذار شده است.

تحلیلگران معتقدند که در فضای کنونی و با تضعیف نقش موسوی در مدیریت آشوب ها، حتی اگر موسوی بخواهد جریان افراطی حامی خود را به صورت آرام هم مدیریت کند، از سوی اپوزیسیون_ این مدیران جدید جریان سبز - "طرد" خواهد شد و آنها به سادگی از میرحسین عبور خواهند کرد.

در این میان البته به جهت ریزش نیرو در داخل، قابل پیش بینی خواهد بود که هم زمان با شفاف شدن موضوع انتقال مدیریت جریان سبز به خارج از کشور، بر شدت این ریزش نیز افزوده شود .

بنابراین به نظر می‌رسد مغز متفکر آشوب ها در خارج از کشور همان‌طور که از "رنگ سبز" برای هم راستا کردن جریانهای متضاد مخالف نظام در خارج از کشور سوء استفاده کرده است؛ از این به بعد نیز از موسوی همانند رنگ سبز تنها به عنوان نماد بهره خواهد برد.

در این زمینه اگرچه شواهد تحلیلی زیادی وجود دارد اما شاید متن لینک زیر در سایتی که از کانادا اداره می شود و در آن بیشترین هتاکی ها حتی به مقدسات مسلمانان روا داشته می شود، مثال گویایی باشد: 

 

 

این البته پایان ماجرا نیست و باید دید گروهی که هنوز به این تغییر سهم و چرخش در مدیریت جریان سبز  واقف نشده اند، از همراهی آن در روزهای آینده دریغ خواهند کرد؟ و آیا این مدیریت می تواند در نقاب "رنگ سبز" هیجانات دانشجویی را با آغاز سال تحصیلی جدید علیه امنیت کشور تحریک کند؟

/ 0 نظر / 3 بازدید