روز سیاه!

حمله روز یکشنبه یک گروه 40 نفره از صهیونیست های ساکن یک شهرک تازه تاسیس در شرق بیت المقدس به «مسجدالاقصی» که به زخمی شدن بیش از 30 نفر از مسلمانان نمازگزار و کمتر از 10 نفر از صهیونیست های مهاجم منجر شد حاوی نکات و درس هایی است که باید با حساسیت خاصی به آن ها نگریست:
1- مسجدالاقصی در نزد مسلمانان یک مسجد معمولی نیست. این مسجد از یک سو اولین قبله مسلمین و از سوی دیگر محل عروج پیامبر بزرگ اسلام است که شرح آن در آیه اول سوره مبارکه «اسری» آمده است. در واقع این مسجد از جهاتی همسنگ «مسجدالحرام» می باشد. با این وصف تعرض به این مسجد فراتر از یک مسئله ساده و قابل اغماض است درست به همین دلیل در طول 42 سال گذشته -یعنی از زمان آغاز اشغال شهر بیت المقدس در جنگ ژوئن 1967- همواره ورود صهیونیست ها به این مکان با واکنش بسیار گسترده و دامنه دار مسلمانهای فلسطینی و غیرفلسطینی مواجه شده است.
2- اقدام روز یکشنبه شهرک نشین های صهیونیست هدف واقعی از شهرک سازی در بیت المقدس و کرانه باختری رود اردن را برملا می کند. صهیونیست ها تاکنون اصرار زیادی داشتند تا اقدامات ساختمان سازی خود را در راستای اسکان یهودیان فاقد خانه جلوه دهند ولی حادثه روز یکشنبه پرده از روی ادعای آنان برداشت و معلوم شد که چرا صهیونیست ها تا این اندازه روی تداوم شهرک سازی ها اصرار دارند. هتک حرمت مسجدالاقصی در روز یکشنبه توسط همان صهیونیست هایی روی داده که طی ماههای گذشته از جاهای دیگر به بیت المقدس گسیل شده و ساکن گردیده اند پس معلوم می شود آنان اساساً براساس یک ماموریت ویژه در شهرک تازه تاسیس صهیونیستی سکونت گزیده اند نکته دیگر این است که این حادثه نشان داد برنامه شهرک سازی ها دو روی دارد یک روی آن یهودی کردن مناطق مختلف فلسطین- از جمله شهر بیت المقدس و محله «وادی حلوه» که مسجدالاقصی در آن واقع شده- است و روی دیگر سکه فراری دادن مسلمانهاست از این رو باید به امام جمعه مسجدالاقصی- یوسف ابوسنیه- حق داد که گفت اگر مسلمانها سیاست های رژیم صهیونیستی را نادیده بگیرند طی دو تا سه سال آینده این شهر خالی از سکنه مسلمان می شود. جالب این است که لیبرمن وزیر افراطی رژیم صهیونیستی روز یازدهم اسفند سال گذشته در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست گفته بود: «من در قبرس به شارون گفته بودم که بهتر است یک کشور فلسطینی- در خارج از فلسطین!- تشکیل دهیم که حتی یک یهودی در آن نباشد.
3- اقدام صهیونیست ها در حمله به مسجد الاقصی و نمازگزاران آن درست در روزی صورت گرفته است که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان و نتانیاهو نخست وزیر رژیم غاصب تل آویو و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نیویورک به مذاکرات سیاسی مشغول بوده اند. نشست سه جانبه در آمریکا در شرایطی انجام شد که صهیونیست ها از یک سو با تأکید افراطی بر سیاست توسعه شهرک های صهیونیستی در شرق بیت المقدس و کرانه تمام درخواست های بین المللی و منطقه ای را مبنی بر توقف ساخت شهرک ها کنار گذاشتند و از سوی دیگر با بمباران جنوب غزه و دستگیری بیش از 3300 فلسطینی- طی 9 ماه گذشته- که اکثر آنان زن و کودک و از ساکنان کرانه بوده اند، با مشت های آهنین در پای میز مذاکره رفته اند. در همان حال محمود عباس در شرایط کاملاً معکوس بوده است. چرا که از یک طرف دوره مسئولیت قانونی محمود عباس بر تشکیلات خودگردان از روز بیستم دی ماه سال گذشته پایان یافته و از طرف دیگر گفت وگوهای دو طرف فلسطینی به بن بست رسیده است. با این وصف طبیعی است که صهیونیست ها از فرصت برای رسیدن به اهدافی- مثل تصرف مسجدالاقصی- که تاکنون فقط خواب آن را دیده اند استفاده کنند. البته این ماجرا بخوبی نشان داد که به هیچ وجه نباید به سمت مذاکره با رژیم صهیونیستی کشیده شد چه فلسطینی ها در شرایط قوت باشند و چه در شرایط ضعف چرا که به هرحال صهیونیست ها تصمیم ندارند از طریق سیاسی چیزی را وانهند. تجربه فلسطینی ها همین را می گوید. چندین دور مذاکرات گروه عرفات در مادرید و اسلو در دهه 1370 راه به آنجا برد که عرفات در حالی که در رام الله در حبس خانگی بود به وضع ذلت باری از دنیا رفت در حالی که انتفاضه فلسطینی ها سبب شد که رژیم صهیونیستی بدون مذاکره منطقه غزه را در اوایل سال 1384 ترک کند.
4- حادثه روز یکشنبه نشان داد که مسئله یهودی سازی بیت المقدس بسیار جدی است. صهیونیست ها از یک طرف آهنگ جدی ویرانی مسجدالاقصی، قبه الصخره و چندین بنای تاریخی- مذهبی دیگر را که نشانه های حکومت مسلمین بر فلسطین است دارند و از سوی دیگر با حفر کانال و سیاست اعمال محدودیت های شدید علیه فلسطینی ها- اعم از آنکه هوادار عباس باشند یا هنیه- آنان را برانند و به آن سوی کرانه در اردن گسیل کنند. دستگیری بیش از 3300 فلسطینی در کرانه، تخریب منازل بیش از 8000 فلسطینی در بیت المقدس شرقی، ادعای مائیردگان رئیس دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی مبنی بر این که اسرائیل داروهایی را کشف کرده که از طریق آن فلسطینی ها را به مرگ تدریجی مبتلا می کند و... همه بیانگر عمق خطری است که اینک فلسطین، قدس و مسجدالاقصی را تهدید می کند و به عکس العمل شدید مسلمین نیاز جدی دارد.
5- سرگرم سازی مسلمین به طرح ها و مسائل حاشیه ای و هرچه آنها را از موضوع اصلی یعنی فلسطین دور کند یک توطئه صهیونیستی است که نباید در طراحی آن در مراکز تصمیم گیری صهیونیستی تردید کرد این سرگرم سازی در هر کشوری بگونه ای است در شبه جزیره درگیری های داخلی یمن و درگیری هایی که میان عربستان و یمن در شرف وقوع است.
درگیری ها در داخل عراق، مسایل داخلی لبنان و تاخیر در تشکیل کابینه وحدت ملی این کشور، تداوم اختلافات میان دو طرف - فتح و حماس- فلسطین تلاش برای اخلال در تظاهرات روز قدس در تهران با طرح شعارهایی به نفع اسرائیل از سوی هواداران موسوی و... همه در راستای یک مسئله است: «فلسطین را فراموش بکنید بگذارید آخرین مقاومت های داخل فلسطین هم زیر ضربات شدید صهیونیست ها خرد شود.» البته هیهات! مسلمین فلسطین را رها نمی کنند.
6- در عین حال اقدام صهیونیست ها پس از برگزاری مراسم جهانی روز قدس و اقبال شدید فلسطینی ها به بزرگداشت این روز کاملا از عصبانیت آنان حکایت می کند. خبرها بیانگر آن است که مراسم روز قدس امسال پرشکوهتر از هر سال در غزه، کرانه، جنین و بیت المقدس شرقی برگزار شده است کما اینکه حداقل در 51کشور مهم عربی این مراسم با حضور صدها هزار مسلمان روزه دار برگزار شده است. از این رو اسرائیلی ها برای اینکه روحیه فلسطینی ها را بشکنند دقیقا روی نقطه حساس آنان- مسجدالاقصی- دست گذاشته اند.
7- واقعیت دیگر این است که صهیونیست ها بیش از هر زمان دیگر احساس انزوا می کنند. برای اولین بار در طول تاریخ نخست وزیر اسرائیل بطور علنی رهبری یک گروه معترض را در جلوی مقر سازمان ملل برعهده گرفت- این مسئولیت در سال گذشته بعهده تزیپی لیونی وزیر خارجه این رژیم بود- نتانیاهو در نطق خشمگینانه خود از اینکه به کشورها اجازه داده اند تا از تریبون سازمان ملل موجودیت و فلسفه این رژیم را زیر سؤال ببرند ابراز نگرانی کرد و جالب تر این است که مطبوعات مختلف رژیم صهیونیستی نتانیاهو را مورد حمله قرار دادند که با استدلال پیرامون وقوع هولوکاست عملا به دام احمدی نژاد افتاده و اذعان کرده که هولوکاست موضوعی است که نیاز به دفاع دارد.
8- به هرحال بنا به هر دلیلی که صهیونیست ها اقدام به هتک مسجدالاقصی کرده باشند، در خطر بودن قبله اول مسلمین اثبات می شود و مسلمانان نباید از این موضوع مهم بگذرند. مسجدالاقصی قلب بیت المقدس، بیت المقدس قلب فلسطین و فلسطین قلب جهان اسلام است. توطئه صهیونیست ها ممکن است فعلا روی مسجدالاقصی تمرکز داشته باشد ولی به دلیل آنکه هنوز صهیونیست ها سیاست تشکیل دولت بزرگ یهودی در حد فاصل نیل تا فرات را بطور واقعی کنار نگذاشته اند، به مسجدالاقصی و بیت المقدس و فلسطین بسنده نخواهند کرد. از این رو حضرت امام در تبیین دقیق روز قدس فرمودند روز قدس روز دفاع از همه کشورهای اسلامی است البته دو هفته از برگزاری راهپیمایی روز قدس گذشته است ولی دفاع از فلسطین به روز خاصی محدود نمی شود. مسلمانان باید روز یکشنبه که صهیونیست های روسیاه در حوالی سالگرد ورود شارون به مسجدالاقصی به قبله اول مسلمین تجاوز کرده اند را روز سیاه بنامند و برای محو صهیونیسم و عدم تکرار چنین فاجعه ای وارد میدان شوند.
سعدالله زارعی

/ 0 نظر / 3 بازدید