چین خواستار تنش‌زدایی از برنامه هسته‌ای ایران شد

خبرگزاری فارس:سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به طرف‌های موضوع هسته‌ای ایران، از آنان خواستار تنش‌زدایی از این موضوع شد.


به گزارش فارس، خبرگزاری "ریا نووستی "، گزارش داد که "جیان یوی " سخنگوی وزارت امور خارجه چین جامعه جهانی را به تنش‌زدایی از برنامه هسته‌ای ایران فراخواند.
آمریکا در راستای جوسازی و تنش‌زایی درباره برنامه هسته‌ای ایران خبر ساخت سایت جدید هسته‌ای ایران را که چندی پیش تهران ساخت آن را در نامه‌ای محرمانه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده بود، دستمایه جنگ رسانه‌ای و دیپلماتیک علیه ایران قرار داد تا در آستانه مذاکره گروه 1+5 با ایران، از آن به عنوان اهرم فشاری علیه تهران استفاده کند.
گروه 1+5 (کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان قرار است بر اساس بسته پیشنهادی ایران که اخیرا تحویل این شش کشور شد، اول اکتبر با ایران در ژنو مذاکره کنند.
ریانوستی افزود: این دیپلمات چینی همچنین با اشاره به رزمایش موشکی ایران نیز اعلام کرده است که طرفین باید گام‌هایی برای آرام‌سازی تنش‌ها بردارند نه بالعکس.
سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران روزهای یکشنبه و دوشنبه (27و 28 سپتامبر) در چارچوب رزمایش پیامبر اعظم 4، موشک بالستیک شهاب-3 و سجیل را با موفقیت آزمایش کرد.
برخی از تحلیلگران این رزمایش را قدرتنمایی ایران در آستانه مذاکره با غرب ارزیابی و آن را برگ برنده‌ای برای تهران تحلیل کردند و برخی دیگر با اشاره به به اعلام خبر ساخت سایت هسته‌ای جدید ایران آن را بهانه‌ای برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران توصیف کردند.

/ 0 نظر / 3 بازدید