جزئیات جدیدی درباره "کلوتید ریس " منتشر شد

خبرگزاری فارس: سفیر ایران در فرانسه طی مصاحبه اختصاصی با یک روزنامه فرانسوی به جزئیات جدیدی درباره "کلوتید ریس " فرانسوی که در اغتشاشات اخیر به جرم جاسوسی دستگیر شده است، منتشر کرد،‌این جزئیات ریس را با مسائل هسته‌ای ایران نیز مرتبط می‌کند.


به گزارش فارس، "سید مهدی میرابوطالبی " در نخستین گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه فرانسوی لوپاریزین درباره اتهامات وارده از سوی ایران علیه "کلوتید ریس " تبعه فرانسوی اعلام کرد: «خانم ریس در رشته جغرافیای سیاسی تحصیل کرده، به ایران علاقمند است و به زبان فارسی صحبت می‌کند اما استاد زبان فرانسه نیست. در اینجا سه سؤال عمده مطرح می‌شود: 1- چرا یک دانشجوی جغرافیای سیاسی به جای یک استاد زبان فرانسه اعزام شده است؟ 2- چرا وی به اصفهان که دقیقا محل استقرار مراکز غنی‌سازی اورانیوم است اعزام شده است؟ و 3- چرا وی یک دانشگاه فنی را که در آن علوم اجتماعی که تخصصی اوست آموزش داده نمی‌شود، انتخاب کرده است؟»
وی در ادامه در پاسخ به سخن خبرنگار پاریزین مبنی بر اینکه "پس بالاخره شما معتقدید که وی یک دانشجوی ساده نبوده است " افزود: «این دختر جوان در فواصل ماه‌های ژوئن تا سپتامبر 2007 یک دوره کاورزی را درباره فن‌آوری هسته‌ای در کمیساریای انرژی اتمی فرانسه گذرانده است. وی همچنین مقاله‌ای علمی تحت عنوان "درک سیاست ایران در بحران هسته‌ای " نوشته است و این سند شک و تردیدهای ما در قبال وی را تأیید می‌کند.
سفیر ایران در فرانسه در ادامه درباره ارتباط این پرونده با اشتغال پدر ریس در کمیساریای انرژی اتمی فرانسه تصریح کرد: «ما در جریان بودیم اما این مسئله را در نظر نمی‌گیریم.»
میرابوطالبی همچنین در واکنش به ادعای خبرنگار لو پاریزین مبنی بر اینکه ایران مدرک واقعی علیه ریس ندارد و تنها بر اساس حدس و گمان قضاوت می‌کند، تأکید کرد: «در پرونده ریس هشت اتهام عمده و اصلی وجود دارد و وی در جریان محاکمه‌اش در دادگاه تمامی این اتهام‌ها را قبول کرد. این خانم با یک ویزای 30 روزه برای تدریس زبان فرانسه به ایران آمد و سپس در این کشور درخواست تمدید اقامت کرد. زمانیکه مهلت ویزای وی برای دومین بار به پایان رسید، باید ایران را ترک می‌کرد اما به طور غیر‌قانونی در ایران باقی ماند. در ظاهر این طور به نظر می‌رسد که وی برای تدریس زبان فرانسه به اصفهان آمده است؛ اما باید دید چرا وی به مدت 15 روز در تظاهرات‌های تهران حضور یافته است؟»
وی در ادامه درباره این مطلب که آیا ریس در ایران تحت تعقیب بوده، گفت: «بله، ما به محض ورود وی به خاک ایران وی را تحت نظر داشتیم وگرنه چگونه می‌توانستیم او را دستگیر کنیم؟»
این سفیر علاوه بر این در پاسخ به پرسش لوپاریزین مبنی بر اینکه "پس شما ریس را جاسوس می‌دانید؟ " تصریح کرد: «جاسوسی یکی از اتهامات اصلی اوست اما هیچ کس نمی‌تواند به جای قاضی نظر بدهد.»
خبرنگار پاریزین در ادامه تأکید کرد: «شما اعلام کردید که او به همه چیز اعتراف کرده است اما در فرانسه اعتقاد بر این است که وی مجبور شده این سخنان را به زبان بیاورد.»
میرابوطالبی در واکنش به این ادعا نیز افزود: «به یک دلیل ساده، چنین چیزی در ایران وجود ندارد. اعتقادات مذهبی ما، ما را از دروغ گفتن و اعتراف‌گیری تحت فشار منع می‌کند. از سوی دیگر سفیر فرانسه در تهران با ریس دیدار داشته و اعلام کرده که شرایط نگهداری وی کاملا مناسب است.»
وی درباره زمان صدور حکم ریس تأکید کرد: «متهم مورد بازجوئی قرار گرفته و با قید ضمانت از زندان آزاد شده است و طبق قانون ایران باید منتظر صدور حکم بماند. در حال حاضر این بر عهده قاضی است که از میان حبس، آزادی و جریمه یکی را انتخاب کند و درباره زمان صدور حکم بهتر است که از خود قاضی سؤال کنید. اما آنچه محرز است این است که زمان صدور حکم در ایران کوتاه‌تر از زمان صدور حکم در فرانسه خواهد بود.»
ابوطالبی در پایان درباره تنش جاری در روابط میان فرانسه و ایران یادآور شد: «وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده که پاریس هیچگونه رابطه‌ای با مقامات ایرانی ندارد. این به چه معنا است؟ آیا این مسئولیت او نیست؟ فرانسه برای بهبود روابط چه می‌کند؟ از دو ماه پیش تاکنون من تمامی تلاش خود را برای آرام شدن فضا و جلوگیری از بدتر شدن امور انجام داده‌ام. فرانسه پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران فورا راه مداخله در امور این کشور و انتشار پیام‌های تبلیغاتی به افکار عمومی ایران را انتخاب کرد.
کلوتید ریس 24 ساله که از روز یکم ژوئیه گذشته به اتهام شرکت در ناآرامی‌های انتخاباتی اخیر ایران بازداشت شده بود، دو هفته پیش پس از 45 روز بازداشت با قید ضمانت از زندان اوین آزاد شد.
وی با قید وثیقه ضمانت فرانسه موقتا آزاد شده و تا زمان صدور حکم نهایی دادگاه ایران درباره وی در سفارت فرانسه در تهران اقامت خواهد کرد و نمی‌تواند از ایران خارج شود.
اقدام علیه امنیت ملی از طریق حضور در تجمعات و اغتشاشات مورخه 25 و 27 خرداد ماه و همچنین جمع‌آوری اخبار، اطلاعات و تهیه تصاویر از این اغتشاشات و ارائه آن به وابسته علمی سفارت فرانسه از جمله اتهامات ریس است.
پدر ریس از اعضای کمیساریای انرژی هسته‌ای فرانسه و مادر وی عضو ارتش این کشور است.
انتهای پیام/.

/ 0 نظر / 5 بازدید