پاسخ‌های روشن به چرایی ناتوانی اسرائیل در تعرض به ایران

خبرگزاری فارس: یک روزنامه معتبر آمریکایی در خصوص تهدید نظامی رژیم صهیونیستی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران پرسش‌هایی کلیدی مطرح و در مقابل پاسخ‌هایی روشن در چرایی ناتوانی این رژیم در تعرض به ایران ارئه کرد.


به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی "کریستین ساینس‌مانیتور " در گزارشی درباره موضوع تهدید نظامی رژیم صهیونیستی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران پرسش‌هایی مطرح کرد که همراه پاسخ‌های آن در ذیل می‌آید.
این روزنامه آمریکایی، حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران را روندی بسیار "پیچیده " توصیف کرد که تاوان سنگینی برای رژیم صهیونیستی دارد و ممکن است عواقب سنگین آن، دامنگیر آمریکا نیز شود.

کریستین ساینس‌مانیتور نوشت:

- آیا ممکن است اسرائیل به ایران حمله کند؟

*به طور خلاصه باید گفت ممکن است، ولی غیرممکن است که بتواند همه تاسیسات هسته‌ای ایران را نابود کند. به احتمال فراوان [رژیم صهیونیستی] در پشت اقدام خود دشمنی خشمگین‌تر و پایبندتر بر جای خواهد گذاشت.

- آیا اسرائیل می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند؟

* همه کارشناسان متفق‌القولند که حمله اسرائیل ممکن است که [روند] برنامه هسته‌ای ایران را کُند نماید، ولی ناممکن است که آن را کاملا متوقف کند زیرا تهران برای [پیشبرد] آن [کاملا] آماده است.
سرتیپ "شلومو بروم " رئیس سابق بخش برنامه‌ریزی راهبردی ارتش [رژیم صهیونیستی] و پژوهشگر مرکز مطالعات امنیت ملی تل‌آویو در این خصوص تاکید کرده است که "فکر می‌کنم [حمله به ایران] عملیاتی بسیار پیچیده است. "
ساینس مانیتور افزود: بروم با اشاره به حمله اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای عراق و سوریه گفته است که "شاید هدف در کل، یکی باشد ولی قدرت آن دو کشور [عراق و سوریه] برای پاسخ دادن صفر بود و ایران علاوه بر مرکز اصلی [هسته‌ای] نطنز، 17 مرکز پراکنده دیگر دارد که برای مقابله با بمب‌های اسرائیلی بتن‌شکن، زیر زمین بنا شده‌ است. ارزیابی تاثیر حمله بسیار دشوار است. ولی حداکثر [و در خوش‌بینانه‌ترین حالت] پنج سال برنامه هسته‌ای ایران را به تاخیر می‌اندازد.

- حمله چگونه انجام می‌شود؟

*ممکن است اسرائیل جنگنده‌های اف.15 و اف.16 را برای پرواز در مسافت طولانی به کار بگیرد که این مسافت بیش از سه هزار کیلومتر است تا بتواند به نطنز برسد.
در این حالت [رژیم صهیونیستی] به هواپیماهای سوخت‌رسان نیاز دارد زیرا مسافت طولانی‌تر از آنچیزی است که بدون سوختگیری طی شود. [برای طی] مسیر مستقیم نیز باید از آسمان عربستان و عراق گذشت.
با در نظر گرفتن احتمال عدم همکاری عربستان با هواپیماهای اسرائیل و ناتوانی عراق، دو کشور [مذبور] رسما با حمله اسرائیل موافقت نمی‌کنند، در نتیجه در صورت نابود شدن هواپیماهای اسرائیلی، [این دو] در عملیات جست‌وجو و نجات نیز مشارکت نمی‌کنند.
علاوه بر این، هرگونه فرود اضطراری در هر یک از این دو کشور به کابوسی دیپلماتیک منجر خواهد شد.

- پاسخ ایران چگونه خواهد بود؟

* به احتمال فراوان ایران از مسافتی که تقریبا بیش از هزار کیلومتر است برای شلیک به طرف هواپیماهای اسرائیل اقدام می‌کند، بویژه اینکه تهران 29 سامانه دفاع موشکی متحرک روسی از نوع "تور-ام 1 " دارد که اخیرا در اواخر سپتامبر (اوایل مهرماه) آن را در رژه نظامی به نمایش گذاشت.
علاوه بر این، ایران اخیرا موشک‌هایی را آزمایش کرد که قادر است اسرائیل و پایگاه‌های آمریکایی را در منطقه هدف قرار بدهد و از جمله گزینه‌های دیگر برای پاسخ دادن ایران، اقدام [احتمالی] حزب‌الله به شلیک موشک به اسرائیل است.

- احتمال اقدام اسرائیل به حمله چقدر است؟

* بسیار اندک است. بویژه اینکه "باراک اوباما " رئیس جمهوری آمریکا با حمله یکجانبه اسرائیل مخالفت کرد.

- تاوان احتمالی حمله چقدر است؟

* شلومو بروم در این خصوص می‌گوید: بهای سیاسی که اسرائیل باید به دلیل حمله یکجانبه بدهد هنگفت است. حتی ممکن است پیامدهای آن دامنگیر آمریکا نیز بشود.
وی معتقد است که ایرانی‌ها قادرند بر مسائل بسیاری از جمله [حضور آمریکا] در عراق و افغانستان و کشورهای خلیج فارس تاثیر بگذارند و ممکن است خسارت‌های بزرگی به صادرات نفت وارد کنند. این همان چیزی است که همه از آن ضرر می‌کنند.

/ 0 نظر / 3 بازدید