شرکت‌های داروسازی پشت پرده آنفلوانزای خوکی نشسته‌اند

خبرگزاری فارس: یک پزشک متخصص طب اورژانس گفت: پشت پرده بحران آفرینی درباره بیماری آنفلوانزای جدید که به آنفلوانزای خوکی معروف شده، شرکت‌های داروسازی نشسته‌اند و مسئولان بهداشتی باید هوشیار باشند و تحت تأثیر تبلیغات این شرکت‌ها قرار نگیرند.


صدرالله محمودی، مسئول اورژانس بیمارستان بقیةالله در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس افزود: به طور کلی بیماری آنفلوانزا به 3 دسته کلی آنفلوانزای حیوانی، پرندگان و انسانی تقسیم بندی می‌شود، این بیماری که اخیراً درباره آن تبلیغ می‌شود، بیش‌تر بین انسان و خوک مشترک است اما ظاهراً عمدی وجود دارد که نام خوک این بیماری مطرح شود تا بیش‌تر مسلمانان را نگران کند.
وی ادامه داد: این بیماری میزان مرگ و میر زیادی ندارد و مرگ آوری این بیماری به مراتب کم‌تر از آنفلوانزای پرندگان است اما متأسفانه شاهد ‌هستیم که مسئولان وزارت بهداشت مرتباً با اعلام مطالبی درباره این بیماری بر نگرانی مردم دامن می‌زنند که به نظر من تحت تأثیر کتب پزشکی است که این کتاب‌ها نیز تحت تأثیر و با مشارکت شرکت‌های دارویی و منافع آ‌ن‌ها نوشته می‌شود.
وی گفت: شرکت‌های دارویی از همان ابتدا این بحران را تشدید کردند تا داروهای خود را بفروشند و اخیراً نیز 20 شرکت دارویی مدعی تولید واکسن این بیماری هستند که واکسن آن را به قیمت 160 دلار بفروشند.
محمودی افزود: بیماری آنفلوانزای خوکی بیماری مرگ آوری نیست و فقط مانند انواع دیگر آنفلوانزا افراد خاصی از جمله سالمندان و کودکان زیر 2 سال و افرادی که ضعف ایمنی دارند یا بیماران قلبی و تنفسی در خطر مرگ آن قرار دارند و بقیه افراد خوب می‌شوند، بنابراین بحران ‌آفرینی درباره این بیماری لزومی ندارد و این همه تبلیغات و هیاهو تحت تأثیر شرکت‌های دارویی است.
محمودی اضافه کرد: دامن زدن به بحران این بیماری معنایش این است که مردم در اماکن عمومی حاضر نشوند، به مساجد و تکایا نروند و به استادیوم نروند. حالا هم که سفر عمره را لغو کرده‌اند در حالی که هیچ کدام از این کارها لزومی نداشت.
وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس مبنی بر این که وزارت بهداشت که داروی این بیماری را توزیع نکرده، واکسن آن هم که تاکنون هیچ کشوری خریداری نکرده است آیا توصیه به مردم برای رعایت بهداشت فردی، دست ندادن و روبوسی نکردن با افرادی که مشکوک به این بیماری هستند و رعایت بهداشت فردی هنگام عطسه و سرفه که مورد تأکید وزارت بهداشت است غیرضروری است، گفت: این کارها خوب است اما چرا درباره تصادفات رانندگی، بیماری‌های قلبی، تنفسی یا بیماری‌های دیگری که به مراتب بیش از این بیماری مرگ و میر دارد این همه صحبت نمی‌کنند.
محمودی اضافه کرد: کار به جایی رسیده است که بحث آنفلوانزا همه جا نقل محافل مردم است، هر کس که عطسه می‌کند همه می‌ترسند که مبادا آنفلوانزای خوکی باشد. بحران درست شده است در حالی که ویروس این بیماری کشنده و خطرناک نیست و همه این حرف‌ها تحت تأثیر شرکت‌های دارویی خارجی است که بیشترشان آمریکایی هستند.
وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس که وزارت بهداشت داروهای ضد آنفلوانزا را از قبل خریداری کرده، توضیح داد: با این حال این همه دامن زدن به این موضوع باعث بحران فکری و اجتماعی در بین مردم شده است، واکسن را هم می‌خواهند در آینده خریداری کنند، شرکت‌های دارویی غربی به خصوص آمریکایی برای فروش واکسن به 3 میلیون حاجی در کشورهای مسلمان برنامه‌ریزی کرده‌اند، 3 میلیون ضرب در 160 دلار درآمد آن‌ها از فروش واکسن خواهد بود.
وی ادامه داد: بیماری آنفلوانزای خوکی هم مثل انواع دیگر سرماخوردگی و آنفلوانزا از طریق ترشحات تنفسی و ارتباط نزدیک منتقل می‌شود، علت شیوع بیش‌تر این بیماری در فصول سرد سال نیز باز شدن مدارس و تجمع بیش‌تر مردم در مراکز آموزشی است که باعث شیوع بیش‌تر این بیماری می‌شود و اگر مردم بهداشت فردی را رعایت کنند، این بیماری کنترل می‌شود.
وی گفت: سابقه این بیماری به سال‌های 1920 و قبل از جنگ جهانی دوم برمی‌گردد که در تعداد معدودی از سربازان آمریکایی دیده شد، الآن هم این بیماری در اکثر خوک‌های آمریکایی دیده شده است و خوکداران آمریکایی طی تماس با خوک‌ها به این بیماری مبتلا شده‌اند و آن‌ها‌ که زنده مانده‌اند به نوعی واکسینه شده‌اند.
وی ادامه داد: البته ژن این بیماری هر لحظه ممکن است تغییر کند به همین علت واکسن این بیماری نیز که به زودی قرار است وارد بازار شود نمی‌تواند ایمنی دائمی ایجاد کند، اما شرکت‌هایی دارویی غربی به خصوص آمریکایی که اکثراً کتب مرجع پزشکی نیز با مشارکت آن‌ها تهیه می شود، با دامن زدن به بحران این بیماری به دنبال سود بیش‌تر هستند.
وی گفت: همان طور که گفته شد مرگ ‌آوری این بیماری بسیار پائین و در حد نیم درصد است بنابراین اگر تمام مردم کشور نیز به این بیماری مبتلا شوند، تعداد مرگ ناشی از این بیماری زیاد نیست در حالی که هر روز حدود 30 نفر در تصادفات رانندگی در کشور می‌میرند،‌ 10 برابر این تعداد نیز مجروح می‌شوند اما این همه هیاهو نیست.
محمودی افزود: همین الان من در بیمارستان کار می‌کنم، تعداد بیمارانی که به خاطر اسهال و استفراغ مراجعه می‌کنند به مراتب بیش از سرماخوردگی است‌ اما همه جا صحبت از بیماری آنفلوانزای خوکی است در حالی که تاکنون فقط 150 نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده اند و حتی یک مورد مرگ هم نداشته‌ایم.
وی اضافه کرد: الان ما سفر عمره را که یک سفر مهم مذهبی برای مردم مسلمان ماست را لغو کرده‌ایم و برای حج تمتع نیز قرار است در آینده تصمیم گیری شود، کدام یک از کشورهای مسلمان چنین کاری کرده‌اند، ‌آیا مصر این کار را کرده است، حالا تونس که این کار را کرده کجای جغرافیای جهان اسلام است.
محمودی اضافه کرد: متأسفانه کسانی در کشور ما درباره این بیماری تصمیم می‌گیرند که پای اینترنت می‌نشینند و از روی متونی که تحت تأثیر شرکت‌های دارویی است تصمیم می‌گیرند، خود من هفته گذشته عربستان بودم، به جز ایرانی‌ها هیچ کس از ماسک استفاده نمی‌کرد و برای مسلمانان دیگر عجیب بود که چرا ایرانی‌ها از ماسک استفاده می‌کنند.
وی تأکید کرد: بهتر است به جای این که این همه به بحران بیماری آنفلوانزای خوکی دامن بزنیم، به مسائل دیگری مانند تصادفات رانندگی که بیشتر سلامت مردم را به خطر می‌اندازد توجه کنیم.
انتهای پیام/

/ 0 نظر / 5 بازدید