کلینتون و گیتس: گفت‌وگوهای ژنو گامی "مثبت " بود

خبرگزاری فارس: وزیر امورخارجه و وزیر دفاع آمریکا پس از گذشت چند روز از نشست ایران با 6 کشور جهان، گفت‌وگوهای هفته‌ گذشته ایران و 6 کشور را در ژنو سوئیس "گامی مثبت " ارزیابی کردند.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "هیلاری کلینتون " و "رابرت گیتس " ضمن اشاره به این امر که هنوز برای پیش‌بینی نتایج مذاکرات زود است تاکید کردند: گفت‌وگوهای ژنو گامی مثبت بود.
وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد: نشست ژنو از آنجایی مقامات ایرانی در خصوص اجازه بازدید به بازرسان آژانس از سایت‌های هسته‌ای این کشور و نیز انتقال اورانیوم با درصد غنای پایین به خارج از ایران و همچنین برگزاری دوره‌های دیگری از گفت‌وگوها اواخر ماه جاری میلادی توافق کردند، "نشستی ارزنده " بود.
کلینتون افزود: روی هم رفته، نتایج بدست‌آمده از نشست ژنو مثبت بود.
وزیر امور خارجه آمریکا لحظاتی پس از پایان گفت‌وگوهای ایران با 6 کشور در ژنو در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته بود: مذاکرات چندجانبه با ایران در ژنو سازنده بود.
وزیر امور خارجه آمریکا همچنین خواستار "اقدامات محسوس " در این زمینه شده بود.
وی در ادامه تاکید کرد: این [روز] یک روز سازنده بود اما نتایج آن هنوز به بار ننشسته است.
کلینتون اشاره کرد که در رابطه با جزئیات این نشست با "ویلیام برنز " نماینده آمریکا در گفت‌وگوهای ژنو بحث و گفت‌وگو کرده‌ است.
وزیر امورخارجه آمریکا در پایان تصریح کرد: ما صرف مذاکره گفت‌وگو نمی‌کنیم. ما خواهان اقدامات محسوس و نتایج مثبت هستیم. و من معتقدم که نشست امروز فتح بابی [ برای گفت‌وگوهای آتی] بود اما اجازه دهید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.
بنا بر این گزارش، ایران قرار است درتاریخ 19 اکتبر (27 مهرماه) مجددا با کشورهای انگلیس، چین، فرانسه، روسیه، آلمان و آمریکا دیدار کند.
"رابرت گیتس " وزیر دفاع آمریکا نیز در ادامه این گفت‌وگو ضمن اعلام موافقت خود با اظهارات کلینتون در خصوص نشست ژنو اشاره کرد که هنوز "تصمیمی گرفته نشده‌ است ".
وزیر دفاع آمریکا اشاره کرد: ضرب‌الاجل‌ها و ملزومات [در زمینه توافات حاصل شده در نشست ژنو] باید به اندازه کافی به جزئیات پرداخته باشند.
وی در ادامه افزود: من مدت‌ها بر این باور بودم که ایران قصد تولید سلاح‌های هسته‌ای را داشته اما مشخص نیست که تهران چنین برنامه‌ای را آغاز کرده باشد.
ایران همواره بر این مسئله تاکید کرده که برنامه هسته‌ای این کشور برای اهداف کاملا صلح‌آمیز طراحی شده است.
"محمد البرادعی " مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه گذشته به منظور دیدار با "علی‌اکبر صالحی " رئیس سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شده بود.
وی در کنفرانسی مطبوعاتی در تهران با بیان اینکه بازرسی‌ها از تاسیسات هسته‌ای مطابق با مقررات پادمان است، خبر داد که بازرسان این آژانس 25 اکتبر (سوم آبان ماه) برای بازدید از تاسیسات جدید (فردو) به ایران سفر می‌کنند.
البرادعی در ادامه با بیان اینکه درباره همکاری‌های ایران برای شفاف سازی از تاسیسات غنی‌سازی "فردو " به ایران سفر کرده است، گفت: ما بیش از یک هفته پیش مطلع شدیم و به ایران اعلام کردیم که باید از این تاسیسات بازرسی کنیم و ایران هم برای اطمینان دادن به ما، اجازه بازرسی می‌دهد.
وی با ذکر این نکته که آژانس متوجه ظرفیت‌های ایران است و به ارتباط با ایران اهمیت می‌دهد،‌خاطرنشان کرد: در همین راستا 25 اکتبر (سوم آبان) بازرسان به ایران می‌آیند و درباره تهیه رادیو ایزوتوپ‌ها برای مرکز تحقیقاتی ایران با چند فروشنده تماس گرفتیم و پاسخ‌های خوبی دریافت کردیم.
البرادعی همچنین گفت که 19 اکتبر (27 مهر) جنبه‌های فنی این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد و در این زمینه فرانسه ناظر است.
وی در عین حال تاکید کرد: مطمئنیم مسئله هسته‌ای ایران با گفتگو حل می‌شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید