ساخت در باب القبله حرم مطهر حضرت اباعبدالله الحسین (ع)

معاون فرهنگی و اجتماعی ستاد بازسازی عتبات عالیات از ساخت در باب القبـله حـرم مطهـر حضـرت سیدالشهدا علیه السلام خبر داد

غلامحسین شفیعی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر گفت: این در بزودی به کربلای معلی منتقل و در ایوان مطلای حرم مطهر حضرت امام حسین علیه السلام نصب خواهد شد.
وی با بیان این که این در دارای 4 لنگه در متحرک و یک لنگه در ثابت است افزود: ارتفاع آن 3 متر و عرض آن 7 متر و 40 سانتیمتر است.
شفیعی گفت: در ساخت چهار چوب اصلی آن که زیر فشار بنا قرار می گیرد از استیل و روکش آلومینیوم استفاده شده است تا در برابر شرایط آب و هوایی مقاوم تر باشد و جنس چهارچوب در نیز از چوپ ساروج روغنی است.
وی افزود: در ساخت این در، حدود 2 کیلوگرم طلا ، 2 تن استیل و حدود 800 کیلوگرم مس و برنج بکار رفته و آلومینیوم و چوب دیگر مصالحی است که از آنها استفاده شده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه این در را هنرمندان متبحر کشورمان طراحی کرده اند گفت: ساخت آن حدود 27 ماه طول کشیده است و قلمزنان و خادمان ستاد بازسازی عتبات عالیات اصفهان زیر نظر استاد محسن اسکندرپور، قلمزنی آن را برعهده داشتند.
شفیعی تصریح کرد: ساخت در باب القبله حرم حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام به درخواست تولیت آستان آن حضرت صورت گرفته و با مساعدت علاقمندان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در تهران ساخته شده است.

/ 0 نظر / 3 بازدید