مناظره نبوی و صادق زیبا کلام در دانشگاه تهران

نبوی: ناآرامی‌های پس از انتخابات پاتک غرب علیه دموکراسی بود

خبرگزاری فارس: یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ناآرامی‌هایی که بعد از انتخابات 22 خرداد در ایران شکل گرفت، پاتک غرب علیه دموکراسی بود، اظهار داشت: غرب هرگونه دموکراسی که بر خلاف منافع خود باشد را برنتابیده و بر علیه آن کودتا می‌کند.


به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، سید مرتضی نبوی مدیر مسئول روزنامه رسالت و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و صادق زیباکلام مدرس دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی در سومین جلسه از سلسله نشست‌های "تبیین دیدگاه‌ها و مواضع شخصیت‌ها، احزاب و تشکل‌های سیاسی-دینی " که از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران برگزار می‌شد، به مناظره پرداختند.
نبوی در ابتدای این مناظره طی سخنانی اظهار داشت:انقلاب اسلامی که بر اساس آن جمهوری اسلامی تاسیس شد، نظام مردم‌سالاری دینی را که یکی از ابعاد برآمده از تفکر انقلاب اسلامی مطرح کرد و در قانون اساسی نیز به عنوان اصل تغییرناپذیر نظام مطرح شد.
وی افزود: در این نوع حکومت هر تصمیمی بر اساس آرای مردم گرفته می‌شود و در کنار آن نیز قوانین کشور بر مبنای احکام اسلامی وضع می‌شود و این مجموعه یعنی به رسمیت شناختن رای مردم و ارزش‌های اسلامی به عنوان مردم سالاری دینی مطرح شد.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای دیگر نیز اسلام‌گرایان با استفاده از این الگو فعالیت کرده و از همین مسیر به قدرت رسیدند، تصریح کرد: در ابتدای امر غرب مروج این پدیده بود اما پس از مدتی خود غربی‌ها به این نتیجه رسیدند که اگر این پدیده در کشورهای اسلامی استفاده شود، پدیده خوشایندی نخواهد بود.
نبوی در ادامه خاطرنشان کرد: شاهد بودیم در این سال‌های اخیر غربی‌ها یک پاتک علیه دموکراسی و به نام انقلاب رنگی مطرح کردند که این در حقیقت به معنای خط بطلان کشیدن بر ارزش‌هایی بود که غرب مطرح می‌کرد؛ یعنی وقتی در انتخابات یک جریان بر اساس رای اکثریت پیروز می‌شد و جریان دیگر رای نمی‌آورد، به نتایج انتخابات اعتراض و اردوکشی خیابانی انجام می‌گرفت و سعی می‌شد تا نتیجه انتخابات را زیر سوال ببرند و به این بهانه ناآرامی‌هایی بوجود آید.
وی اضافه کرد: پس از آن اگر این جنبش اجتماعی می‌توانست منافع غرب را تامین کند، مورد حمایت آن قرار می‌گرفت و به این ترتیب انتخابات و نتیجه آن که بر اساس قاعده دموکراسی شکل گرفته بود، مورد تردید قرار می‌گرفت و معترضان با اسم انقلاب رنگی و با فشار اجتماعی و تظاهرات به خواسته خود می‌رسیدند که این در واقع کودتایی بود که غرب علیه دموکراسی انجام می‌داد.
در ادامه این مناظره صادق زیبا کلام مدرس دانشگاه و تحلیل گر مسائل سیاسی با بیان اینکه مشکل اساسی در جامعه ما این مطالبی که نبوی عنوان کرد، نیست، گفت: تردیدی ندارم که نبوی و همفکران او به این مسائل معتقد هستند و عمق فاجعه و بدبختی نیز همین است، چراکه این افراد فکر می‌کنند که در نتیجه پیشرفت ایران، خواب راحت از چشم غربی‌ها ربوده شده است.
وی افزود: به نظر من در این بین باید به دو نکته پرداخت؛ نکته اول که نکته‌ اساسی و بنیادی نیز هست، به توهم توطئه بر می‌گردد؛ اینکه در ایران مسئولان و حکومت کنندگان نسل در نسل معتقد بودند که غرب دشمن ما است و هر پدیده ناخوشایندی که در کشور اتفاق می‌افتاد را به دشمنی غرب ارجاع می‌دادند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: حرف نبوی و دوستانشان، حرف تازه‌ای نیست؛ اگر شما به تاریخ معاصر ایران اشراف داشته باشید، می‌بینید در جریان انقلاب مشروطه وقتی به معترضان تیراندازی شد و عده‌ای کشته شدند، مظفرالدین شاه گفت "یک مشت خائن بی‌وطن و آلت دست انگلیس، این داستان‌ها را به راه انداختند " همچنین رضا شاه هم به شدت دچار همین بیماری بود و هر مخالفتی با خود و حکومتش را از ناحیه انگلیس می‌دانست، چنانچه محمدرضا پهلوی نیز با همه وجود معتقد بود که انقلاب اسلامی ایران کار آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها است و کل نهضت و انقلاب اسلامی را به مخالفت غربی‌ها با حکومتش تقلیل می‌داد.
زیباکلام با بیان اینکه پس از انقلاب نیز این تصور و توهم وجود داشت، گفت: وقتی به تاریخ و تحولات سیاسی مملکت نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که تقارن‌های عجیبی وجود دارد، چنانچه شاه نیز بی‌بی‌سی را بالاترین دلیل توطئه انگلیس بر علیه خودش می‌دانست و دقیقا الان هم جمهوری اسلامی همین را می‌گوید.
وی اضافه کرد: من نمی‌دانم که این توهم و توطئه که نسل در نسل در حکومت‌داران ایرانی وجود دارد و همه چیز را به غربی‌ها نسبت می‌دهند، ریشه در کجا دارد؟ و چرا در فرانسه، پاکستان، ترکیه و هند این گونه نیست و یا چرا حکومت ژاپن به مخالفان خود مزدور انگلیس و نوکر امریکا نمی‌گوید؟
این تحلیل‌گر مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: به نظر من دلیل این مسئله این است که ما به طرز هولناکی در علوم انسانی عقب هستیم یعنی در کشور ما علوم انسانی به قدری بدبخت و عقب‌مانده است که این تفکرات و توهمات توطئه محصول آن است.
زیباکلام در ادامه تاکید کرد: در قبل از انتخابات 22 خرداد بسیاری از وقایع مانند جنگ، عزل بنی‌صدر، 8 سال سازندگی و دوم خرداد نقاط عطفی در تاریخ ما بودند اما امروز معتقدم که هیچ کدام از اینها به پای 22 خرداد نمی‌رسند و بنده به شما قول می‌دهم زمانی که تاریخ این مملکت نوشته شود از 22 خرداد به عنوان مهمترین نقطه عطف جمهوری اسلامی ایران یاد خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه انتخابات 22 خرداد دارای تبعات بسیار مهم و اساسی بود، یادآور شد: اولین و مهمترین تبعات این انتخابات مشخص شدن شکاف وحشتناک بین دولت و ملت بود که سال‌ها پنهان شده بود در وقایع پس از 22 خرداد روشن شد و نشان داد که یک شکاف هولناکی بین دولت و ملت وجود داشت.
این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر به قبل از 22 خرداد برگردیم، می‌بینیم که سال‌ها حکومت در جمهوری اسلامی ایران به ما می‌گفت که مهمترین مسائل کشور بحث هسته‌ای، رویارویی با آمریکا و اسرائیل و حمایت از حماس و حزب‌الله لبنان است اما اگر دقت کنیم خواهیم دید که تنها مسئله‌ای که در این انتخابات مطرح نشد، بحث هسته‌ای بود.
زیبا کلام اضافه کرد: مناظره احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی نشان داد که بر خلاف آنچه که حکومت می‌گوید، بحث هسته‌ای، مرگ بر آمریکا گفتن و یا رویارویی با آمریکا و اسرائیل و غربی‌ها برای مردم ما مهم نیست و نشان داد که مشکل ما آزادی بیان، آزادی مطبوعات، اشتغال، فساد حکومتی در حوزه اقتصاد و بسیاری از موارد دیگر برای ملت ما اهمیت دارد.
ادامه دارد...

/ 0 نظر / 3 بازدید