آمریکا برای داشتن سیاست منسجم در منطقه نیازمند روابط با ایران است

خبرگزاری فارس: عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا با تاکید بر ناکارآمد بودن تحریم‌ها علیه تهران و بعید بودن توافق برای اعمال فشار بیشتر بر ایران در نشست امروز 1+5 گفت: آمریکا برای داشتن سیاست منسجم در منطقه نیازمند روابط با ایران است.


"گری سیک "، مشاور پیشین امنیت ملی سه رئیس جمهور آمریکا و از مشاوران کاخ سفید در دوران انقلاب اسلامی سال 1357 در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس گفت: گزارش البرادعی درباره برنامه هسته‌ای ایران اساسا همانند گزارش‌های قبلی بود، اما نکته جالبی که در این گزارش به چشم می‌خورد این بود که ایران به افزودن تعداد سانتریفیوژهای خود ادامه داده ولی با این سانتریفیوژها اورانیوم غنی‌سازی نکرده بود. این پیشرفت خوبی محسوب می‌شود.
کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه به ویژه ایران با اشاره به نشست امروز نمایندگان گروه 1+5 در آلمان و اینکه بحث تحریم‌ها در این نشست مطرح خواهد شد یا نه، گفت: اگر در این نشست به بحث تحریم‌ها پرداخته شود، من از اینکه کشورهای دیگر موضع آمریکا در زمینه تحریم‌ها را اتخاذ کنند متعجب خواهم شد. البته نمی‌دانم که دقیقا در این نشست چه اتفاقی رخ خواهد داد. مطمئنا موضوع تحریم‌ها مطرح خواهد شد، اما شواهدی مبنی بر اینکه درباره تحریم‌ها توافق شود ندیده‌ام.
گری سیک درباره کارآمدی تحریم‌ها در قبال جمهوری اسلامی ایران نظر خود را اینگونه بیان کرد: من در اصل با این ایده که تحریم‌ها در برابر ایران کارآمد نبوده‌‌اند، موافق هستم.
استاد دانشگاه کلمبیای آمریکا با اشاره به احتمال اعمال تحریم‌ها در بخش انرژی علیه تهران افزود: تصور من این است که تحریم در زمینه انرژی به عنوان تاکتیک مذاکراتی است و ایران احتمالا با آن مواجه نخواهد شد. من امیدوارم که ایران مذاکرات را پذیرفته و گفت‌وگوهای جدی را آغاز کند.
وی با اشاره به اظهارات روز گذشته "سعید جلیلی "، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران مبنی بر آمادگی تهران برای ارائه بسته پیشنهادی به روز شده خود، گفت: اگر ایران تصمیم بگیرد که گفت‌وگوهای بدون پیش شرطی را که اوباما پیشنهاد داده است بپذیرد، این تصمیم می‌تواند وضعیت حاضر را تغییر داده و امکان پیشرفت را مهیا کند.
مشاور امنیت ملی فورد، کارتر و ریگان در پاسخ به این سئوال که آیا غرب برخورد دوگانه‌‌ای را با برنامه هسته‌ای ایران گرفته است، اظهار داشت: من معتقدم که در گذشته برخورد دوگانه وجود داشته است. فکر می‌کنم که از وقتی که اوباما بر سر کار آمده تلاش کرده است تا این استاندارد دوگانه را از بین ببرد. اوباما از زمانی که وارد کاخ سفید شد به ایران پیشنهاد تعامل برابر را ارائه کرد، اما ایران از آن زمان مشغول فعالیت‌ها و مسائل سیاسی در داخل بوده است و به این موضوع نپرداخته است. من این را درک می‌کنم. اگر ایران می‌خواهد این برخورد دوگانه از بین برود باید خودش نیز اقدامی بکند و نشان دهد که قادر است با جهان در موضعی برابر تعامل کند.
گری سیک با اشاره به نقشی که ایران در منطقه می‌تواند ایفا کند، اشاره کرد و ادامه داد: ایران برای اینکه سیاست منسجمی در منطقه داشته باشد، باید با کشورهای منطقه و آمریکا که در آنجا حضور وسیعی دارد همکاری کند. آمریکا نیز برای داشتن سیاست منسجم در منطقه نیازمند داشتن رابطه با ایران است. اوباما برای داشتن این رابطه به ایران پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط را ارائه کرده است، اما ایران تا کنون پاسخ نداده است. هر دو طرف به یکدیگر نیازمند هستند.
وی با اشاره به روابط تهران و واشنگتن و بن‌بست در آن اشاره کرد و گفت: در گذشته آمریکا تمایلی برای داشتن رابطه با ایران نداشت، اما واشنگتن الان رسما و در سطوح بالا تمایل خود را اعلام کرده است، اما ایران به دلیل مشغول به انتخابات و مسائل پس از آن هنوز در این زمینه پاسخ نداده است.
کارشناس ارشد مسائل ایران در آمریکا در ادامه به موضوع وجود اختلاف نظر بین تهران و واشنگتن پرداخت و تاکید کرد: اختلافات جدی بین دو طرف وجود دارد که در گذشته شروع شد. آنچه که اوباما می‌خواهد این است که ما از گذشته عبور کرده و همکاری به طریق دیگری را آغاز کنیم و با هم گفت‌وگو داشته باشد.
گری سیک افزود: پیشنهاد واقعی است و آمریکا برای مذاکره بدون پیش‌شرط و برابر آماده است. این همان چیزی است که ایران خواستار آن است.
انتهای پیام/.

/ 0 نظر / 3 بازدید