تلاش آمریکا برای تحمیل بحث هسته‌ای به مذاکرات اکتبر

تلاش برای تحمیل بحث هسته‌ای به مذاکرات ایران و 1+5 در ماه اکتبر به محور اصلی رایزنی کشورهای حاضر در نشست‌های اکتبر تبدیل شده است.

عکس

تلاش برای تحمیل بحث هسته‌ای به مذاکرات ایران و 1+5 در ماه اکتبر به محور اصلی رایزنی کشورهای حاضر در نشست‌های اکتبر تبدیل شده است.

اگر چه از گفت‌وگوی تلفنی رئیسان جمهور‌ آمریکا و فرانسه  اطلاعات چندانی درز

داده نشده اما کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد:‌ رئیسان جمهور دو کشور آمریا و

فرانسه به مدت 30 دقیقه درباره وضعیت تلاش‌های دیپلماتیک به منظور جذب ایران به همکاری در برنامه هسته‌ای‌اش گفت‌وگو کردند. کارشناسان تلاش آمریکا برای هماهنگی با سایرین برای گنجاندن بحث هسته‌ای در مذاکرات را دلیل این گفت‌وگوی تلفنی می‌دانند.

باراک اوباما و نیکلا سارکوزی بر سر استفاده از قوانین بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران و جذب همکاری این کشور در بحث هسته‌ای با یکدیگر به تبادل نظر پرداختند.

در همین حال رئیس جمهور فرانسه اتهامات غرب نسبت به برنامه هسته‌ای ایران را تکرار و تلاش کرد در آستانه مذاکرات 1+5 این کشور، وجود بحث هسته‌ای در مذاکرات را القا کند.

سارکوزی در جمع قانونگذاران حزب ump فرانسه افزود: ما نمی‌توانیم به ایران اجازه دهیم به سلاح هسته‌ای دست یابد، چرا که تهدیدی برای رژیم صهیونیستی خواهد بود. ما دست کسی را که قصد دارد اسراییل را از روی نقشه حذف کند نخواهیم فشرد.

سارکوزی در حالی این سخنان را می‌گوید که کارخانه یورودیف فرانسه از تحویل سوخت هسته‌ای سهم ایران از 30 سال پیش به این سو، امتناع کرده است.

وزیر خارجه آمریکا هم برای اینکه بحث هسته‌ای را به عنوان موضوع اصلی مذاکرات 1+5 تثبیت کند گفت:‌ ما آشکارا به ایران گفته‌ایم که هر گونه مذاکرات با حضور آمریکا باید مستقیماً به مسأله هسته‌ای تهران بپردازد.

هیلاری کلینتون افزود: ایران مایل است درباره پاره‌ای مسائل صحبت کند اما نگرانی ما درباره سؤالاتی پیرامون برنامه هسته‌ای آنهاست.

وی در پاسخ به اینکه اگر ایران نخواهد درباره این مسأله مذاکره کند چه خواهد شد گفت:‌ پیش بینی نتیجه مذاکرات بسیار دشوار است.

کلینتون هدف از مذاکره با ایران را توضیح درباره گزینه‌های پیش روی عنوان کرد و ادامه داد:‌واشنگتن رویکرد دوگانه خود یعنی چماق و هویج را به این نشست خواهد برد.

در مقابل وزارت خارجه روسیه، بسته پیشنهادی تهران به 1+5 را خواست ایران برای مذاکرات سازنده ارزیابی کرد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود آورده است: روسیه معتقد است که پیشنهادهای ایران که برای «حل مشکل هسته‌ای»  این کشور ارائه شده‌اند بازتاب دهنده آمادگی تهران برای مذاکرات همه جانبه و سازنده با 1+5 است.  دیمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه هم بار دیگر بر حق ایران برای فعالیت صلح آمیز هسته‌ای تأکید کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که پیشنهادهای ایران به 1+5 با دقت مورد بررسی قرار گیرد.  نکته ظریفی که در موضع‌گیری روس‌ها وجود دارد این است که با وجود دفاع از حق فعالیت صلح آمیز هسته‌ای ایران،‌تلویحاً وجود بحث هسته‌ای در مذاکرات 1+5 همگام با طرف‌های غربی را القا کرده‌اند.

/ 0 نظر / 3 بازدید