واکنش سازمان اوقاف به ادعای جاسبی

وقف اموال دانشگاه آزاد موضوعی بود که از چند ماه قبل توجه مردم و رسانه‌های کشور را به خود جلب کرد و سر و صدای زیادی هم به پا کرده است.

این سر و صداها از آنجا ناشی می‌شد که به گفته کارشناسان و مسئولان مربوطه، اموال دانشگاه آزاد که متعلق به بیت‌المال است برخلاف اموال خصوصی قابل وقف نیست.
با این حال، مسئولان دانشگاه همچنان اصرار دارند که این موضوع غیرقانونی و غیرشرعی نیست.
در همین راستا، عبدالله جاسبی که تاکنون از بیان جزئیات چگونگی وقف دانشگاه آزاد خودداری کرده بود، روز جمعه به بیان حزئیاتی در این خصوص پرداخت.
بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، وی که در نشست با اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان حاضر شده بود، در پی درخواست اساتید مبنی بر تشریح موضوع‌ وقف اموال دانشگاه، گفت که وقف دانشگاه آزاد به این دلیل در دستور کار قرار گرفت که دیگر کسی نتواند به آن دست درازی کند!.
جاسبی همچنین درخصوص ابهاماتی که در رابطه با وقف دانشگاه آزاد مطرح شده بود گفت: آقای هاشمی رفسنجانی نظرش این بود که وقتی می‌توانیم اموال دانشگاه را معامله کنیم پس می‌توانیم آن را وقف کنیم.
وی در ادامه ضمن اشاره به نظرات مختلف فقها در این خصوص، با بیان اینکه ما نظر فقهی رهبری را مبنا قرار دادیم و بر این اساس وقف‌نامه تهیه شد گفت که بنابراین صیغه وقف خوانده شد، وقف هم چیزی است که وقتی صیغه آن خوانده شد، دیگر نمی‌توان کاری کرد.
ادعای جاسبی درباره اخذ موافقت رهبر معظم انقلاب پیرامون وقف اموال دانشگاه آزاد، پیش از این در بیانیه‌ای که هیات امنای جدید دانشگاه آزاد صادر کردند هم، آمده بود. اما بلافاصله پس از رسانه‌ای شدن این بیانیه، یک مقام آگاه در دفتر مقام معظم رهبری اعلام کرد: "موافقتی از ناحیه رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی اعلام نشده است."
علاوه بر این، امروز معاون امور اوقافی و خیریه سازمان اوقاف، گفت:‌ اگر دانشگاه آزاد اسلامی اموال خود را وقف کرده، می‌تواند تمامی اسناد و وقفیات را در روزنامه‌ها و مطبوعات درج کند.
"محمدرضا کائنی" در نشست خبری با خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: روال کار برای وقف آن است که دستگاه‌ها و شرکت‌های بزرگ شرایط وقف را از سازمان اوقاف جویا شده و سپس اقدام کنند در حالی که برای وقف دانشگاه آزاد اسلامی با این سازمان هیچ گونه هماهنگی صورت نگرفته است.
بی‌اطلاعی مسئولان سازمان اوقاف در حالی است که گفته می‌شود، وقف اموال دانشگاه آزاد جز بر اساس اسناسنامه آن امکانپذیر نیست.
مخبر دزفولی، دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، که این روزها مسئول اعلام اخبار مربوط به اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد است، معتقد است: همه موارد اصلاحی اساسنامه از جمله وقف اموال دانشگاه آزاد باید به تصویب نهایی شورایعالی انقلاب فرهنگی برسد.

/ 0 نظر / 3 بازدید