مذاکرات پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی متوقف شد

خبرگزاری فارس: منابع خبری از توقف مذاکرات عضویت دائم ایران در سازمان تجارت جهانی درپی کارشکنی آمریکا و متحدان اروپایی این کشور در این سازمان خبر دادند.


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، مذاکرات عضویت دائم ایران در سازمان تجارت جهانی از 26 می 2005 و پس از پذیرش عضویت ناظر ایران در این سازمان آغاز شد که تاکنون بنابر دلایل مختلف داخلی و خارجی به نتیجه نرسید و با گذشت بیش از 4 سال هنوز گزارش رژیم تجاری ایران علیرغم تدوین نهایی تحویل سازمان تجارت جهانی نشده و جلسه کارگروه ایران نیز تاکنون تشکیل جلسه نداده است.
این در حالی است که برخی کشورهای هم رده ایران از جمله عراق که تقریباً هم زمان یا بعد از ایران به عضویت ناظر در این سازمان درآمدند، کارگروه آنها بیش از دو بار تشکیل جلسه داده است.
بییزینس مانیتور در این زمینه با انتشار خبری از توقف مذاکرات پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی، علت توقف مذاکرات را مسائل سیاسی و دخالت آمریکا و متحدان اروپایی این کشور در سازمان تجارت جهانی عنوان کرده است.
کارشکنی آمریکا و سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان در پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی در حالی اتفاق می افتد که این کشورها اخیرا " در مذاکرات گروه 5 + 1 مدعی ارائه پیشنهادهای همکاری با ایران برای حل مشکل هسته ای شده بودند.
خبر توقف مذاکرات پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی و اخبار تازه‌ای که اخیرا " از کنگره آمریکا و دولت اوباما مبنی بر تشدید تحریمها علیه ایران به گوش می رسد، حاکی از این مساله است که شعار تغییر اوباما تنها در حد شعار باقی مانده است.
گزارش بیزینس مانیتور در این باره تاکید می کند، ایران هم اکنون به عنوان عضو ناظر در سازمان تجارت جهانی است و قصد دارد طی 5 تا 6 سال آینده به عضویت دائم این سازمان درآید که به نظر می رسد با توجه به مشکلاتی در روابط ایران با آمریکا و متحدان اروپایی این کشور ، زمان تعیین شده برای پیوستن ایران به این سازمان بسیار خوش بینانه و غیرواقعی است.
به گزارش فارس، جمهوری اسلامی ایران از سال 1375 که درخواست عضویت خود را به دبیرخانه سازمان تجارت جهانی ارائه کرده بود، از همان ابتدا با کارشکنیهای متعدد آمریکا مواجه شده بود به طوری که پذیرش عضویت ناظر ایران نیز 9 سال طول کشید و هر بار از سوی آمریکا وتو می شد تا اینکه سرانجام پس از طی فراز و نشیبهای فراوان در تاریخ 5 خرداد سال 1384 (26 می 2005) با اجماع اعضای سازمان جهانی تجارت عضویت ناظر ایران پذیرفته شد.

/ 0 نظر / 3 بازدید