آیت الله خاتمی: حداقل مجازات کروبی 80 ضربه شلاق است

مام جمعه موقت تهران ضمن انتقاد شدید از سخنان اخیر مهدی کروبی، گفت که اگر اتهامات مطرح شده از سوی کروبی ثابت شود، کسانی که مرتکب چنین جنایتی شده اند باید نامشان اعلام و در ملأ عام مجازات شوند، اما وقتی سندی از وجود چنین اتهامی نیست، اتهام زننده باید پاسخگو باشد.
آیت الله سیداحمد خاتمی در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: در پی نقد امامان محترم جمعه بسیاری از استان ها و شهرهای کشور، از جناب آقای کروبی به خاطر نامه ای که در آن دروغ آزار جنسی نسبت به زندانیان مطرح شده بود و تکذیب دستگا قضایی و کمیته تحقیق مجلس را که امنای ملت هستند، به دنبال داشت، باید گفت از آنجا که امامان جمعه وظیفه حفظ و دفاع از نظام اسلامی را دارند، مبنای این نقد در حقیقت دفاع از نظام اسلامی بود.
عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: سخن این است که در فقه اگر کسی به یک فرد تهمت جنسی بزند و نتواند آن را اثبات کند حد قذف یعنی 80 ضربه تازیانه برای او تعیین شده است. حال جناب آقای کروبی این اتهام بزرگ را نسبت به نظام مطرح کردند و مستند دروغ بودنش در حقیقت تکذیب دو قوه از سه قوه کشور است. پس امامان جمعه سخنی به گزاف و بی سند نگفته اند.
خاتمی با بیان اینکه نسبت دادن اهانت دین فروشی به امامان جمعه ای که منصوب ولی فقیه هستند دشنامی قابل پیگیری است، افزود: لکن بنده به عنوان امام جمعه ای که مورد این اتهام قرارگرفته ام دغدغه این را ندارم که این دشنام را پیگیری کنم؛ چرا که برای ما مهم حفظ نظام اسلامی و دفاع از آن است.
خطیب موقت نمازجمعه تهران افزود: من هنوز هم به جناب آقای کروبی عرض می کنم به جای برخوردهای ناشی از عصبانیتی که در بیانیه ها و نامه هایشان پیداست، سعی کنند تا خود را از سیل خروشان مردم دور نکنند و تهمتی را که به نظام زده اند جبران کنند.
وی ادامه داد: آقای کروبی گفته اند بیانیه مبسوطی صادر خواهند کرد. در این راستا واضح است که نهایت بیانیه ایشان همین دشنامی است که از قولشان گفته شده است.
وی همچنین اظهار داشت: در پاسخ به برخی چهره های سیاسی که این اتهامات را در راستای دفاع از نظام اسلامی می دانند باید گفت که اگر این اتهامات ثابت شود (که قوه قضاییه و قوه مقننه می گویند ثابت نشده است) این مساله قابل پیگیری دقیق است و کسانی که مرتکب چنین جنایتی شده اند باید نامشان از صداوسیما اعلام شود و با تصویربرداری سیما در ملأ عام مجازات شوند. ولی وقتی از وجود چنین اتهامی سندی نیست، اتهام زننده باید پاسخگو باشد.
این عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: حرف اینجانب در خطبه جمعه بیش از این نبود، بلکه تعبیر من این بود که نظام اسلامی با این گفتار برخورد مناسب داشته باشد. تعبیر برخورد مناسب این است که از اتهام زننده سند خواسته شود. اگر سندی وجود داشت با متخلفان برخورد شود و اگر سندی وجود نداشت برای دفاع از نظام اسلامی، نظام در صحنه مقابله قانونی برآید.
آلیا: کروبی باید محاکمه شود
«فاطمه آلیا» نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به بازتاب های داخلی و خارجی نامه کروبی به هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: اگرچه در دوران انتخابات نیز کروبی مواضعی دور از انتظار داشت ولی برخی این مواضع را با نام تبلیغات انتخابات توجیه می کردند اما انتشار این نامه بعد از چند اتفاقی که روی داد از سوی کروبی غیرمنتظره بود.
وی با تاکید بر اینکه طبق قانون افرادی که ادعایی دارند باید مستنداتی را برای ادعای خود ارائه نمایند، ابراز داشت: به طور کلی مسائلی را که آقای کروبی مطرح نموده اند به جز تهیه سوژه برای سوء استفاده بیگانگان فایده ای نداشت.
آلیا با بیان اینکه همگان در برابر قانون مساوی هستند، عنوان کرد: باید آقای کروبی مانند بقیه مردم برای اثبات ادعای خود به دادگاه احضار و بررسی شود که چه دست هایی پشت این نامه نگاری ها وجود دارد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ادعاها و نامه کروبی باید بررسی شود، افزود: بررسی این نامه باید در دستور کار محاکم قضایی قرار گیرد تا اگر این افراد نتوانستند مستنداتی را برای اثبات ادعای خود ارائه نمایند محاکمه و مجازات شوند.
نماینده مردم تهران همچنین یادآور شد: خیلی تعجب برانگیز است که سطح تحلیل آقای کروبی تا این حد باشد که اطلاعات غیرمستند را مطرح نماید و اجازه انتشار آن را نیز صادر کند.
آلیا با بیان این مطلب که مردم ایران با جانفشانی های خود برای این نظام سرمایه گذاری کرده اند، ابراز داشت: آقای کروبی با نامه خود در واقع اصل نظام را زیر سؤال برد و زیر سؤال بردن ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران واقعا بخشودنی نیست و مردم خواهان رسیدگی به این عملکرد آقای کروبی در محاکم قضایی هستند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: کروبی باید در حال حاضر به دادگاه احضار شود و مستندات خود را جهت اثبات ادعاهایی که مطرح نموده ارائه نماید تا مشخص شود که او چند درصد از ادعاهای خود را می تواند اثبات کند و برای چنددرصد از ادعاهای خود سند دارد و اگر کروبی نتوانست ادعاهای خود را اثبات نماید به خاطر ضربه ای که به نظام وارد کرده باید مجازات شود.

/ 0 نظر / 3 بازدید