متن کامل گزارش جلسات هیات سه نفره قوه قضاییه با کروبی

متن کامل گزارش جلسات هیات سه نفره قوه قضاییه با مهدی کروبی بنا بر موافقت رییس قوه‌ی قضاییه و پیشنهاد هیات سه نفره منتشر شد.

متن کامل گزارش هیات سه نفره قوه قضاییه خطاب به رییس قوه قضاییه، به شرح ذیل است:

حضرت آیت‌الله لاریجانی (زید عزه العالی)

ریاست محترم قوه‌ی قضاییه

سلام علیکم

در پی ارسال نامه از طرف آقای مهدی کروبی به حضرت‌عالی مبنی بر آزار و تجاوز جنسی به بعضی از افراد دستگیر شده در آشوب‌های ماهای اخیر و ارجاع آن نامه به هیات سه نفره برای پی‌گیری جدی و اعلام نتیجه به استحضار می‌رسد:

-پس از وصول نامه‌ی آقای کروبی، ایشان بلافاصله برای ادای توضیح و ارایه‌ی مستندات موارد ادعایی جهت حضور در هیات سه نفره به دفتر دادستان کل کشور فراخوانده شد.

- آقای کروبی در وقت مقرر در جمع هیات در دادستانی کل حاضر و پس از اشاره به زمان انتخابات و بعد از آن در پاسخ به این سوال که ادعا و مستندات شما مبنی بر تجاوز جنسی به بعضی از افراد دستگیر شده در آشوب‌های اخیر چیست؟ توضیح دادند:

من مطالبی را در این خصوص شنیده‌ام و بر اثر فشار و ناراحتی روحی نامه‌ای به آقای هاشمی رفسنجانی نوشتم و پس از ده روز آن را روی سایت قرار دادم و آن را منتشر کردم.

سوال شد افراد مورد نظر شما چه کسانی هستند و چگونه شما به این مساله پی بردید؟

در پاسخ می‌گوید:

‌١-ترانه موسوی

من ترانه موسوی یا اعضای خانواده او را ندیده‌ام و از افراد مرتبط با آقای میرحسین موسوی و اعضای کمتیه‌ای که من و آقای موسوی تشکیل داده‌ایم شنیده‌ام و خودم اطمینان ندارم و فقط صرفا شنیده‌های این‌جانب است و در این مورد مستندی ندارم.

‌٢-الف – ش

ابتدا از طریق افراد خوب خودمان یعنی حزب اعتماد ملی شنیدم که این فرد گفته سه نفر مرا در خیابان جردن سوار ماشین کردند و به محلی بردند در آن‌جا افرد دیگری هم بودند که من چشم‌هایم بسته بود که هیچ‌کس را ندیدم و نمی‌شناسم مورد ضرب و شتم مکرر قرار گرفتم و به من در حالی که ایستاده بودم و دست‌هایم بسته بود و از بالا آویزان کرده بودند به نحوی که پاهایم به سختی به زمین می‌رسید به من تجاوز جنسی شد. من خودم این فرد را خواستم و اظهارات او را شنیدم و سپس یکی از اعضای حزب اعتماد ملی اظهارات ایشان را روی یک لوح فشرده ضبط کرد که یک نسخه از آن را به شما تحویل می‌دهم.

از آقای کروبی سوال شد آقای الف – ش در چه روزی و در کدام یک از آشوب‌های خیابانی دستگیر شده است؟

آقای کروبی پاسخ داد: نمی‌دانم من سوال نکردم ولی در تظاهرات و درگیری نبود. می‌گوید در خیابان جردن تنها بودم و سه نفر مرا سوار یک ماشین کردند و بردند.

‌٣- فرد سومی است که ادعای تجاوز ندارد و من هم او را ندیده‌ام و فقط از افراد مرتبط با حزب اعتماد ملی و آقای میرحسین موسوی شنیده‌ام. این فرد هم در تظاهرات و درگیری‌ها نبوده ولی گفته چند نفر مرا دستگیر کردند و به شدت مرا مورد ضرب و شتم قرار دادند به صورتی که سر و صورت و بسیاری از اعضای بدنم زخم شده و خود خانواده او از همه اعضای بدن او عکس گرفته‌اند و من یک نسخه از این عکس‌ها را به شما می‌دهم.

‌۴- خانم م – الف

این خانم از طرف بچه‌های حزب اعتماد ملی به من معرفی شد و من با او صحبت کردم و او ادعای تجاوز جنسی ندارد ولی می‌گوید روز اول دستگیری مرا به اداره آگاهی بردند و در آن‌جا مورد ضرب و شتم و هتاکی قرار گرفتم و در مقابل عکس‌العمل من لباس مرا کشیدند و دست آنها به بدن من برخورد کرد.

‌۵- فرد دیگری به نام س – پ

این خانم فرزند شهید است و چند نفر از اعضای خانواده‌ی او شهید شده‌اند و از طرفداران آقای موسوی بودند که با مادرش شبانه تکبیر می‌گفتند آمده‌اند او را در منزل دستگیر کرده‌اند و سپس او را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند و پس از چند روز جنازه او را که بخشی از قسمت پایین بدن او با اسید سوخته بود مخفیانه به خاک سپرده‌اند. افراد آقای میرحسین به منزل او رفته‌اند و شنیده‌ام آقای میرحسین موسوی در جلسه ختم او شرکت کرده است و من هم قرار بود به منزل آنها بروم که فرصت نشد و فرزندم به سراغ آنها رفت.

از آقای کروبی سوال شد آیا آن‌چه در مورد این چند نفر شنیده‌اید برای شما اطمینان حاصل شده که این افراد را در درگیری‌ها و آشوب‌های بعد از انتخابات دستگیر و مورد ضرب و شتم و احیانا تجاوز جنسی قرار داده‌اند؟

آقای کروبی پاسخ داد: نه. من اطیمنان ندارم و اینها شنیده‌های من است ولی چون در انتخابات معترض بودم و ذهنیتی داشتم لذا هرکسی ادعایی داشت به سراغ او می‌رفتیم و یا آنها را دعوت می‌کردیم و با آنها صحبت می‌کردیم.

از آقای کروبی سوال شد از چه زمانی به شما و یا حزب اعتماد ملی مراجعه کردند؟

آقای کروبی پاسخ داد: بعد از این‌که من نامه به آقای هاشمی رفسنجانی نوشتم و پس از این‌که نامه را منتشر کردم و در سایت قرار دادم مراجعه کردند.

سوال شد اگر اطمینان به مسائل مطروحه نداشتید و قبل از این‌که نامه بنویسید و روی سایت قرار دهید کسی به شما مراجعه نداشته و حرفی نزده است بر چه اساس و مبنایی نامه نوشتید و منتشر کردید و مطالبی که اثبات آن نیاز به بررسی‌های دقیق قضایی دارد که مورد سوءاستفاده همه‌ی دشمنان و بدخواهان قرار گرفت در نامه‌ی خود به نظام و نهادها نسبت دادید؟

آقای کروبی به این‌گونه سوالات که به روشن شدن واقعیات کمک می‌کرد به شدت واکنش نشان می‌دادند و از موضوع ادعایی منحرف و به تقلب و امثال آن می‌پرداختند.

به آقای کروبی گفته شد احتمال نمی‌دهید افرادی مغرض و یا فرصت‌طلب بخواهند با طرح این‌گونه مسائل ذهن مردم را با طرح مسائلی که هیچ ارتباطی با مسائل بعد از انتخابات ندارد منحرف و موجب بی‌اعتمادی مردم به نظام و مسوولین شوند؟

آقای کروبی پاسخ داد: اگر واقعا ثابت شود که این موارد صحیح نبوده است خودم با کمال شجاعت به مردم می‌گویم من اشتباه کردم.

آقای کروبی پس از پایان جلسه چهار عدد لوح فشرده که مدعی بود افراد حزب اعتماد ملی تهیه کرده‌اند جهت بررسی به هیات تحویل دادند و مقرر شد پس از ملاحظه‌ی لوح‌های فشرده و پیگیری موارد ادعایی در صورت لزوم مجددا آقای کروبی خواسته شود.

از همان روز موضوع با جدیت از طرف هیات پی‌گیری شد، ابتدا لوح فشرده مربوط به الف – ش که مورد ادعای اصلی و به اصطلاح مستند اصلی آقای کروبی بود ملاحظه شد.

نکات بسیار قابل توجه و تاملی در چگونگی تهیه و ساخت این لوح فشرده ملاحظه گردید و به روشنی مشخص بود که چه القائاتی به یاد شده صورت گرفته که مشروح آن پیوست گزارش می‌باشد و با توجه به نکات تامل‌برانگیز مقرر شد به نحو مقتضی از الف – ش و تهیه‌کنندگان لوح فشرده تحقیق شود که فردای همان روز از دفتر آقای کروبی از طریق سایت حزب اعتماد ملی اعلام گردید الف – ش مفقود شده است.

در ادامه تحقیقات مشخص شد الف – ش که مدعی هستند مفقود شده و حتی به ظاهر خانواده او هم از او اطلاعی ندارد به صورت مخفیانه با یکی از افراد مرتبط با آقای کروبی و حزب اعتماد ملی به نام داوری که یکی از تهیه‌کنندگان لوح فشرده و یکی از افراد معرفی‌کننده این فرد به کروبی بود در تماس می‌باشد و از ناحیه‌ی آقای داوری راهنمایی می‌گردد.

گر چه تحقیقات در زوایای مختلف این مورد ادامه دارد ولی تاکنون اجمالا مشخص شده آقای الف – ش در هیچ یک از درگیری‌های خیابانی دستگیر نشده و در هیچ یک از مراکز انتظامی و امنیتی سابقه‌ای مبنی بر بازداشت و دستگیری ندارد و تهیه‌ی لوح فشرده نیز کاملا با انگیزه‌ی سیاسی و البته خیلی ناشیانه تهیه شده است و در اظهارات الف – ش در این لوح فشرده ابهامات و تناقضات زیادی وجود دارد و شاید همین امر سبب شده که بلافاصله او را مخفی کرده و مخفیانه از حزب اعتماد ملی با او در تماس هستند ولی اعلام می‌کنند که او مفقود شده است.

در ادامه‌ی تحقیقات مشخص گردید:

‌١- ادعای آقای کروبی به نقل از اطرافیان خود یا آقای میرحسین موسوی پایه و اساسی نداشته و عاری از حقیقت می‌باشد.

‌٢- آقای کروبی در مورد خانم س – پ ادعا کرده بود که فرزند جانباز شیمیایی است که همراه مادرش شبانه الله اکبر می‌گفته او را دستگیر کرده‌اند و سپس او را مورد آزار قرار داده و پس از چند روز جنازه او را که با اسید سوزانده شده بود مخفیانه به خاک سپرده‌اند و در خصوص همین س – پ سایت‌های وابسته به آقایان میرحسین موسوی و کروبی و به رونویسی از سایت‌های وابسته به این دو نفر رسانه‌های مختلف ضدانقلاب قلم‌فرسائی‌های فراوانی علیه نظام و نهادها کرده‌اند که به گوشه‌ای از آن و نتیجه تحقیقات در این خصوص به شرح ذیل اشاره می‌شود:

در مورخه ‌٨/۶/٨٨ در برخی از سایت‌ها چنین آمده است:

«افشاء نام و نشان یکی از شهدایی که مخفیانه در قطعه‌ی ‌٣٠٢ بهشت زهرا دفن شد س- پ (نام کامل در سایت ذکر شده است) قربانی جنایت لباس‌شخصی‌ها، اطلاعات جدیدی درباره یک شهید گمنام جنبش سبز از دو روز قبل به موج سبز آزادی رسید که در این دو روز جزییات آن را مورد بررسی قرار دادیم و از صحت آن مطمئن شدیم س – پ تنها فرزند جانباز شهید ع – پ که در یکی از شب‌های پس از کودتا در حالی که به الله اکبر گفتن شبانه بر پشت‌بام خانه‌شان بوده از سوی نیروهای لباس شخصی بسیج دستگیر شد و پس از ‌٢٠ روز جنازه او در یکی از سردخانه‌های جنوب تهران از سوی مادرش شناسایی شد. گفتنی است مراسم س – پ روز شنبه هفتم شهریور به صورت محدود در مسجد قلهک برگزار شد و نمایندگان از جنبش سبز برای همدردی با خانواده در این مراسم شرکت کردند.»

در اعلامیه به اصطلاح فوت این خانم آمده است:

... بدین وسیله درگذشت غنچه پرپر شده مرحومه س- پ تنها فرزند جانباز شهید ع – پ را به اطلاع اقوام و آشنایان می‌رساند.

در مورد مشارالیها تحقیق شد و مشخص گردید:

‌١- پدر وی شهید نبوده و چند سال پیش فوت کرده و اصولا (س – پ) تنها فرزند خانواده نیست و دختر شهید هم نمی‌باشد.

‌٢- مشارالیها با مادرش اختلاف داشته و از سال ‌٨۶ تاکنون شش مورد از منزل فراری شده و هر بار مادرش برای پیدا کردن او به مراکز انتظامی مراجعه داشته است و در مواردی پس از روزهایی به منزل برگشته و در چند مورد هم توسط مامورین انتظامی با پسر و دختر دیگر دستگیر و زندانی و یا تحویل مادرش شده است که گزارش مبسوط آن پیوست می‌باشد.

در مورد اخیر مادر س – پ به نام الف – ع در ‌٢١/۴/٨٨ در نامه‌ای به یکی از سران می‌نویسد:

... در روز شنبه ‌١٣/۴/٨٨ ساعت ‌۴۵/١٣ برای تهیه‌ی دارو از منزل خارج شده بود در هنگام بازگشت با عدم حضور دخترم مواجه شدم و از آن تاریخ تاکنون از او اطلاعی ندارم و استدعا دارم دستور دهید فرزندم را پیدا کنند.

‌٣- از قرار اطلاع خانم مذکور چند روز پیش تماس می‌گیرد و می‌گوید من تا چند روز دیگر به منزل برمی‌گردم.

‌۴- مادر وی از آنچه که آقای کروبی و مرتبطین با آقای میرحسین موسوی و سایت‌های مربوطه گفته و نوشته‌اند اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید نمی‌دانم دخترم دستگیر شده و یا مثل دفعات قبل از خانه بیرون رفته و هیچ اطلاعی از وضعیت او ندارم.

‌۵- آنچه که فعلا قطعی است عدم حضور س – پ است که مثل دفعات قبل از خانه فرار می‌کرده و سایر مسائل مطروحه از ناحیه‌ی آقای کروبی و افراد مرتبط با آقای میرحسین موسوی به هیچ‌وجه صحت ندارد.

‌۶- مادر مشارالیها می‌گوید فردی با منزل ما تماس گرفت و گفت دخترت کشته شده و جنازه او را دفن کرده‌اند و تلفن را قطع کرد و خودش را معرفی نکرد. من که از فرارهای قبلی دخترم بین همسایگان و آشنایان رنج می‌بردم و این بار نیز دخترم مدتی بود که نبود و این تلفن هم بیشتر مرا نگران کرد موضوع را به یکی از همسایگان به نام اشراقی (کارمند بانک ملی و مرتبط با ستاد آقای میرحسین موسوی) و خام کاشانی که در جریان فرارهای قبلی دخترم بود در میان گذاشتم و قرار شد برای او جلسه ختمی بگیرم و کارهای بعدی را برای گرفتن مسجد و ... آقای اشراقی دنبال کرد.

فردای آن روز که مساله را با آقای اشراقی مطرح کرده بودم و قرار شد جلسه ختم برقرار کنیم حدود ساعت ‌١٠ شب فردی به نام آقای مقیسه با منزل ما تماس گرفت و گفت به شما تسلیت می‌گویم و در مراسم شما هم شرکت می‌کنیم. من گفتم شما را نمی‌شناسم آقای مقیسه گفت: دختر شما کشته شده جریان چیست؟ من تاکید کردم من اصلا شما را نمی‌شناسم و اصلا موضوع این نیست آقای مقیسه تلفن را قطع کرد.

روزی که در مسجد قلهک مراسم داشتیم وقتی مداح اعلام کرد آقای میرحسین موسوی شرکت کرده من خیلی تعجب کردم و بعد به من اطلاع دادند که آقای میرحسین می‌خواهد به منزل بیاید و تسلیت بگوید که من قبول نکردم. از یک روز قبل از ختم و تا دو سه روز بعد، مکرر افرادی که خود را از طرف آقای میرحسین موسوی معرفی می‌کردند با من تماس می‌گرفتند و مطالبی را مطرح می‌کردند که من در جریان نبودم و یا چیزهایی می‌گفتند که من تکذیب می‌کردم.

در روز سه شنبه ‌١٠/۶/٨٨ حدود ساعت ‌٣٠/٢١ آقای مقیسه به درب منزل ما مراجعه کرد و گفت به همراه همسر جواد امام از طرف کمیته‌ی آقایان موسوی و کروبی برای دلجویی آمده‌ایم و به آقای کاتوزیان نماینده‌ی مجلس هم اطلاع داده شده که او هم بیاید. من گفتم شما را نمی‌شناسم و در منزل تنها هستم و درب را باز نکردم. آقای مقیسه گفت چرا می‌ترسید ما برای کمک به شما و پیگیری موضوع آمده‌ایم. من مخالفت کردم و اجازه‌ی ورود به منزل ندادم. آقای کاتوزیان نیز همان شب حدود ساعت ‌٣٠/٢٢ آمد و به او هم گفتم من در منزل تنها هستم و اجازه ورود ندادم.

با مشخص شدن موارد فوق آقای کروبی برای ساعت ‌١۴ روز ‌١۶/۶/٨٨ مجددا به دادستانی کل کشور فراخوانده شد و با حضور در هیات سه نفره به بیان نتیجه تحقیقات و نحوه رسیدگی پرداخته شد.

در ابتدای جلسه و قبل از بیان نتیجه تحقیقات هیات از آقای کروبی پرسیده شد آیا ظرف این مدت غیر از آنچه در جلسه قبل گفتید مطلب دیگری در خصوص موارد ادعایی دارید یا نه؟

آقای کروبی جواب داد: ظاهرا س – پ دختر شهید نبوده و در این رابطه اشتباه شده. دختر خانمی با یک نفر دیگر به من مراجعه کرد و گفت من خواهر س – پ هستم و پدر ما شهید نشده است. چند سال پیش فوت کرده و من می‌خواستم از چگونگی مرگ خواهرم مطلع شوم. من (کروبی) گفتم از چگونگی آن اطلاع ندارم و این مسائل را شنیده‌ام. گفت آدرس منزل آنها را به من بدهند گفتم چگونه آدرس خواهرت را ندارید. گفت: ما با زن پدرمان اختلاف شدید داشتیم و من رفت و آمد نمی‌کردم و آدرس او را ندارم.

من (کروبی) با بچه‌ها تماس گرفتم و گفتم این خانم چنین می‌گوید که پدرش شهید نشده است. آنها گفتند درست است پدرش شهید نشده. از آقای کروبی پرسیده شد که چه کسی در جریان وضعیت این خانم بوده؟ آقای کروبی جواب داد: آقای مقیسه گفته پدر ایشان شهید نشده و نیز گفته ظاهرا دختر زنده است و تماس گرفته است.

با آقای کروبی به تفصیل و به صورت دوستانه صحبت شد و جزییات تحقیقات با ایشان مرور شد و آقای کروبی قبول کرد مسائل مطروحه در مورد س – پ کاملا بی‌اساس و با انگیزه سیاسی مطرح شده است.

هم‌چنین وقتی به آقای کروبی نکات مربوط به لوح فشرده آقای الف – ش مطرح شد و گفته شد دفتر شما بلافاصله پس از حضور شما در دادستانی اعلام کرد آقای الف – ش مفقود شده است آقای کروبی گفت آقای داوری از حزب اعتماد ملی و از نزدیکان من با چند نفر دیگر لوح فشرده را تهیه کرده‌اند و اکنون هم آقای الف – ش با آقای داوری در تماس می‌باشد.

چگونگی تحقیقات و بی‌پایه و اساس بودن موضوعات مطروحه در مورد ترانه موسوی نیز با آقای کروبی در میان گذاشته و گفته شد حال که واقعیت برای شما مشخص شد حداقل در چند مورد از جمله س – پ قبول دارید که مطالب گفته شده خلاف بوده و مغرضانه چنین مطالب کذب و ناروایی علیه نظام و مردم تهیه و منتشر شده و بهترین دستمایه برای دشمنان قرار گرفته است و با توجه به صحبتی که در جلسه‌ی قبل داشتید که اگر برای شما ثابت شد موردی اشتباه بوده با شجاعت اعلام می‌کنید که اشتباه کرده‌اید اکنون به نحو مقتضی برای مردم توضیح دهید شاید بخشی از آثار شوم این تهمت و افترای بزرگ از بین برود. آقای کروبی پاسخ دادند من موارد دیگری هم دارم و هرگاه همه آنها برایم ثابت شود آن زمان اعلام اشتباه می‌کنم.

نتیجتا از مجموع تحقیقات جامع میدانی به عمل آمده و استماع اظهارات آقای کروبی و بررسی دقیق لوح‌های فشرده ارایه شده از ناحیه‌ی ایشان و تشکیل جلسات متعدد و فشرده و سایر اقدامات صورت گرفته که مشروح آن به پیوست تقدیم می‌گردد، هیات به این جمع‌بندی رسید که نه تنها هیچ‌گونه مدرکی دال بر تجاوز جنسی به افراد مورد ادعای آقای کروبی وجود نداشته و ادعاهای مطرح شده بدون مستند و عاری از حقیقت می‌باشد بلکه ادعاها و مدارک ارایه شده کاملا ساختگی و برای انحراف افکار عمومی تنظیم شده که مراتب از طریق مراجع قضایی و امنیتی برای ریشه‌یابی موضوع در دست بررسی بوده که نتیجه‌ی نهایی آن متعاقبا جهت تنویر افکار عمومی اعلام خواهد شد.

پیشنهاد:

‌١-نتیجه‌ی گزارش هیات از طریق رسانه‌های جمعی به اطلاع عموم مردم رسانده شود.

‌٢- گزارش به مرجع صالحه قضایی ارسال تا با مباشرین و معاونین و با کسانی که در ادامه اقدامات ضدامنیتی علیه نظام پس از انتخابات دوره‌ی دهم ریاست جمهوری و در راستای ادامه‌ی همان خط و جریان با نشر اکاذیب و ایراد تهمت و افترا علاوه بر تشویش اذهان عمومی به حیثیت و اعتبار نظام و بعضی از نهادهای نظام و هم‌چنین موجب هتک حیثیت و حرمت بعضی از مردم شده‌اند برخورد عادلانه و قاطع صورت گیرد.

اعضای هیات سه نفره:

‌١-ابراهیم رئیسی – معاون اول رییس قوه قضایی

‌٢- غلامحسین محسنی اژه‌ای – دادستان کل کشور

‌٣- علی خلفی – رییس حوزه‌ی ریاست قوه‌ی قضاییه

/ 0 نظر / 3 بازدید