پزشکان آمریکایی با بازجویان سازمان سیا همکاری می‌کردند

خبرگزاری فارس: انتشار برخی گزارش‌ها فاش کرده است که پزشکان و روانپزشکان آمریکایی به منظور تحمیل حداکثر فشار روحی و جسمی به زندانیان، با بازجویان سازمان سیا همکاری داشته‌اند.


به گزارش فارس، این مسئله که آیا پزشکان و روانپزشکان آمریکایی نیز به سیا در ایجاد اصول تحقیقاتی جدیدی به منظور ارزیابی و تصحیح استفاده از غرق مصنوعی (غرق‌آب)، و یا دیگر روش‌های خشن بازجویی، کمک کرده‌اند یا خیر، سوالی است که در گزارش جدید یکی از گروه‌های برجسته حقوق بشر، مطرح شده است.
"ویلیام فیشر " در پایگاه اینترنتی "آنتی‌وار " با بیان این مطلب تصریح کرد: سازمان "پزشکان مدافع حقوق بشر " (PHR)، می‌گوید در صورتی که تایید شود پزشکان آمریکایی با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا همکاری داشته‌اند آنگاه احتمالا باید به دنبال دیگر رفتارهای ناهنجار پزشکان و روانپزشکان آمریکایی در گذشته باشیم.
بنابراین گزارش، سازمان "پزشکان مدافع حقوق بشر " (PHR)، همچنین تاکید می‌کند که پزشکان و روانپزشکان آمریکایی با طراحی، اجرا و قانونی جلوه دادن روش‌های شکنجه‌ خشونت‌آمیزی که توسط نظامیان آمریکایی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته، تخلفی را مرتکب شدند که وسعت نقض حقوق بشر و خیانت به اخلاق پزشکی در آن بزرگتر از تمامی موارد مشابه پیشین است.
فیشر با اشاره به گزارش پزشکان مدافع حقوق بشر می‌نویسد: تیمی از پزشکان این گروه،‌ گزارشی را با عنوان " همکاری در شکنجه: گزارش بازرس کل در می 2004، در رابطه با حقوق بشر و اخلاق حرفه‌ای پزشکی " آماده و منتشر کردند و در آن به تشریح چگونگی استفاده سازمان سیا از متخصصان پزشکی برای توجیه قانونی و حتی اجرای بازجویی‌های توهین‌آمیز و غیرقانونی پرداختند. این گزارش همچنین به وجود مجموعه انبوهی از اطلاعات مربوط به واکنش بازداشت‌شدگان به روش‌های بازجویی، اشاره می‌کند.
این گزارش تصریح می‌کند: پزشکان مدافع حقوق بشر، نگران این موضوع هستند که پیدا شدن چنین مجموعه اطلاعاتی ممکن است نشانگر آزمایش انواع جدیدی از شکنجه بر روی انسان باشد.
در همین رابطه " اسکات آلن "، سرپرست گروه نویسندگان این گزارش و مشاور گروه پزشکان مدافع حقوق بشر، می‌گوید: پزشکان و روانپزشکان با سازمان سیا تبانی کردند تا مشاهدات در رابطه با واکنش زندانیان به غرق‌ مصنوعی را ثبت و نگهداری کنند که همین اقدام دلیلی بر تلاش این پزشکان برای آزمایش روش‌های غیراخلاقی و غیرقانونی بازجویی، بر روی انسان است.
این گزارش در ادامه با بیان مثالی از این قبیل شکنجه‌ها می‌نویسد: بازجویان لباسی را بروی صورت یک زندانی قرار دادند تا راه نفس کشیدن او را مسدود کرده و موجب تحریک احساس ترس، درماندگی و عدم کنترل در او شوند. یک دکتر نیز مشغول نظارت و قاعده‌مند کردن نحوه اجرای این شکنجه مضر فیزیکی و روانی بود.
این گزارش همچنین می‌افزاید: بسیار ناراحت کننده است که متوجه شویم فعالان بهداشت نقش کلیدی در ایجاد پایه و اساسی برای وکلای دولت آمریکا به منظور توجیه برنامه غیرقانونی شکنجه‌های انجام شده توسط سیا، داشته‌اند.
در همین حال، "فرانک داناگو " (Frank Donaghue)، مدیر اجرایی پزشکان مدافع حقوق بشر به پایگاه خبری " اینترپرس سرویس " گفت: فعالان حوزه بهداشت وظایف اخلاقی خود را با شرکت در شکنجه و بدرفتاری با زندانیان محبوس در آمریکا، نقض کردند. پزشکان مدافع حقوق بشر از دیرباز خواستار یک تحقیق جامع در رابطه با نقشی که فعالان بهداشت در رفتار با زندانیان بازی کرده‌اند، بوده است. پزشکان مدافع حقوق بشر بار دیگر از انجمن‌های فعالان بهداشت می‌خواهد تا از تشکیل یک کمیسیون تحقیق و تقحص بی‌طرف حمایت کنند.
مدیر اجرایی سازمان پزشکان مدافع حقوق بشر، همچنین اظهار داشت: اکنون زمان آنست که "انجمن پزشکی آمریکا "، "انجمن روانپزشکی آمریکا " و دیگر فعالان این حوزه خواستار تشکیل یک کمیسیون بی‌طرف به منظور تحقیق در رابطه با این جنایات شوند؛ این انجمن‌ها باید هر یک از اعضای خود را که از اخلاق حرفه‌ایش تخطی کرده، جریمه کنند.
گزارش آنتی‌وار حاکیست، سازمان پزشکان مدافع حقوق بشر و دیگر سازمان‌های پزشکی نیز مشارکت اعضایشان در بازجویی از زندانیان را محکوم کرده‌اند.
همچنین گزارش بازرس کل سازمان سیا به برخی رویه‌ها - که قبلا ناشناخته بوده و یا تایید نشده بود- اشاره می‌کند که برای ایجاد دردهای جسمی شدید، احساس تحقیر و خجالت در زندانیان استفاده می‌شد؛ بطوریکه اثرات ناشی از به کارگیری این روش‌ها برای ماه‌ها در زندانیان باقی می‌ماند.
این گزارش می‌افزاید: برخی از این رویه‌ها عبارتند از: اعدام‌های ساختگی، نشان دادن اسلحه و مته‌های برقی، تهدید به آزار جنسی اعضای خانواده زندانی و قتل کودکان خانواده، کوبیدن مکرر سر زندانی به دیوار و حبس کردن زندانی درون جعبه.
همچنین " وینسنت یاکوپینو " (Vincent Iacopino)، یکی از نویسندگان گزارش پزشکان مدافع حقوق بشر و مشاور بهداشتی ارشد این سازمان، می‌گوید: روش‌های بازجویی غیرقانونی و غیراخلاقی سازمان سیا موجب بروز آسیب‌های جسمی و روحی مشهودی می‌شوند. بطوریکه گزارش بازرس کل سازمان سیا نیز تایید می‌کند که شکنجه‌ها سخت‌تر شده و اغلب از روش‌های تایید شده، فراتر رفته‌اند.
در همین رابطه " استیون راینر " (Steven Reisner)، یکی دیگر از نویسندگان گزارش پزشکان مدافع حقوق بشر و مشاور اخلاق روانپزشکی این سازمان،‌ اظهار داشت: حضور فعالان بهداشت در زندا‌ن‌ها نه تنها موجب نرم‌تر شدن روش‌های بازجویی نشده، بلکه بدرفتاری با زندانیان را نیز تشدید کرد و موجب شد تا پزشکان و روانپزشکان به جای خدمت به عنوان محافظان و شفا دهندگان مردم، در موقعیت غیرقابل دفاعی همچون همکاری در آسیب‌رسانی (به مردم) قرار بگیرند.
وی افزود: این حقیقت که روانپزشکان حتی از نظارت نیز فراتر رفته و در حقیقت این بدرفتاری‌ها را طراحی و اجرا کرده‌‌اند نشان‌دهنده ورشکستگی اخلاقی کل برنامه است.
"آلن کلر " (Allen Keller)، یکی دیگر از نویسندگان گزارش پزشکان مدافع حقوق بشر و مدیر "مرکز پزشکی بلویو " در برنامه دانشگاه نیویورک برای نجات‌یافتگان از شکنجه، نیز در رابطه با همکاری پزشکان آمریکایی با شکنجه زندانیان می‌گوید: اینکه فعالان بهداشت برای شفای بیماران سوگند یاد کرده‌اند، اما با تحریک، مشروعیت بخشی و مشارکت در شکنجه موجب آسیب به اعتماد جایگاه‌های اجتماعی نسبت به ما پزشکان شده‌اند، عملی شنیع است.
وی همچنین اظهار داشت: فعالان بهداشتی که به شکنجه زندانیان کمک کرده‌اند می‌بایست توسط انجمن‌های پزشکی وادار به پاسخگویی شوند و پاسخگویی برای حفظ اعتماد به حرفه ما و برای پایان دادن به شکنجه ضروری است؛ شکنجه‌هایی که موجب زخم شدن جسم و ذهن افراد شده و بازماندگان را مجبور به تحمل جراحت‌های شدید، یادآوری خاطرات تحقیر کننده و کابوس‌های مکرر، می‌کند.
فیشر در ادامه گزارش خود می‌نویسد: سازمان پزشکان مدافع حقوق بشر همچنین خواستار یک تحقیق جامع و جبران جرایم پزشکان خاطی، شده است که بر اساس آن مجرمان می‌بایست ضمن پاسخگویی به خاطر جرایم جنگی که مرتکب شده‌اند، با پرداخت غرامت، مراقبت‌های پزشکی و یا ارایه خدمات اجتماعی-روانی به جبران خسارت‌های ناشی از شکنجه زندانیان، بپردازند. این سازمان همچنین خواستار آن شده که فعالان بهداشت که استانداردهای اخلاقی و یا قانون را زیر پا گذاشته‌اند از طریق پیگرد‌های جنایی، ابطال پروانه و لغو عضویت آنها از جوامع تخصصی،‌ جریمه شوند.
آنتی‌وار همچنین در رابطه با چگونگی انتشار گزارش سازمان سیا از همکاری پزشکان آمریکایی با شکنجه‌گران می‌نویسد: گزارش مذکور توسط "جان هلگرسون " (John Helgerson)، بازرس کل سازمان سیا که هم‌اکنون بازنشسته شده است، در سال 2004 تهیه شد. که در آن زمان نسخه بسیار تعدیل شده‌ای از آن در پاسخ به طرح دعوی "اتحادیه آزادی‌های شهری آمریکا " در رابطه با آزادی اطلاعات، منتشر شد.
اما با این حال به دلیل آنکه بسیاری از صفحات این گزارش بطور کل سیاه و ناخوانا شده بود، اتحادیه آزادی‌های شهری آمریکا، از یک قاضی فدرال خواست تا به سازمان سیا دستور انتشار نسخه کمتر تعدیل‌ شده‌ای از این گزارش را بدهد، که در نتیجه نسخه جدیدی از این گزارش ماه قبل منتشر شد.
این گزارش حاکیست، انتشار آخرین نسخه از گزارش سازمان سیا موجب برانگیخته شدن طوفانی از مجادلات شد و حتی شخصیت‌های کلیدی همچون "دیک چنی "، معاون سابق رئیس‌جمهور با دفاع از روش‌های بازجویی سازمان سیا، دولت باراک اوباما را به خاطر علنی کردن گزارش، متهم به کمک کردن به تروریست‌ها نمودند.
همچنین گفته می‌شود انتشار این گزارش موجب درگرفتن بحث‌های شدیدی بین "اریک هلدر " (Eric Holder)،‌دادستان کل و "لئون پانتا " (Leon Panetta)، رئیس سازمان سیا نیز شده است که هر دوی این افراد اخیرا توسط اوباما به سمتشان منصوب شده‌اند.
بنابراین گزارش، هلدر با گماردن یک بازرس ویژه از وی خواسته تا با انجام یک تحقیق مقدماتی، مشخص کند که آیا باید عوامل سیا را که طی دوران ریاست‌جمهوری جورج بوش، از خطوط مشخص شده برای آنها توسط وزارت دادگستری فراتر رفته‌اند، محاکمه کرد یا خیر.
فیشر در انتهای گزارش خود می‌نویسد: روش‌های بازجویی سیا، توسط وزارت دادگستری زمان بوش، قانونی اعلام شد. این در حالی است که انتشار برخی اسناد اخیر موجب شده تا مشروعیت این روش‌ها توسط بسیاری از پژوهشگران قانونی و مدافعان حقوق بشر، مورد حمله قرار گیرد.
انتهای پیام

/ 0 نظر / 3 بازدید