سال آینده 35 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده می‌شود

خبرگزاری فارس: عضو کمیسیون انرژی گفت: با توجه به این موضوع که طی سال آینده 35 میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده خواهد شد لازم است چگونگی بنزین وارداتی با لحاظ تمام جوانب صورت گیرد.


مؤید حسینی‌صدر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت:بحث تحریم بنزین هیچ‌گاه برای ایران جدی نبوده است زیرا زمینه‌های عملیاتی کردن آن در ایران برای کشورهای غربی به دلیل رقابت در بازار جهانی هیچ‌گاه فراهم نبوده است.
وی ادامه داد: ایران برای تأمین بنزین مورد نیاز خود راهکارهای مختلفی را پیش‌رو دارد ضمن آنکه حجم بنزین تولیدی داخل در حال حاضر 44 میلیون لیتر یعنی دو، سوم بنزین مورد نیاز کشور است.
وی افزود: بر اساس تدابیر اندیشیده شده در این مسیر ایران ظرفیت تولید بنزین خود طی یک سال آینده را تا 35 میلیون لیتر افزایش خواهد داد بدین سبب عقد هر گونه قرارداد در این زمینه باید با توجه به مسائل و تدابیر در دست انجام، محقق شود زیرا بدین سبب تولید کشور نیز با عقد تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای نامناسب آسیب‌ نمی‌بیند.
عضو کمیسیون انرژی گفت: نکته حائز اهمیت این است که امروز ایران در موقعیتی قرار دارد که نیاز مبرمی برای خرید بنزین با هر قیمت‌ و کیفیت از پیش تعیین شده ندارد بر این اساس مسئولان تصمیم‌ساز باید تمام تعاملات خود را با توجه به تمامی جوانب کار مدنظر قرار داده و تفاهم‌نامه‌های در دست انجام را محقق کنند.
وی خاطرنشان کرد: اگر قرار به تأمین کسری بنزین کشور است مسئولان باید با توجه به حذف آلایندگی‌ها و میزان اکتان " کیفیت " بنزین در دست تأمین، تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای خود را عقد کنند زیرا حفظ و لحاظ منافع ملی در مناسبات اقتصادی و سیاسی بر هر تدبیر دیگری ارجعیت دارد.
صدر تأکید کرد: تأمین بنزین با کیفیت و قیمت مناسب و مورد تأیید دست‌اندرکاران از هر کشوری اشکال ندارد اما در شرایط کنونی با توجه به واقعیات نیازی به تأمین بنزین با قیمت بالا حتی در خصوص بنزین مرغوب نیز نداریم.

* هدفمند کردن یارانه‌ها

حسینی‌صدر اظهار داشت: لایحه هدفمندکردن یارانه‌ها تا اواسط هفته آتی در دستور صحن علنی مجلس جهت بررسی‌های لازم قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط و نیاز به بررسی‌های بیشتر در این خصوص احتمال این که این لایحه طی سال جاری عملیاتی شود بسیار کم است.
وی افزود: در صورتی که مباحث مطروحه در خصوص هدفمندکردن یارانه‌ها طی بررسی‌ها به نتیجه برسد و این لایحه در صحن علنی تصویب شود مرحله اجرایی و عملیاتی آن از ابتدای سال 89 امکان‌پذیر خواهد بود.

/ 0 نظر / 3 بازدید