نشانه دیگری از پاکدستی و قانونگرایی دولت نهم

ا انتشار فهرست اموال وزیر سابق جهاد کشاورزی، سومین عضو کابینه نهم هم بر اساس اصل 142 قانون اساسی جزئیات تغییر دارایی‌های خود را اعلام کرد.
بر مبنای اصل 142 قانون اساسی که از جمله مطالبات جدی اقشار مختلف جامعه است، دارایی رهبر، رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت توسط رئیس قوه قضائیه رسیدگی می‌شود که برخلاف حق، افزایش نیافته باشد. انتشار فهرست اموال و تغییرات دارایی‌های غلامحسین الهام سخنگو و وزیر دادگستری، محمد حسین صفار هرندی وزیر ارشاد و محمد رضا اسکندری وزیر جهاد کشاورزی دولت نهم در رسانه‌ها که پس از اعلام آن به رئیس دستگاه قضا صورت گرفت، حکایت روشنی از میزان پایبندی این دولت به قانون دارد. دولتی که بارها توسط مخالفان با انگ بی قانونی روبه‌رو شده و مورد ملامت قرار گرفته بود.
البته وزرایی که فرصت خدمت تا پایان کار دولت نهم را به دست نیاوردند نیز وظیفه خود را در عمل به این قانون ادا کردند. مدیر کل دفتر اجرای اصل 142 قانون اساسی پس از بررسی وضعیت دارائی‌های مصطفی پورمحمدی و محمود فرشیدی وزرای پیشین کشور و آموزش و پروش در دولت نهم اعلام کرد که با بررسی دارایی‌های این دو فرد و همسر و فرزندانشان معلوم شد که پس از پایان دوره وزارت، دارایی و اموال نامبردگان افزایشی به وجود نیامده است.
علاوه بر اهتمام دولتمردان دولت نهم به قانون اساسی، پاکدستی و ساده زیستی از دیگر نکاتی است که با مشاهده فهرست اموال اعضای دولت نهم نمایان می شود. در فهرست و جزئیات اموال وزیر جهادکشاورزی و خانواده‌اش که در تاریخ 28 شهریور1388 به آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه اعلام کرده است، اینچنین آمده است: یک دستگاه آپارتمان در انتهای بلوار آیت الله کاشانی که ساخت آن از سال 1379 آغاز و سال 1386 به پایان رسیده است، یک خط تلفن ثابت و یک خط تلفن همراه، 2حساب بانکی در بانک کشاورزی که از قبل دوران وزارت تاامروز معادل70 هزار تومان در این 2حساب موجود است، 5 هزار تومان در حساب پس انداز بانک مسکن، شماره حساب ویژه دریافت حقوق دوران وزارت که توسط نهاد ریاست جمهوری افتتاح شده بود و هم اکنون نیز خالی از وجه است، 2 هزار سهم گروه صنعتی بهمن که قبل از دوران تصدی وزارت جهاد کشاورزی به همه پرسنل و کارکنان جهاد کشاورزی از جمله بنده که کارمند این وزارتخانه بوده‌ام، داده شده است. وزیر سابق جهادکشاورزی همچنین معادل ریالی هدایای دریافت شده را حدود 8 میلیون تومان اعلام کرد. پرویز فتاح، وزیر سابق نیرو که بنا بر شنیده‌ها به همراه کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت نهم بزودی فهرست اموال و دارایی‌های خود را به رئیس قوه قضائیه اعلام می‌کنند، در آخرین روز کاری‌اش در وزارت نیرو، یک چک دو میلیون تومانی از حساب شخصی خود در اختیار این وزارتخانه گذاشت تا اگر در طول مسئولیت خود دیونی ناخواسته نسبت به بیت‌المال بر ذمه وی باشد، با این مبلغ جبران شود. گفته می شود که علی احمدی وزیر سابق آموزش و پرورش نیز فهرست اموال خود را به آیت الله آملی لاریجانی اعلام کرده است و جزئیات آن را در روزهای آینده در اختیار رسانه‌ها قرار می دهد.

/ 0 نظر / 3 بازدید