دخالت شورای امنیت در موضوع هسته‌ای ایران مبنای حقوقی ندارد

خبرگزاری فارس: نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی تاکید کرد، دخالت شورای امنیت در مسئله هسته‌ای ایران مبنای حقوقی ندارد و باید متوقف شود.


به گزارش فارس، "علی اصغر سلطانیه " در گفت‌وگو با شبکه خبری العالم ضمن اشاره به احتمال گفت‌وگوی ایران با کشورهای 1+5 تاکید کرد که نباید اشتباه شود که موضوع مذاکرات با گروه 1+5 درباره برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران است.
وی با تاکید به اینکه موضوع هسته‌ای ایران صرفا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بررسی می‌شود، اظهار داشت: همانطور که آقای جلیلی گفت، دامنه مذاکرات بسیار وسیع است و شامل موضوع‌های مختلف جهانی و منطقه‌ای از جمله امنیت جهانی، همکاری‌های بین‌المللی، امنیت انرژی، خلع سلاح و نگرانی جهانی از اشاعه و گسترش سلاح‌های هسته‌ای می‌شود.
سلطانیه با بیان اینکه ابهامات درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران باید در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شود، تصریح کرد: ما هم همواره آماده رفع ابهام‌ها و همکاری با آژانس در چارچوب تعهدات خود هستیم.
وی تاکید کرد که ایران در زمینه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود در چارچوب تعهداتش به همکاری با آژانس ادامه می‌دهد.
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با تاکید به اینکه دخالت شورای امنیت در مسئله هسته‌ای ایران مبنای حقوقی ندارد و باید متوقف شود، تصریح کرد که مسئله هسته‌ای ایران از نظر حقوق بین‌الملل و اساسنامه آژانس به این شورا ارجاع نشده است، بلکه با فشارهای سیاسی وارد شورای امنیت شده است.
نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی گفت: من تصور می‌کنم اندک کشورهایی که اشتباه تاریخی ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت را مرتکب شدند، خودشان متوجه شده‌اند که باید هرچه زودتر بررسی موضوع در شورای امنیت متوقف شود و بگذارند آژانس کار فنی و تخصصی خودش را انجام دهد و این برای نگاه مثبت به آینده حتما تاثیر دارد.
وی با اشاره به گزارش جدید محمدالبرادعی درباره برنامه هسته‌ای ایران افزود: نکته بسیار مهم این است که پس از گذشت سال‌ها، بار دیگر این واقعیت که هیچ دلیلی از انحراف در فعالیت‌های هسته‌ای ایران و رفتن آن بسوی اهداف نظامی دیده نشده است، توسط آقای "محمد البرادعی " مدیرکل آژانس مورد تاکید و تائید قرار گرفت.
انتهای پیام/

/ 0 نظر / 3 بازدید