نگرانی از افتضاح بزرگ در جلسه کروبی با سران چند گروهک

ستایش کنندگان تجمعی ضدانقلابی در حاشیه راهپیمایی روز جهانی قدس اکنون پس از یک ماه از برخی شعارهای ساختارشکنانه و ضدانقلابی در این تجمع ابراز نگرانی و پشیمانی می کنند. این نگرانی از جمله در دیدار اخیر اعضای گروهک های 12-10 نفره «کانون مدافعان حقوق بشر» و «شورای ملی صلح» با مهدی کروبی مطرح شد. دو گروهک یاد شده توسط عناصری نظیر شیرین عبادی، محمد سیف زاده، عبدالفتاح سلطانی، نرگس محمدی، ژینوس سبحانی، ابراهیم یزدی، عیسی سحرخیز، تقی رحمانی، کیوان صمیمی، هاشم آغاجری، حبیب پیمان، تاج زاده، عزت سحابی، شمس الواعظین و... راه اندازی شده است.
اگرچه منابع خبری گزارش دقیقی از ملاقات 7 نفره اخیر با کروبی منتشر نکرده اند اما سایت تغییر وابسته به کروبی در گزارشی مجمل نوشت «طرح برخی شعارها در چند ماه گذشته از جمله در راهپیمایی روز قدس موضوعی بود که حاضران نسبت به آن ابراز نگرانی کردند، شعارهایی که به اعتقاد حاضران، شعارهای انحرافی است و می تواند زمینه برخورد سخت با جنبش اصلاحی را فراهم کند. به این ترتیب نمایندگان «کانون» و «شورا» توجه رهبران جنبش از جمله مهدی کروبی را به این نکته جلب کردند که باید نقشی موثر در جنبش سبز داشته باشند.»
در حالی که طی یک ماه اخیر طرح شعارهای ضدانقلابی در حاشیه راهپیمایی چند میلیونی روز قدس با استقبال مطلق محافل حامی آشوب مواجه و از آن تعبیر به جنبش و... شده بود، کروبی در این میان به رد گم کنی پرداخت. وی وسط جمعیت چند هزار نفره ای در میدان هفت تیر آمده بود که همین شعارهای مضحک اما لودهنده را به گرد او سر می دادند. کروبی حتی به خیال خود از این تجمع- قبل و بعد از برگزاری آن- به عنوان قدرت نمایی!! به نظام یاد کرده بود اما...
سایت تغییر در گزارش خود می نویسد: نگرانی فعالان مدنی حاضر در ملاقات با کروبی نسبت به طرح برخی شعارها در جمع های حامیان سبز پاسخ کروبی را به همراه داشت؛ «این شعارها عکس العمل کارهای نسنجیده آقایان است چرا که ملت ایران، زمانی از مردم فلسطین حمایت می کردند که در سخت ترین شرایط قرار داشتند بنابراین حالا معنا ندارد که این شعارها داده شود.» بر این اساس او نه تنها این شعارها را غلط ارزیابی کرد بلکه زمینه ساز برخورد سخت دانست.
کروبی همچنین به عناصر گروهکی و لائیک مذکور که برخی از آنها جزو بدسابقه ترین اعضای اپوزیسیون در رابطه با جریان براندازی هستند اما حالا فهمیده اند که چه خبطی رخ داده، گفت: همه فعالان جنبش سبز به دنبال اصلاحات هستند نه براندازی. باید همه خواست هایمان در چارچوب نظام اسلامی باشد. کروبی اظهارنظر این چنینی هم کرده است که «جنبش اصلاحی است و باید مواظب مرزبندی ها باشیم]!![ من خودم را برای همه چیز آماده کرده ام.»
گفتنی است در تجمع کذایی با محوریت کروبی در حاشیه راهپیمایی روز قدس، حاضران با خط کشیدن روی شعار مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا، خواستار حذف جمهوری اسلامی و جایگزینی با جمهوری ایرانی شده بودند. هراس منافقین جدید و حامیان برانداز آنها این است که با لو رفتن ماهیت ساختارشکنانه جریان فتنه، این جریان التقاطی نتواند خود را در چارچوب انقلاب و نظام و قانون اساسی و طرفدار اصلاح طلبی جا بزند.
برخلاف نگرانی های مطرح شده در ملاقات اخیر کروبی و شماری از عناصر گروهکی، یک عضو گروهک ادوار تحکیم- که شماری از اعضای آن در دو گروهک پیش گفته عضویت دارند- تاکید کرد جمهوری اسلامی دیگر شعار این جریان نیست و آنها دنبال تغییر جمهوری اسلامی هستند.
سعید- ق در سایت روزنت نوشت: بسیاری از کسانی که در ستادهای انتخاباتی اصلاح طلبان حضور داشتند ارادتی به جمهوری اسلامی نداشتند. آنها سکولار بودند نه عاشقان سینه چاک جمهوری اسلامی... نهضت آزادی هم از ابتدا با جمهوری اسلامی موافق نبوده است. ما در مبارزه پیش رو نیازمند وحدت هستیم. موقعیتی که اصلاح طلبان موقتا به امید حذف دیگر نیروها به دست آورده اند، در حال تغییر است. این سرمایه موقتا در دست آنهاست.

/ 0 نظر / 3 بازدید