امریکن‌فری‌پرس: دخالت آمریکا در وقایع اخیر ایران محرز است

یک نشریه آمریکایی با بیان مصادیق دخالت رسانه‌ای آمریکا در وقایع انتخابات ایران ادعای اوباما درباره عدم دخالت در امور داخلی ایران را رد کرد.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران،هفته نامه امریکن فری پرس در مقاله‌ای به بررسی دخالت دولت و مجلس آمریکا در وقایع اخیر ایران پرداخته است. در این مقاله با اشاره به تصویب بودجه‌ای چند میلیون دلاری از پول مالیات دهندگان آمریکایی توسط سنا در 23 جولای، جهت مداخله در روند سیاسی ایران، آمده است:
این پول علی الخصوص صرف برنامه‌هایی برای ترویج "اخبار غربی " و "سایت های ارتباطات اجتماعی " اینترنتی خواهد شد که به ادعای آنها توسط مخالفان سیاسی ایران برای کمک به سازماندهی اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری استفاده می‌شد.
به نوشته این مقاله برخی از اعضای سنا همچون سناتور جان مک کین (جمهوری‌خواه)، لینزی لوهان (جمهوری‌خواه)، جوزف لیبرمن (مستقل)، تد کافمن (دموکرات) و رابرت کیسی (دموکرات)، که از طرفداران بسیار پر شور اسرائیل هستند، در پشت این لایحه موسوم به "قانون قربانیان سانسور صدا در ایران " بودند. هدف این اقدام، این است که "بدون دخالت، از مردم ایران در فرایند جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و ترویج افکار به صورت نوشته، چاپ شده، یا از طریق هر رسانه‌ای پشتیبانی کند. "
این نشریه آمریکایی با بیان اینکه این قانون خواهان اختصاص 30 میلیون دلار برای گسترش پخش رادیو اروپای آزاد به زبان فارسی نیز شده است، می‌افزاید: این پول همچنین برای مبارزه با آنچه که به گفته مقامات تلاش‌های حکومت ایران برای مسدود کردن وب سایت‌ها یا پیام‌های متنی در شبکه‌های تلفن همراه خوانده شده است، صرف خواهد شد. 20 میلیون دلار دیگر نیز برای تشکیل یک "صندوق ویژه برای ایجاد راه های جدید دسترسی به اطلااعات و به اشتراک گذاری آنها برای ایرانیان " هزینه خواهد شد.
به نوشته این مقاله برای دانستن این موضوع که ایرانی‌ها خواهان مداخله حکومت آمریکا - به ویژه جوزف لیبرمن و جان مک کین - در کشورشان نیستند نیازی به مدرک دکترا نیست. این اقدامات تنها ادعاهای باراک اوباما مبنی بر عدم دخالت آمریکا در امور ایران را خدشه دار خواهند کرد.
این مقاله می‌افزاید: منابع معتبر پیش از این سیا را متهم ساخته‌اند که تا حد زیادی مسئول ترویج خشونت در بین تظاهرات کنندگان آرامی بود که از طرف گروه های سیاسی مختلف در ایران حمایت می‌شدند.
روزنامه لندن تایمز در سال 2007 گزارش کرده بود که در زمان حکومت بوش، کنگره 400 میلیون دلار را برای سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اختصاص داده بود تا "برای رسیدن به تغییر رژیم در ایران عملیات‌های سیاه مخفی آغاز کنند. "
امریکن فری پرس درباره وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به نقل از تیری میسان - نویسنده فرانسوی - تاکید می‌کند: ایرانی‌ها پیش از اینکه آرا حتی مورد شمارش قرار بگیرند پیام هایی دریافت کرده بودند که می گفت میر حسین موسوی را برنده انتخابات اعلام شده است. میسان نوشت هنگامی‌که اطلاعیه رسمی منتشر شد و مشخص گردید که رئیس جمهور محمود احمدی نژاد در انتخابات پیروز شده است، ادعاهایی مبنی بر تقلب در آن روز منتشر شدند. این کار توسط رسانه‌های غربی، که با تکرار ادعاهای غیرقانونی بودن انتخابات به سرعت وارد عمل شدند، هر چه بیشتر تقویت شد.
به نوشته این هفته نامه میسان همچنین عنوان می‌کند که سیا و موساد از نرم افزارهای ارتباطات اجتماعی اینترنتی همچون "توییتر " برای قرار دادن داستان‌های جعلی درباره ضرب و شتم خونین، نبردهای مسلحانه و کشتار انبوه - که هرگز تایید نشدند - با هدف تهییج قیام‌های گسترده استفاده می‌کردند. این کار باعث شد بسیاری از ایرانی‌ها با این تصور که هموطنانشان از سوی پلیس بیرحمانه مورد سرکوب قرار می‌گیرند به خیابان ها بیایند.
امریکن فری پرس در پایان می نویسد:جالب اینجاست که حکومت مرکزی آمریکا با این ادعا که خبرگزاری‌های ایرانی بازوهای تبلیغاتی حکومت اسلامی هستند، فعالیت آنها را در آمریکا ممنوع کرده است.

/ 0 نظر / 5 بازدید