ایندیپندنت: بازی با غرور ایرانی ها نتیجه عکس می دهد

یک روزنامه انگلیسی از آمریکا و کشورهای غربی خواست به خاطر ملایم کردن اوضاع در خاورمیانه از لفاظی علیه ایران اجتناب کنند.
ایندیپندنت با اشاره به انتشار اخبار مربوط به تاسیس دومین مرکز غنی سازی در ایران می نویسد: غرب نباید بر سر خبر مذکور تا این اندازه خشم از خود نشان دهد. تهدید فقط باعث سنگین تر شدن فضای بین المللی می شود و خطرات دیگری را به دنبال می آورد.
این روزنامه همچنین با تاکید بر این مطلب که کوتاه آمدن ایران به ویژه پس از انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد بسیار دشوار است می نویسد: سران ایران بر صلح آمیز بودن مقاصد خود در توسعه فناوری هسته ای و برنامه غنی سازی اورانیوم تاکید می کنند. این کشور همچنان عضو معاهده منع گسترش هسته ای است که به آن اجازه غنی سازی اورانیوم به عنوان سوخت هسته ای را می دهد و ایران همچنین به بازرسان آژانس انرژی اتمی اجازه بازرسی محدود از تاسیسات خود را داده است.
ایندیپندنت با اذعان به اینکه «راه اندازی تاسیسات دوم غنی سازی اورانیوم، اثبات کننده هیچ چیزی نمی تواند باشد» می نویسد: با توجه به تهدیدهای آشکار دولت جرج بوش و اسرائیل به بمباران تاسیسات ایران عجیب نخواهد بود اگر ایران تصمیم گرفته باشد از برنامه هسته ای خود با ایجاد تاسیسات ثانوی حفاظت کند. همچنین نمی توان اعلام نظر رهبران ایران درباره مغایر بودن تسلیحات هسته ای با اصول دینی جمهوری اسلامی را نیز نادیده گرفت.
روزنامه انگلیسی اضافه می کند: بزرگترین نگرانی در حال حاضر این است که تشدید لفاظی های آمریکا و متحدانش بر ضد ایران نتیجه معکوس داشته باشد و باعث مقاومت هرچه بیشتر آن کشور بر سر برنامه هسته ای خود شود. ایرانی ها باهوش تر از آنند که اجازه دهند ماه اکتبر به آخرین نبرد آنها تبدیل شود اما آنها همچنین بسیار مغرورتر از آنند که در برابر تهدیدها تسلیم شوند.

/ 0 نظر / 3 بازدید