امیدواریم افراد دانه درشت‌تر از ما در بیرون زندان بر سر عقل آیند

خبرگزاری فارس: یک متهم پرونده کودتای مخملی با اشاره به اینکه اگر قرار باشد عدالت به طور مساوی رعایت شود باید پای افراد دیگر نیز که در حوادث اخیر نقش داشته‌اند پای میز محاکمه کشیده شود گفت: قطعا افراد دانه درشت‌تر از ما در بیرون زندان هستند که امیدواریم حداقل بدون محاکمه بر سر عقل بیایند.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، پس از اتمام دادگاه چهارمین گروه از متهمان کودتای مخملی و اغتشاشات اخیر تهران که از صبح امروز در شعبه 15 دادستانی عمومی و انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد هدایت‌الله آقایی عضو مرکزیت حزب کارگزاران سازندگی که از متهمان کودتای مخملی در نشستی خبری نسبت به اظهارات امروز خود در دادگاه به خبرنگاران رسانه‌ها پاسخ گفت.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مشکل اصلی جریان اصلاحات را در حوادث اخیر چه می‌دانید گفت: در دفاعیاتم که امروز در دادگاه اعلام کردم یکی از عوامل اصلی بروز حوادث اخیر را همان انحراف فکری می‌دانم که از ده یا یازده سال پیش آغاز شد.
آقایی ادامه داد: تقابل جمهوری اسلامی ایران با مردم‌سالاری به معنای حضور مردم برای تعیین سرنوشت خود انحرافی بزرگ بود که حاصل شد.
این متهم کودتای مخملی با بیان اینکه در جمهوری اسلامی کسانی هستند که نظام را قبول ندارند اما نظرشان فقط در حد فکر است گفت: مشکل از آنجایی شروع می‌شود که انحرافات ذهنی تبدیل به یک پروژه می‌شود.
وی در تحلیل و آسیب‌شناسی خود از مسائل اخیر اظهار داشت: قبلا نگاه به انتخابات و شرکت در آن تکلیفی شرعی و دینی به حساب می‌آمد اما مشکل از آنجایی آغاز شد که ذهنیت‌ها از انتخابات به عنوان ابزاری شکل گرفت تا دست حاکمیت از این طریق بسته شود.
عضو مرکزیت حزب کارگزاران سازندگی نگاه به آن سوی مرزها را از دیگر آسیب‌هایی برشمرد که گریبان‌گیر گروه‌ها و افرادی در جامعه شد.
وی تأکید کرد: زمانی خط قرمز‌هایی وجود داشت و برخی مسائل قبیح بود از جمله کمک مالی از بیرون و غیره اما می‌بینیم که امروز برخی از این مسائل مباح شد و به لحاظ سیاسی و انقلابی مسائلی که حرام می‌دانستیم مباح شد.
وی با اشاره به اینکه در گذشته نسبت به خط قرمزها معتقد بودیم اما بعدها این خط و مرزها کمرنگ شد افزود: یادم هست زمانی که جریان معروف به خط امام(ره) مباحث مربوط به نهضت آزادی مطرح می‌شد همه گروه‌های خط امام بر این باور بودند که این گروه‌ها مطرود امام هستند اما می‌بینیم که برخی با انحرافات فکری که درونشان ایجاد شد به راحتی با این جریانات جلسه می‌گذارند و به اصطلاح با هم فالوده می‌خورند.
آقایی تأکید کرد: این مجموعه از فاز فکری بیرون آمد و به حرکتی نفاق‌گونه تبدیل شد تا از ظرفیت نظام بیرون بیاید.
این عضو مرکزیت حزب کارگزاران که به دلیل دست‌داشتن در اغتشاشات اخیر دستگیر شده است با اشاره به پدید آمدن فرصت زندان برایش خاطر نشان کرد: در طول زمانی که در سلولم بودم با لطف مسوولین امکاناتی در اختیارم گذاشته شد و هم اینک 80 الی 90 صفحه مطالبی نوشته‌ام که در فرصت مقتضی برای تنویر افکار عمومی و جوانان آنان را منتشر می‌کنم.
آقایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آینده جبهه اصلاحات را پس از وقایع اخیر چگونه می‌بینید بیان داشت: جبهه اصلاحات امروز با چالش‌های فکری متعددی مواجه است و باید تکلیف خود را مشخص کند. که آیا آنچه در مرام‌نامه‌ها و اساس‌نامه‌های گروه‌ها و احزاب خود دارد و نسبت به آن سوالاتی است جواب مناسب بیاورد.
وی خطاب به جریان اصلاحات تاکید کرد: بالاخره اگر جمهوری اسلامی ایران را با توجه به مرامنامه و اساسنامه گروه‌های خود قبول کرده‌اید باید همه مطالب آن را بپذیرید و اگر در مسائل فکری خود تجدید نظر کرده‌اید باید آن را صریحا اعلام کنید.
وی مهمترین کار جبهه اصلاحات را پالایش فکری در درون این جریان عنوان و پیش‌بینی کرد که در ماه‌های آینده عده‌ای در درون این جریان تکلیف خود را مشخص می‌کند و نسبت به مواضع بازنگری می‌کند.
وی ادامه داد: جبهه اصلاحات در آینده به دو قسمت تبدیل می‌شود بخشی که به کلیت نظام و ارکان آن پایبندی دارد و بخشی که غربی‌کردن جامعه را در دستور کار خود دارد.
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کنید هم حزبی‌های شما در بیرون از زندان در خصوص دفاعیات شما چه فکری خواهد کرد گفت: با وجود آنکه از 70 روز گذشته با توجه به دستگیریم ،با بیرون زندان ارتباطی نداشته‌ام اما گاهاً مقامات لطف می‌کنند و مطالبی پراکنده را به من می‌گویند.
وی در خصوص مواضع هم حزبی‌هایش نسبت به وی پیش‌بینی کرد قطعا با تشکیل جلسه‌ای اعضای کارگزاران درباره اظهارات امروز من بحث می‌کنند و معتقدم اظهاراتم براساس جمع‌بندی‌هایم بوده است و کاملا منطقی به این اظهارات رسیده‌ام.از این رو اگر اعضای حزب کارگزاران منطقی فکر کنند به اظهارات من می‌رسند اگر چه عده‌‌ای قلیلی هم شاید نپذیرند.
آقایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایا معتقد هستید هنوز کسانی در بیرون از زندان وجود دارند که نقش به سزایی در حوادث اخیر داشته‌اند اما هنوز محاکمه نشدند خاطر نشان کرد: در حوادث اخیر به اعتقاد من در خصوص برخی افراد جفا شد چرا که به هر حال کسانی به عنوان نماد مطرح بوده‌اند اما مشکل امروز ما ندارند که معتقدم با توجه به تأثیر‌گذاری شان در حوادث اخیر باید نسبت به آن پاسخگو باشند.
وی تأکید کرد: قطعا افراد دانه درشت‌تر از ما در بیرون زندان زیادتر هستند که امیدواریم حداقل بدون محاکمه بر سر عقل بیایند.
این متهم کودتای مخملی و اغتشاشات اخیر در پایان نیاز امروز نظام و ملت را تقویت آن دانست و گفت: اگر قرار باشد عدالت به طور مساوی رعایت شود باید پای افراد دیگر نیز که در حوادث اخیر نقش داشته‌اند پای میز محاکمه کشیده شود.
انتهای پیام/ذ

/ 0 نظر / 3 بازدید