تازه ترین اطلاعات از عامل انفجار تروریستی سیستان و بلوچستان

معاون امنیتی - انتظامی سیستان و بلوچستان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، تازه ترین اطلاعات به دست آمده از عامل انفجار تروریستی روز یکشنبه 26مهرماه در نشست هم اندیشی سران قبایل و طوایف در پیشین شهرستان سرباز را تشریح کرد.

"جلال سیاح" عصر جمعه به خبرنگار ایرنا اظهارداشت:با توجه به تحقیقات به عمل آمده درباره عامل انفجار این حادثه تروریستی و همچنین اعتراف برخی افراد دستگیر شده که با این شخص ارتباط داشتند، این فرد چندی پیش به بهانه حضور در جماعات تبلیغی عازم پاکستان شده و به گروهک تروریستی پیوسته بود.
وی تشریح کرد: یک نفر از افراد مظنون دستگیر شده اعتراف کرد "چندی پیش به همراه "عبدالواحد محمدی زاده" (عامل انفجار انتحاری) از طریق جماعات تبلیغی عازم پاکستان شدیم، در آنجا یک نفر به عنوان رابط گروهک تروریستی حضوری با عبدالواحد دیدار و هر دو سعی داشتند من را نیز متقاعد برای همراهی با خود کنند که از این کار امتناع کردم."
وی افزود: این فرد در ادامه اعترافات خود گفته است " آنگونه که از برخورد رابط گروهک با عبدالواحد محمدی زاده برداشت شد به احتمال زیاد وی از قبل با این گروهک ارتباط داشته و می خواستند من نیز به این گروهک ملحق شوم که قبول نکردم."
او ادامه داد: مظنون دستگیر شده گفته است "چون من حاضر به همراهی با آنان نشدم، عبدالواحد به همراه رابط گروهک تروریستی برای پیوستن به این گروهک، جماعات تبلیغی را ترک کرد".
وی در عین حال گفت: هنوز مشخص نیست که آیا فرد دستگیر شده با این حادثه مرتبط بوده یا نه اما تحقیقات و بررسی ها در این زمینه همچنان ادامه دارد.
معاون امنیتی - انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان بیان کرد: عامل انفجار تروریستی، حدود چهار ماه در پایگاه گروهک تروریستی ریگی در خاک پاکستان آموزش استفاده از موادمنفجره را فرا گرفته و سپس برای انجام این اقدام جنایتکارانه به ایران اعزام شده است.
سیاح اظهار داشت: این فرد یک روز قبل از حادثه به اتفاق یک نفر دیگر وارد ایران شده و قصد داشته است ضمن ورود به داخل سالن همایش اقدام به انفجار کند اما به دلیل ترس از دستگیری هنگام بازرسی، به محل نمایشگاه صنایع دستی واقع در حاشیه سالن همایش مراجعه و هنگامی که سردار شوشتری به اتفاق همراهان و سران و ریش سفیدان طوایف در حال بازدید از نمایشگاه بودند، در جمع مردم حاضر شده و خود را منفجر کرده است.
وی افزود: در این حادثه تروریستی کودکی پنج ساله به نام "محمد بیر" فرزند مولاداد که به همراه پدربزرگش در حال بازدید از نمایشگاه بوده است نیز شهید شد.
معاون امنیتی - انتظامی استانداری با اشاره به سوابق عامل انفجار تروریستی گفت: بر اساس سوابق شناسامه ای عبدالواحد محمدی زاده متولد سال 1364 است و برای نخستین بار در اسفند سال 80 به جرم سرقت و اتلاف مال غیر، دستگیر و تحویل مقام قضایی شده که به سبب سن کم ، پایین ترین حکم برای وی صادر و پس از مدت کوتاهی آزاد شده است.
وی افزود: فرد یادشده در دومین خلاف، شش ماه بعد یعنی در سال 81 به جرم زخمی کردن یک نفر با چاقو دستگیر و روانه زندان شده است.
سیاح اظهار داشت: سومین جرم عامل انفجار حادثه تروریستی پیشین، حمل و نگهداری مواد مخدر اعلام شده که پس از دستگیری تحویل مقام قضایی و محکوم به حبس شده بود.
معاون امنیتی - انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده، این فرد چند دفعه به بهانه شرکت در جماعات تبلیغی عازم پاکستان شده و در خلال این سفرها با گروهک تروریستی ارتباط برقرار کرده است.
به گزارش ایرنا، در حادثه تروریستی انفجار نشست هم اندیشی سران قبایل و طوایف سیستان و بلوچستان در پیشین شهرستان سرباز 41 نفر از سران و ریش سفیدان، مردم عادی و فرماندهان سپاه شهید و افزون بر 50 نفر نیز زخمی شدند.

/ 0 نظر / 3 بازدید