رییس‌جمهور:آقای اوباما نباید حرفی بزند که هیچ مبنای حقوقی ندارد

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره سخنان «اوباما» علیه برنامه‌ هسته‌ای کشورمان تصریح کرد: فکر نمی‌کنم که اوباما متخصص هسته‌ای باشد اظهار نظر در خصوص مسایل هسته‌ای برعهده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است کسانی که اطلاعات نادرست منتشر می‌کنند در واقع به حیثیت آمریکا خدشه وارد می‌کنند و اگر گزارش آژانس منتشر شود بدون تردید آقای اوباما از اظهارنظر خود پشیمان خواهد شد.
دکتر محمود احمدی‌نژاد ظهر روز جمعه به وقت نیویورک در نشست خبری به سوالات نمایندگان رسانه‌های بین‌المللی در خصوص مسایل مختلف پاسخ گفت.
رییس‌جمهور در ابتدای این نشست در سخنانی با بیان اینکه در دنیای امروز عدالت و انصاف حرف اول را می‌زند و همه انسان‌ها و ملت‌ها دوست دارند که کرامت آنها حفظ شود، اظهار داشت: امیدوارم فقر، کینه و دشمنی ریشه کن شده و همه مردم دنیا در رفاه و آسایش زندگی کنند.
دکتر احمدی‌نژاد گفت: باور ما این است که دوران امپراطوری‌ها به پایان رسیده و امروز همه باید در مدیریت جهانی مشارکت نمایند به لطف خدا آرام آرام اذهان بشری به سمت این حقیقت و آینده روشن سوق پیدا می‌کند و رسانه‌ها در این زمینه نقش به‌سزایی دارند و باعث تقویت همدلی‌ها و محبت‌ها می‌شوند و می‌توانند پیام صلح و دوستی را به دنیا ارسال نمایند.
رییس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارنظر اخیر اوباما درباره انتشار گزارشی مبنی بر فعالیت انرژی هسته‌ای غیرقانونی جمهوری اسلامی ایران گفت: فکر نمی‌کنم که آقای اوباما متخصص هسته‌ای باشد اظهار نظر در خصوص مسایل هسته‌ای برعهده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است کسانی که اطلاعات نادرست منتشر می‌کنند در واقع به حیثیت آمریکا خدشه وارد می‌کنند.
دکتر احمدی‌نژاد اضافه کرد: فعالیت‌های صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای ایران زیر نظر آژانس بین‌المللی قرار دارد. طبق مقررات غنی‌سازی شش ماه قبل از تزریق گاز باید به اطلاع آژانس برسد و ما 18 ماه زودتر آن را به اطلاع آژانس رسانده‌ایم یعنی چیزی بیشتر از تعهدمان عمل نمودیم.
رییس‌جمهور تصریح کرد: کسانی که خیال می‌کنند در سازمان ملل متحد می‌توانند فضایی را علیه ملت ایران ایجاد کنند، براساس این خیال شروع به فضاسازی جدیدی کرده‌اند مواضعی که امروز با صحبت‌های آقای اوباما مشاهده شد کاملاً با اظهارنظر وی در مجمع عمومی سازمان ملل مغایرت داشت.
دکتر احمدی‌نژاد ادامه داد: اگر گزارش آژانس منتشر شود آقای اوباما از اظهارنظر خود پشیمان خواهد شد توصیه من به بعضی از جریانات حاکم بر دولت آمریکا این است که اطلاعات غلط به آقای اوباما ندهند و وی را در فضایی قرار ندهند که خلاف منافع کشورشان حرکت کند. سخنان آقایان براون و سارکوزی برای ما اهمیت ندارد ولی آقای اوباما نباید حرفی بزند که هیچ مبنای حقوقی نداشته باشد و باعث خدشه به چهره رییس‌جمهور آمریکا شود. قرار ما در مذاکرات آینده با این بود که صداقت داشته باشیم. اینگونه رفتارها مربوط به دوران گذشته است همان رفتارهایی که باید تغییر پیدا کند و امیدوارم که آقای اوباما جبران نمایند.
رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرگزاری کویت در خصوص امنیت منطقه اظهار داشت: منافع و امنیت کشورهای منطقه مشترک است و کشورهای منطقه خلیج فارس قادر هستند امنیت منطقه را خودشان تامین کنند ما با حضور دیگران در مذاکرات آتی مخالفتی نداریم و به دنبال یافتن راه‌های مناسب برای حل مشکلات هستیم.
دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به خبرنگاری در خصوص گفتگوهای آینده ایران و آمریکا گفت: موضوعات مختلفی برای گفتگو وجود دارد همانند خرید سوخت راکتور تهران یا تبادل اطلاعات بین کارشناسان متخصص هسته‌ای و موضوعات دیگر.
رییس‌جمهور در پاسخ به خبرنگار الجزیره درباره واکنش رژیم صهیونیستی علیه اظهارات خود گفت: اینکه عده‌ای از سخنان من علیه اقدامات ضدبشری رژیم صهیونیستی ناراحت می‌شوند اهمیتی ندارد ما مخالف کشتار انسان‌ها هستیم هر کجا که اتفاق بیفتد. ما مخالف محاصره دارویی و غذایی در غزه هستیم.
دکتر احمدی‌نژاد درباره مذاکرات آینده ایران و آمریکا و اظهارنظر آقای اوباما اظهار داشت: کاری که امروز این سه کشور (اوباما، براون و سارکوزی) انجام دادند مستلزم عکس‌العمل تندی از سوی جمهوری اسلامی ایران بود ولی ما خویشتنداری کردیم تا به مسیر گفتگوهای آینده خدشه‌ای وارد نشود معتقدیم باید در دنیا تغییراتی انجام شود تا اینکه بتوانیم آن را به خوبی اداره کنیم.
رییس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد بمب اتمی گفت: مواضع ما در این رابطه بسیار روشن است ما سلاح اتمی را غیرانسانی می‌دانیم و کسانی که معتقد به ذخیره‌سازی و تولید سلاح‌های اتمی هستند را از نظر سیاسی عقب‌افتاده می‌دانیم زیرا آنها کمکی به صلح و امنیت جهان نمی‌کنند به همین خاطر دستور پیشنهادی خلع سلاح کامل اتمی را در دنیا خواستار شدیم. خلع سلاح کامل هسته‌ای باعث برچیده شدن سلاح اتمی در جهان خواهد شد.
دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی در مورد نقش ایران در سازمان ملل متحد، اظهار داشت: سازمان ملل متحد محل اجماع همه دیدگاه‌ها جهت رسیدن به دیدگاه مشترک و تصمیم‌سازی برای پیشرفت و رفاه بشریت است و حضور ایران در سازمان ملل متحد همواره در جهت میل به این هدف مؤثر بوده است.
رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار آناتولی ترکیه در خصوص روابط ایران و ترکیه گفت: دولت ایران و ترکیه دارای روابط عمیق فرهنگی هستند دو دولت روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند و دو کشور در زمینه‌های اقتصادی سرمایه‌گذاری، انرژی، صنعت، گردشگری و امور بین‌الملل پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند.
دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد علت تاخیر راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر گفت: قراردادی در خصوص راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر با سازمان انرژی اتمی روسیه منعقد شده است و این قرارداد در حال انجام است و امیدواریم در موعد مقرر و هر چه زودتر به بهره‌برداری برسد.
رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره روابط ایران و برزیل اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با کشور برزیل روابط خوبی دارد در اینجا ملاقاتی هم با رییس جمهور برزیل داشتیم و برنامه‌های دو کشور را مرور کردیم ضمن اینکه با همه کشورهای آمریکای جنوبی روابط خوبی داریم و روابط ما با این کشورها تاثیری در روابط سایر کشورها نخواهد داشت.

/ 0 نظر / 3 بازدید