مشروح گفتگوی رئیس جمهور با خبرنگاران

خبرگزاری فارس: رئیس‌ جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت دیدگاه‌های خود را درباره مذاکرات ژنو،‌ خرید سوخت راکتور تهران از آمریکا و هماهنگی قوا برای تحول اقتصادی در کشور تبیین کرد و از‌دیدار اختصاصی خود با جوانان در آینده نزدیک خبرداد.


به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور پس از جلسه امروز هیات‌وزیران در جمع خبرنگاران گفت: نگاه ما به مذاکرات ژنو مثبت بود و تاکید داشتیم این مذاکرات می‌تواند ظرفیت و فرصت مناسبی برای شکل ‌دادن همکاری و مشارکت جمعی در جهت حل انسانی مسائلی جهانی باشد.
وی افزود: همکاران ما با این نگاه وارد مذاکره شدند و قرار بود مذاکرات حول محورهای بسته پیشنهادی باشد که خوشبختانه این اتفاق افتاد و نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا و سایر اعضای 1+ 5 در چار‌چوب تعیین شده گفتگو و توافق کردند این گفتگوها ادامه یابد.

* مذاکرات ژنو مثبت و یک گام به جلو بود
رئیس ‌جمهور گفت: نشست ژنو در مجموع گامی مثبت به جلو بود که دریچه‌ای جدیدی بر روی 7 کشور گشود و امید است در تداوم این مسیر، همکاری جمعی در کل جهان برای حل مشکلات اساسی به وجود آید.
احمدی‌نژاد افزود: همه کسانی که در این مذاکرات شرکت می‌کنند باید با نگاهی جدید به مسائل جهانی گفتگو کنند و امیدواریم تغییری که گفته شد، در عرصه عمل تحقق یابد تا شاهد نتایج مثبتی در سطح دنیا باشیم.

* جز رژیم صهیونیستی با همه کشورها تعامل می کنیم

رئیس جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس در خصوص مذاکرات سعید جلیلی با معاون وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه مذاکرات ژنو نیز اظهار داشت: ایران آمادگی دارد با هر کس که تمایل داشته باشد گفتگو کند و فرقی نمی‌کند این طرف گفتگو چه کسی باشد و ما جز رژیم صهیونیستی برای تعامل خود با دنیا حد و مرزی نداریم.
احمدی‌نژاد در ادامه تصریح کرد: به نظر می‌رسد آرام آرام اراده‌ ای برای حرکت در جهت تعامل مثبت و سازنده در دنیا شکل می‌گیرد که ایران از این مسئله استقبال می‌کند.
وی افزود: قبلا ما اعلام کرده‌ایم آماده گفتگو با کارشناسان کشورهای دیگر برای خرید سوخت هسته‌ای با غنای 20 درصد برای راکتور تهران با هر کشوری که تمایل داشته باشد آن را در اختیار ما قرار دهد هستیم و این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفت و کشورهای مختلفی به صورت گروهی و جداگانه پیشنهاد دادند که کار را انجام دهند.

* گفتگوهای قرب‌الوقوع کارشناسان هسته ای ایران و 1‌ + 5

به گفته احمدی‌نژاد بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، گفتگوهای کارشناسان هسته‌ای جمهوری اسلامی با کارشناسان کشورهای پیشنهاد دهنده برای تامین سوخت هسته‌ای مورد نیاز برای راکتور تهران ظرف دو هفته آینده آغاز می‌شود.
رئیس‌ جمهور افزود: در ژنو هیئت آمریکایی از آقای جلیلی خواست که با آنها مذاکره کند که این درخواست مورد پذیرش قرار گرفت و اتفاقا مذاکرات خوبی بود و یک‌چارچوب منطقی و روشنی داشت که آن‌ چارچوب مورد قبول ماست و همان احترام و عدالت و پیگیری بحثهایی است که در بسته پیشنهادی قید شده که نمونه آن موضوع خلع سلاح جهانی و بهره مندی همه کشورها از فناوری هسته‌ای و فناوری های پیشرفته است.
احمدی نژاد تصریح کرد: گفتگوها در چارچوب مشخصی که قبلا ایران اعلام کرد صورت گرفت و یکی از مهمترین موضوعات بحث خرید سوخت هسته‌ای با غنای به اصطلاح 20 درصد بود که به نظر من هم گفتگوهای ژنو و هم گفتگوی با هیئت آمریکایی مجموعا مذاکرات بهتری است و ما در برخی کشورها شاهد تغییر رفتار مناسب‌تر نسبت به گذشته هستیم.
"از گفتگوهای صورت گرفته این برداشت را داشتیم که منطق عدالت و احترام به دیگران آرام آرام در حال پذیرش و گسترش است که می‌تواند مبنای خوبی برای تعاملات جهانی باشد ".

* آمریکا هم می تواند سوخت راکتور تهران را تامین کند

رئیس‌ جمهور درباره پیشنهاد آمریکا و فرانسه برای تامین سوخت هسته‌ای رآکتور تهران توضیح داد: اگر آمریکائی‌ها اعلام کرده باشند می‌خواهند سوخت هسته‌ای ما را تامین کند اشکالی ندارد و به نظر ما موضوع خوبی است زیرا می‌خواهیم سوخت بخریم و از هرکجای دنیا که باشد فرقی ندارد و آمریکا هم می‌تواند یک طرف فروشنده باشد.
احمدی‌نژاد افزود: بعضی از نمایندگان کشورها گفته‌‌اند که فرانسه نیز یکی از پیشنهاددهندگان فروش سوخت است اما هنوز این موضوع نهایی نشده و آنها پیشنهاد خود را به صورت رسمی ارائه دهند تا بررسی شود. به هر حال ما باید در یک مکانیزم،‌ سوخت مورد نیاز خود را تامین کنیم که مذاکرات کارشناسانه آن از چند روز آینده آغاز می‌ شود و طبیعی است در این گفتگوها آن‌چه به نفع ملت است انجام خواهیم داد.
وی درباره زمان راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر با توجه به برخی مسائل فنی موجود که محور سئوال خبرنگاری بود افزود: این موضوع یک موضوع فنی است و کار فنی تابع شرایط خاص خود است و همکاران ما در سازمان انرژی اتمی و پیمانکار روسی همه دقت را به کار گرفته‌اند و پروژه را مورد بازرسی فنی قرار می‌دهند که امیدواریم هرچه سریعتر شاهد راه‌اندازی این مجموعه باشیم.

* نظر البرادعی را درباره سایت قم قبول نداریم

رئیس‌ جمهور درباره اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر لزوم اعلام راه‌اندازی تاسیسات جدید هنگام اخذ تصمیم در این زمینه،‌ اظهار داشت: این برداشت آقای البرادعی از یک توافق قبلی بوده که ما بعد از صدور قطعنامه‌های شورای امنیت علیه کشورمان آن را به حالت تعلیق درآوردیم.
احمدی‌نژاد افزود: سازمان انرژی اتمی کشورمان برداشت آقای البرادعی را قبول نداشت و مشکلی هم در کار سایت قم که در حال انجام است به وجود نیاورده است.

* دیدار قریب‌الوقوع احمدی نژاد با جوانان
رئیس جمهور در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران حوزه دولت، در واکنش به خبرنگاری که از وی خواست به سئوالات متعدد جوانان در حوزه‌های مختلف این قشر پاسخ دهد، اظهار داشت: امیدوارم برنامه ای تنظیم شود که به زودی در یک نشست اختصاصی با جوانان به سئوالات آنها پاسخ دهم.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا حاضر است در دانشگاه با جوانان سخن بگوید و به سئوالات سیاسی آنها پاسخ دهد، گفت که آماده است هر کجا که جوانان بخواهند با آنان گفتگو کند تا هر چه سئوال دارند، مطرح کنند و او نیز به آنها پاسخ دهد.

* هنوز هم کاپشن می پوشم

خبرنگاری از رئیس جمهور سئوال کرد چرا بر خلاف گذشته که اکثرا یک کاپشن ساده بر تن داشت، اکنون از چند دست کت و شلوار با رنگ‌های مختلف استفاده می کند که احمدی نژاد پاسخ داد: بنده هنوز هم کاپشن می پوشم، اما روزهایی که کاپشن می پوشیم، با دوربین ها مواجه نمی شویم.
احمدی نژاد در پاسخ به همان خبرنگار که می گفت لباس های او متنوع شده و به عنوان نمونه هنگام سفر به نیویورک شلوار کتان بر تن داشته، توضیح داد: لباس های من همان لباس هاست اما به نظر شما متنوع شده است و شلواری که در سفر به نیویورک بر تن داشتم، لباس بسیجی بود که سال گذشته هم در آستانه سفر پوشیده بودم.

* لزوم هماهنگی مجلس با نظر دولت درباره تحول اقتصادی

رئیس جمهور درباره آخرین وضعیت لایحه طرح تحول اقتصادی در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: طرح تحول اقتصادی لایحه ای جامع است که در آن وظایف و اختیارات دولت متعادل شده و می توان این کار بزرگ را به خوبی پیش برد که اکنون 9 ماه است به مجلس ارائه شده است و در حال گفتگو برای هماهنگی نظر دو قوه در این زمینه هستیم.
احمدی نژاد در خصوص تغییرات لایحه دولت از سوی مجلس توضیح داد: دوستانی در کمیسیون ویژه مجلس تلاش کردند مصوبه کمیسیون را با لایحه دولت نزدیک کنند اما هنوز 2 مورد اساسی باقی مانده که امیدواریم در صحن مجلس به سمت لایحه بیاید چرا که در غیر این صورت مشکل اجرایی به وجود می آید که مردم و اقتصاد ملی را با مشکل مواجه می کند.
وی بر همین اساس دیدار شب گذشته دولت دهمی ها با نماینگان مجلس شورای اسلامی که در ادامه نشست‌های مشترک دو قوه در نهاد ریاست جمهوری انجام شده را بسیار عالی توصیف کرد.

* هر کس صادق باشد، دست او را می فشاریم

خبرنگاری با اشاره به مذاکره ایران و آمریکا در ژنو درباره بسته پیشنهادی کشورمان به کشورهای 1 + 5 نظر رئیس جمهور را در خصوص تقاضای وزیر خزانه داری آمریکا از بانک جهانی برای تحریم ایران را جویا شد که احمدی نژاد پاسخ داد: در ایران آزادی اظهار نظر وجود دارد و لابد در آمریکا هم هست اما ما سیاست‌ها و تعاملات خود را بر مبنای منافع ملی تنظیم می کنیم و کارهای را پیش می بریم و دست هر کسی که با صداقت با ما برخورد کند، می فشاریم.
وی افزود: ملت ایران دارای قدرت انعطاف بالایی است و منابع خود را در شرایط گوناگون پیگیری می کند و آماده ایم برای حل مسائل جهانی که اتفاقا ما نسبت به دیگر کشورها کم‌تر از آنها آسیب می بینیم، گفتگو کنیم ولی به نظر می رسد برخی اخبار به درستی منتشر نمی شوند و
برخی رسانه‌های اروپایی از اینکه یک گام به جلو برداشته شده و خودشان از عرصه به نوعی کنار می روند، خوشحال نیستند و به منفی بافی و قلب خبر روی می آورند اما اقدامات آنها تاثیری در جهت‌گیری اساسی ما که بر مبنای آرمان ها و عزت ملت و منافع ملی است، ندارد.

* پیوستن به سازمان تجارت جهانی سودی ندارد

احمدی نژاد در پاسخ به سئوال دیگر همان خبرنگار که از او درباره توقف پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی پرسید، گفت که چنانچه این خبر درست باشد، خبر خوبی است چرا که بررسی های کارشناسی نشان می دهد کسانی که به سازمان مذکور پیوسته اند، سودی نبرده اند.

* آقای الهام را رها نکرده ایم

خبرنگاری از رئیس جمهور درباره انتخاب سخنگوی دولت سئوال کرد که احمدی نژاد با بیان اینکه هنوز سخنگویی برای دولت تعیین نشده، از آنها سئوال کرد چه کسی را پیشنهاد می کنند که چند خبرنگار به اتفاق نام غلامحسن الهام سخنگوی دولت نهم را مطرح کردند و احمدی نژاد هم پاسخ داد "نظر خود را به آقای الهام بگوئید؛ ما هم آقای الهام را رها نکرده ایم ".

* بی اطلاعی از شایعات گسترده درباره دولت

خبرنگاری دیگری از رئیس جمهور درباره شایعه انتصاب علی کردان به ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری سئوال کرد که احمدی نژاد نیز از خبرنگار مذکور پرسید آیا شما آقای کردان را برای پذیرش این مسئولیت پیشنهاد می کنید که با پاسخ منفی خبرنگار مذکور مواجه شد و لذا بدون هر گونه اظهار نظری به ذکر این نکته بسنده کرد "این روزها آنقدر اخبار مختلف درباره دولت می شنوم که خودم هم از آنها خبر ندارم ".

* تفسیرهای عجیب و غریب درباره دوشغله‌ها

رئیس جمهور در پایان در پاسخ به سئوالی در خصوص بحث دو شغله ها و تفسیرهای متفاوتی که در این زمینه وجود دارد ، با طرح مثالی اظهار داشت:طبق قانون عضویت در شورای شهر شغل محسوب نمی شود اما ما تفسیرهای عجیب و غریبی در این زمینه دیدیم و وقتی برخی دوستان در شورای شهر در دولت مسئولیت گرفتند، گفته شد عضویت در شورای شهر شغل به حساب می آید.

/ 0 نظر / 3 بازدید