رئیس جمهور:اسرائیل کوچکتر از آن است که تهدیدی برای ایران باشد

دکتر احمدی نژاد روز جمعه در نشستی با مسئولان ارشد هفته نامه تایم گفت: ما اسرائیل را کوچکتر از آن می دانیم که بخواهد تهدیدی برای ایران محسوب شود.

از رئیس جمهور سوال شد که اسرائیل،پیوسته ایران را تهدید می کند و دارای تسلیحات اتمی است . آیا شما به یک بازدارنده نیاز ندارید؟
دکتر احمدی نژاد جواب داد: سلاح هسته ای هم اکنون دیگر تاثیری ندارد. رژیم صهیونیستی برود همان مساله غزه را حل کند تا به مسایل دیگر برسد.
رییس جمهوری افزود: اگر بمب اتم کاربردی داشت مشکل اسرائیل را در غزه حل می کرد. بمب اتم متعلق به قرن گذشته است و الان کاربردی ندارد اما من از سوال شما اینطور می فهمم که ما باید چیزی بسازیم؟
در ادامه این نشست یکی از مسوولان ارشد تایم از دکتر احمدی نژاد سوال کرد در جریان انتخابات من در محله شما یعنی نازی آباد بودم جایی که افراد زیادی از ساکنان آن در جنگ ایران و عراق کشته شدند . نظر شما در خصوص جنگ چیست و آیا خود در عملیات بوده اید؟
رییس جمهوری گفت: ابتدا باید بگویم من در نازی آباد زندگی نمی کردم و در شرق تهران ساکن بودم و نکته بعدی اینکه حدود 160 هزار نفر در آن جنگ به شهادت رسیدند.
وی افزود: ملت ایران یک ملت بزرگ است و در طول تاریخ به خوبی آموخته که باید روی پای خود بایستد. ملت ایران از جنگ متنفر است.
در ادامه از رییس جمهوری درباره عدم حضور هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه روز قدس سوال شد و گفته شد شما ایشان را در جریان انتخابات به فساد متهم کردید , آیا نیامدن او ربطی به این موضوع داشت؟
دکتر احمدی نژاد جواب داد: اینها مسایل داخلی ایران است و مسایل مهمی نیست در انتخابات راجع به ایشان صحبت نکردم بلکه راجع به برخی فرزندان ایشان صحبت کردم و از سوی دیگر آمدن و یا نیامدن ایشان به نماز جمعه هم غیرعادی و مهم نیست و شنیده ام خود ایشان تصمیم گرفتند که نروند.
از وی سوال چرا قهرمانان انقلاب اسلامی مثل هاشمی و موسوی در مقابل شما هستند ؟
رییس جمهوری پاسخ داد : در ایران آزادی و رقابت هست . آیا این اشکالی دارد که موسوی و هاشمی رقیب و مخالف من باشند. در کشور ما این مشکلی تلقی نمی شود و نهایتا انتخابات هست و این مردم تصمیم می گیرند و انتخاب می کنند.
احمدی نژاد گفت: اما در مورد موضوع تحریکات دولت های غربی, حرف درستی است برخی از اینها آشوب کردند و سعی نمودند آن را مثبت نشان دهند. به طور مشخص مسوولان دولت انگلیس این کار را کردند.
رییس جمهوری افزود: ما نگفتیم که اتفاقاتی که در تهران افتاد آنها طراحی و مدیریت کردند بلکه گفتیم دخالت کردند و این دو مطلب است.
"دخالت در امور داخلی دیگران خلاف قانون است و سعی کردند تشویق کنند برخی درگیریها را و البته برخی ازاعضای دولت اوباما هم همین کار را کردند .
وجود تظاهرات در یک کشور که منفی نیست همین الان در آمریکا علیه سیاست های اقتصادی و تصمیمات گروه 20 تظاهرات هست و این اشکالی ندارد."
رییس جمهوری در ادامه و در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت اقتصادی ایران گفت که ما در بحران اقتصادی کنونی جهان کمترین آسیب را دیده ایم و رشد اقتصادی بالایی را تجربه کرده ایم و اگر تورمی بوده قدرت خرید را هم افزایش داده ایم.
وی اظهارداشت: در چهار سال گذشته ایران جزو با ثبات ترین کشورها به لحاظ سیاسی و اقتصادی بوده است و بر خلاف کشورهای اروپایی و آمریکا نرخ بیکاری در ایران سیر نزولی دارد.
احمدی نژاد گفت: در همه بخش های اقتصادی وضعیت ما وضعیتی روشن بوده و مسایل اقتصادی هیچ وقت در ایران موجب بی ثباتی نشده و نخواهد شد.
رییس جمهوری اظهارداشت: پایه های اقتصادی در ایران بسیار قوی است به همین دلیل چند تحریم دولت های اروپایی و آمریکا تاثیری بر رشداقتصادی و میزان سرمایه گذاری ما نگذاشته است.
وی در جواب سوالی درباره اشخاصی که در دولت اوباما درمسایل اخیر انتخابات اخیردر ایران موضع گرفتند و دخالت کردند , گفت : وزیر خارجه مستقیما دخالت و حمایت کرد و وزیر دفاع هم همینطور و اوباما هم اظهارنظر کرد که البته بلافاصله اصلاح نمود.
احمدی نژاد افزود: این مواضع خیلی برای ما مهم نبود , نکته مهم کار آنها یعنی دخالت در امور داخلی یک کشور دیگر بود که کاری اشتباه بود.
"شعار دمکراسی می دهند و از اقلیت دفاع می کنند . کسی که دنبال دمکراسی است باید از اکثریت حمایت کند گرچه اکثریت در ایران نیازی به حمایت اوباما و هیچ دولت دیگری ندارد."
رییس جمهوری افزود: بوش علاقه مند بود در امور داخلی کشورها دخالت و بحران ایجاد کند و همین کار حیثیت دولت آمریکا را از بین برد. اوباما که می خواهد چهره آمریکا را اصلاح کند نباید اشتباهات بوش را تکرار کند و البته این یک توصیه دوستانه است.
وی گفت: اینها سیاست هایی است که شکست خورده و به دولت آمریکا کمک نمی کند.
احمدی نژاد در خصوص زمینه های همکاری میان ایران و آمریکا نیز اظهارداشت که زمینه های همکاری فراوان است اما همکاری ها باید برپایه صداقت و عدالت باشد.
رییس جمهوری گفت: ما اعلام کرده ایم برای راکتور تهران نیازمند سوخت 20 درصد هستیم این هم موضوع همکاری خوبی است و حتی گفتیم متخصصین هسته ای همکاری کنند.
وی درزمینه افغانستان و سیاست های آمریکا در آن کشور نیز تکرار کرد که این سیاستها اشتباه است و افغانستان راه حل نظامی ندارد و ایران آماده همکاری است به شرطی که این همکاری ها برپایه صداقت باشد.
احمدی نژاد به تداوم حضور نظامیان ناتو در افغانستان اشاره کرد و گفت: قرار بود عده ای بیایند و بروند نه اینکه بمانند .
در همین موقع یکی از سردبیران تایم پرسید اما ما اکنون می خواهیم برگردیم و رییس جمهوری پاسخ داد هرچه زودتر این کار را بکنید به نفع شما است.
از رییس جمهوری سوال شد آیا برنامه ای دارید تا قانون اساسی را عوض کنید و برای سومین بار در ایران رییس جمهوری شوید ؟
دکتر احمدی نژاد جواب داد:خیر . قانون اساسی ما بسیار خوب و مترقی است و فکر می کنم اگر کسی بخواهد کاری برای مملکت بکند دو دوره کافی است و این فرصت باید بچرخد. بنابر این قانون اساسی ایران قانون حکیمانه ای است و من به طور قاطع از اصول قانون اساسی و استمرار آنها حمایت می کنم.
وی افزود: در ایران انسان های توانمند فراوان هستند و من معلم دانشگاه هستم و برمی گردم به دانشگاه و مشکلی پیدا نمی شود.
رییس جمهوری در پایان این گفت و گو اظهارداشت : فکر می کنیم نوع نگاه به جهان که در 60 سال گذشته ادامه داشته ریشه مشکلات امروز است و این همان چیزی است که باید تغییر کند و هرکس صادقانه دنبال تغییر است باید تلاش کند این نگاه عوض شود.
وی افزود: برخی دولت های غربی طی دهه های اخیر در منطقه ما و بویژه با ایران رفتار خوبی نداشتند و مواضعی گرفته اند که بر خلاف منافع ملت ما بوده است.
"اینها خاطرات تلخی را در ذهن ملت ما و همین طور در ذهن ملت های منطقه ایجاد کردند. فکر می کنیم تغییر این خاطرات وظیفه دولتمردان آمریکایی و برخی دیگر از قدرتها باشد.
ملت ایران حوادث کودتای 28 مرداد را به خوبی به خاطر دارد. چه کسانی تشویق می کردند و چه کسانی طراحی و اجرا کردند.
اگر به دنبال دنیایی بهتر هستیم باید کاری کنیم این خاطرات زنده نشود و اقداماتی نکنیم که بر آن خاطرات تلخ گذشته اضافه شود."
رییس جمهوریایراز امیدواری کرد که این اتفاق بیفتد.

/ 0 نظر / 3 بازدید