نگاهی گذرا به عملکرد و چگونگی تشکیل رادیو زمانه

خبرگزاری فارس: رادیو زمانه بر اساس بودجه رسمی دولت هلند (15 میلیون یورو)و با درخواست یکی از نیروهای اپوزیسیون ایران، خانم "فرح کریمی " (نماینده ایرانی تبار حزب سبزهای هلند در پارلمان این کشور) در شهر آمستردام راه اندازی شده است.


به گزارش خبرنگار "سرویس فضای مجازی " خبرگزاری فارس، در سال 2003 و با لابی ایرانیانی مانند فرح کریمی( نماینده پارلمان هلند)، بودجه‌ای در این پارلمان به تصویب رسید تا یک تلویزیون فارسی‌زبان، با هدف ظاهری تعامل فرهنگ‌ها و پیشبردِ آرمان حقوق بشر، در آمستردام بنیادگذاشته شود. طرح مدتی متوقف ماند و سپس بودجه درنظر گرفته شده میان چند پروژه تقسیم شد که رادیو زمانه و شهرزاد نیوز از مهم‌ترین آنها بودند. منبع مالی اصلی رادیو زمانه، بودجه مصوب پارلمان هلند است که در اختیار یک نهادِ غیردولتی در زمینه رسانه با عنوان پرس ناو (Press Now) قرار گرفته‌است.
تاثیر قابل توجه فرهنگی و سیاسی در بین روشنفکران، اهالی مطبوعات و به تبع آنان لایه‌های مختلف جامعه ایرانی از جمله اهداف سرمایه‌گذاران این رادیو است. رویه و عملکرد این رادیو تاکنون کاملا در راستای تاثیر فرهنگی و سیاسی بر جامعه روشنفکران، هنرمندان و اهالی رسانه بوده است . پرداختن به موضوعات هنری،ادبی،اجتماعی،فرهنگی و حتی مذهبی با شعارهای روشنفکرانه اما با پشت پرده‌های سیاسی الویت نخست این رادیو بوده است.حمایت علنی از کمپین زنان نیز از دیگر سیاست‌های اصلی زمانه به شمار می روند.در واقع باید "براندازی نرم " را تاکتیک این رادیو عنوان کرد.

***نحوه همکاری با رادیو زمانه

سیاست زمانه به‌کارگیری گروهی کوچک در مقر اصلی آن در آمستردام و همکاری با گروهی از به اصطلاح اندیشمندان، نویسندگان، روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان ایرانی در کشورهای گوناگون بوده‌است. از جمله این افراد باید به معصومه ناصری از اعضای تحریریه نشریه 40 چراغ ،نیک آهنگ کوثر، شهرنوش پارسی پور، عباس معروفی، محمدرضا نیکفر، ایرج ادیب زاده، عبدی کلانتری، حسین علوی، پرویز جاهد، مهدی خلجی، ماه‌منیر رحیمی، داریوش رجبیان (شفقت)، بیژن روحانی، پژمان اکبرزاده واردوان روزبه اشاره کرد.مدیر و سردبیر این رادیو از آغاز، مهدی جامی، از تهیه کنندگان پیشین در بخش فارسی رادیو بی‌بی‌سی بود ولی در آبان 1387 به دلایل مختلفی من‌جمله نارضایتی هیئت مدیره رادیو، از کار برکنا شد. پس از مهدی جامی حسین علوی سردبیری زمانه را به عهده گرفت و از اواسط تیر ماه 1388 نیز روت کرونن برگ و فرید حائری نژاد به عنوان مدیر و سردبیر جدید به زمانه پیوستند.
گردانندگان رادیو که خود اغلب وبلاگ‌نویسند رادیو زمانه را رادیوی وبلاگی خوانده‌اند که منعکس کننده دیدگاه‌های وبلاگ نویسان ایرانی است و می‌کوشد با به کارگیری این صدا و همچنین ارتباط با مخاطبان، فضای جدیدی در عرصه رسانه‌های ایرانی پدید آورد. در بیانیه مطبوعاتی رادیو آمده‌است: "وب‌لاگستان ایرانی، فضایی است که یکی از بزرگ‌ترین جامعه‌های مجازی جهان را در اینترنت نمایندگی می‌کند. وب‌لاگ‌های ایرانی، قلمرو جامعه شهری جوان ایرانی در داخل و خارج کشور قلمداد می‌شود. صدای آنان در رسانه‌های غالب و رسمی درون و بیرون ایران شنیده نشده‌است. رادیو زمانه می‌خواهد عرصه‌ای برای فعالیت وب‌لاگ‌نویسان ایرانی باشد و دیدگاه‌های مردم عادی را بازتاباند. "

***چگونگی شکل‌گیری زمانه

در ژوئیه سال 2006 رادیو زمانه از ده‌ها تن از روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان ایرانی که بیشتر در خارج از ایران ساکن بودند دعوت کرد تا در کارگاهی یک هفته‌ای به ارائه دیدگاه‌های خود برای ایجاد یک رسانه مستقل، تهیه برنامه‌های حرفه‌ای و تجربیات کاری بپردازند. گزارش این گردهمایی همراه با تصاویر متعدد در وب‌گاه "ایرانیان " (به مدیریت جهانشاه جاوید) منعکس شد. از جمله شرکت کنندگان در این کارگاه می‌توان به عباس معروفی، جمشید برزگر، نیک آهنگ کوثر، شاهرخ گلستان و جمشید فاروقی اشاره کرد.
فرح کریمی، نماینده پیشین پارلمان هلند، در کارگاه ابراز امیدواری کرد که با کوشش های گردانندگان این رادیو، طرح در نهایت به ایجاد تلویزیون منتهی شود.مدت کوتاهی پس از کارگاه پخش آزمایشی رادیو از اینترنت آغاز شد و سپس رسماً از راه موج کوتاه و ماهواره پی گرفته شد.
رادیو زمانه برای نخستین بار تعدادی زیادی از داستان‌های نویسندگان ایرانی را با صدای خودشان پخش کرده‌است که برخی از این داستان‌ها در ایران مجوز نشر پیدا نکردند. سرپرستی این طرح با عباس معروفی، نویسنده ایرانی مقیم برلین و سردبیر مجله توقیف شده گردون است.
زمانه در آغاز گرایش زیادی به پخش موسیقی زیرزمینی ایران از گروه‌های گوناگون داشت. این عملکرد مورد استقبال گروه‌های زیرزمینی قرار گرفت و همچنین انتقادات زیادی را از پخش این ترانه‌ها به دلیل زبان و کلمات مورد کاربرد برانگیخت. این رویه به مرور با پرداختن به دیگر سبک‌های موسیقی تعدیل شد. رادیو زمانه در برگزاری جشنواره میان‌کهکشانی موسیقی ایرانی در شهر زندام در هلند نیز همکاری نزدیکی داشته است. در حال حاضر بیژن مشاور به عنوان رئیس هیأت نظارت، روت کرونن‌بورگ به عنوان مدیر زمانه، فرید حائری‌نژاد به عنوان سردبیر زمانه و کبری قاسمی به عنوان مسئول دفتر زمانه مشغول به فعالیت هستند.

انتهای پیام

/ 0 نظر / 3 بازدید