اموال دانشگاه آزاد در صورت وقف باید به دولت واگذار شود

خبرگزاری فارس: یک حقوقدان گفت: اموال دانشگاه آزاد را نمی‌توان وقف خاص کرد و اگر قرار باشد وقفی صورت بگیرد، اموال این دانشگاه باید به دولت واگذار شود.


محمد خوش‌بیان عضو هیئت علمی دانشکده علوم قضائی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در خصوص بحث وقف اموال دانشگاه آزاد اظهار داشت: اشخاص حقوقی برای وقف همانند اشخاص حقیقی هستند، در نتیجه اگر دانشگاه آزاد قصد وقف اموالش را دارد، مانعی ندارد.
وی با اشاره به ماده 558 قانون تجارت گفت: طبق این ماده اشخاص حقوقی از تمامی حقوق و تکالیف افراد حقیقی به استثنای حقوق و تکالیفی که به افراد حقیقی اختصاص دارد، برخوردارند.
خوش‌بیان اضافه کرد: اشخاص حقوقی دارای یک اساسنامه‌ هستند که در آن تصمیم گیرندگان و اختیارات آن‌ها مشخص می‌شود و باید مسائل وقف را از آن استخراج کرد.
عضو هیئت علمی دانشکده علوم‌قضائی با طرح این پرسش که آیا دانشگاه آزاد اسلامی یک مؤسسه خصوصی است؟ عنوان کرد: در مؤسسات غیردولتی اشخاص خود سرمایه‌گذاری کرده و سپس اقدام به برداشت سود سرمایه خود می‌کنند اما دانشگاه آزاد این حالت را نداشته و با سرمایه افراد خیر و یا بعضاً با امکانات دولتی برپا شده است و اهداف این دانشگاه جنبه عمومی داشته است و به همین دلیل نمی‌توان اموال این دانشگاه را وقف خاص کرد، لذا اگر قرار است وقفی هم انجام شود باید اموال به دولت واگذار شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اساسنامه دانشگاه آزاد مرجعی را که اموال این دانشگاه پس از انحلال باید به آن واگذار شود، مشخص کرده که در صورت وقف نیز اموال دانشگاه آزاد باید به آن مراجع واگذار شود.
انتهای پیام/

/ 0 نظر / 3 بازدید