اطلاعات تازه از مرکز جدید هسته‏ای، «فوردو»

ثانیه‏نیوز - جمهوری اسلامی ایران به زودی آژانس بین المللی انرژی اتمی را از جدول زمانی بازرسی دومین تاسیسات غنی سازی هسته‏ای خود مطلع می کند.

خبرنگار ثانیه‏نیوز در گفتگو با برخی مسولین امنیتی و مسوولین سازمان انرژی اتمی به اطلاعات تازه‏ای از  مرکز جدید هسته‏ای جمهوری اسلامی ایران موسوم به "فوردو" دست یافت.

خبرنگار ثانیه‏نیوز کسب اطلاع کرد، دومین تاسیسات غنی سازی هسته‏ای ایران در مکانی بین تهران و قم قرار دارد و مراحل ابتدایی و نیمه صنعتی خود را طی می‌کند.

منظور از نیمه صنعتی در انرژی هسته‏ای آن است که تعداد سانتریفیوژها در غنی سازی از یک حدی بیشتر نخواهد بود و درصد غنی سازی نیز در این بخش برای دانشمندان هسته‏ای در آن مقطع مهم نیست.

در مرکز جدید، امنیت سازه‌های هسته‏ای کشور، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است به طوری که جمهوری اسلامی ایران هم اکنون دارای دو نوع پدافند اکتیو (پدافند هوایی) و یک پدافند غیرعامل است که پدافند غیرعامل انعکاس ظهورش در ایجاد تاسیسات اضافی، زیر زمینی به منظور حفاظت از منابع انسانی، تجهیزات حساس خواهد بود که این موضوع را در مجموعه تاسیسات قم در سطح بالایی، پیش بینی شده است.

مسولین امنیتی کشور تدابیری اندیشیده‏اند که برای حفاظت از نیروهای انسانی و همچنین تامین سلامت تاسیسات هسته‏ای کشور، محلی برای این منظورپیش بینی شود و تاسیسات جدید هسته‏ای و مسایل حفاظتی آن به این منظور است که دشمن بداند که جمهوری اسلامی ایران با اراده و اصراری که دارد اجازه نخواهد داد برای لحظه‌ای فعالیت‌های هسته‏ای‌اش متوقف شود.

به این منظور مانورهای دوره‌ای در مجموعه تاسیسات هسته‏ای پیش بینی شده که با توجه به حساسیت‌های غنی سازی، تصمیم گرفته شد که محل مذکور را که درمقابل هر گونه حمله ای مقاوم باشد، تامین شده تا تجهیزات حساس به آنجا منتقل شود.

تجهیزات غنی‏سازی که در قم(فوردو)، نصب شده مشابه تجهیزاتی است که در نطنز است و هیچ تفاوتی از این بابت نخواهد بود لیکن این تاسیسات از نظر مقابله با هر گونه حمله از مصونیت بیشتری برخوردار است و از هر نوع گزند و حمله‌ای مصون است و البته نطنز یک تاسیسات صنعتی کامل است که پیش بینی شده تا 50 هزار سانتریفیوژ در آنجا نصب شود که می تواند تامین کننده سوخت نیروگاه بوشهر باشد.

در این صورت  اگر نسل جدید سانتریفیوژهای کشورمان به تولید صنعتی برسد ایران می تواند این میزان از تفکیک اورانیوم را در نطنز بالاتر برده و سوخت دو راکتور به اندازه بوشهر را تولید نماید.

هر دو تاسیسات غنی سازی نطنز و قم، ظرفیت تا 5 درصد غنی سازی را دارند و این موضوع به سازمان بین المللی انرژی اتمی اعلام شده است.

تاسیسات جدید قم هم اکنون بیش از یک سال است که از شروع فعالیتش می‌گذرد و فعالیت‌هایی که انجام شده بیشتر ساختمانی و تاسیساتی است و هیچ‏گونه ماشین و مواد رادیو اکتیو به آن وارد نشده است.

به گزارش ثانیه‏نیوز، جمهوری اسلامی ایران، اکنون بر نسلهای جدید سانتریفوژها متمرکز شده و تاسیسات جدید، جنبه احتیاطی دارد و خود ایجاد این تاسیسات در دل کوه با امکانات مقاوم مورد تاکید مسولین امنیتی کشور دربرابر هجمه‌های احتمالی، از نظر ساختمانی یک دستاورد استراتژیکی محسوب می‏شود.

اگر به طور معمول روند ساخت تاسیسات قم همچون بیش از یکسال گذشته، ادامه یابد، بین یک سال و نیم تا دو سال، طول خواهد کشید تا راه‏اندازی نهایی آن، انجام گیرد.

در حال حاضر، آژانس بین المللی انرژی در کارخانه های هسته ای کشورمان دوربین‏هایی را نصب کرده است و تمام فعالیت‏های ایران را بازرسی و کنترل می کند و هر از چند گاهی از این مراکز بازرسی می‏کنند.

کشورمان تاسیسات مشابهی در مناطق دیگری در دست احداث ندارد و این دو تاسیسات هسته ای مکمل یگدیگر هستند و برای تولید تا 5000 مگاوات برق برنامه ریزی شده اند.

به گزارش ثانیه‏نیوز، جمهوری اسلامی ایران با توجه به سابقه غربی ها در خلف وعده برای آماده سازی نیروگاههای کشورمان، تلاش دارد توانمندی خود را افزایش دهد چراکه هم اکنون بعد از سی سال کشورهای آلمان و فرانسه اورانیوم خریداری شده ایران را تحویل نمی دهند.

لازم به یادآوریست، آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشهای خود ضمن تایید همکاری‏های هسته‏ای ایران، تصریح کرده است، ایران توانسته در سایت نطنز اورانیوم ۲۳۵ را تا کمتر از 5 درصد غنی کند که این میزان غنی سازی در مصارف پزشکی کاربرد دارد.

این درحالی است که اورانیوم مورد استفاده برای تولید سلاح‌های هسته‌ای باید دستکم شامل 90 درصد اورانیوم ۲۳۵ باشد.

/ 0 نظر / 3 بازدید