سردار رشید: شعار دشمن‌شادکن «نه غزه نه لبنان» به سود رژیم صهیونیستی است

جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: شعار انحرافی و دشمن شادکن "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" از سوی عده‌ای در روز قدس، به طور آشکار، قدرت منطقه‌ای ایران را که دشمنان مخصوصا صهیونیست‌ها به شدت از آن در هراسند هدف قرار می‌دهد و این شعار بیشتر از هر کس، به سود رژیم صهیونیستی است.

به گزارش ایرنا سردار سرلشکر پاسدار غلامعلی رشید جانشین فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت هفته دفاع مقدس در جمع فرماندهان و مسئولان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین دستاوردهای ملت ایران متاثر از مقاومت و ایستادگی و پایداری در برابر دشمنان در 8 سال دفاع مقدس و در دو دهه پس از جنگ این است که ایران امروز، به‌عنوان قدرت منطقه‌ای مورد اعتراف دیگران است و نقش و موقعیت منطقه‌ای ایران امروز یک شعار سیاسی - تبلیغاتی نیست بلکه به عنوان یک واقعیت از سوی دشمنان ما پذیرفته شده است و از ضرورت‌های اساسی برای ثبات‌سازی در منطقه است.
وی افزود: آنچه در دهه دوم و سوم انقلاب اسلامی موجب شکل‌گیری قدرت منطقه‌‌ای ایران گردید، مقاومت و ایستادگی ملت ایران تحت رهبری خردمندانه و دوراندیشانه مقام معظم رهبری در برابر سیاست‌های توسعه‌طلبانه و باج‌خواهی دشمنان بود و ایران اسلامی اکنون این موقعیت و قدرت ممتاز منطقه‌ای را که در دو قرن گذشته سابقه داشته در اختیار دارد. امروز بیش از هر زمان دیگر می‌توان از این قدرت در جهت منافع ملت ایران بهره جست.
سردار رشید ادامه داد: البته دشمنان نیز با درک این نقاط قوت و فرصت می‌خواهند به این نقطه قوت ضربه بزنند و فرصت‌های پیش روی ملت ایران را بگیرند.
وی عنوان کرد: ایجاد تردید درباره قدرت منطقه‌ای ایران با تاکید بر ناآرامی‌های ناشی از انتخابات نشان می‌دهد که نوعی سازماندهی، جهت‌گیری و هدف‌گذاری بر روی مسایل داخلی ایران در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و امنیتی از سوی دشمن صورت گرفته است.
جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح گفت:هر کس مختصر عقل و فهم سیاسی - امنیتی داشته باشد می‌فهمد که تداوم این مخالفت‌ها در بستر بی‌قانونی و تلاش برای ادامه ناآرامی، به سود دشمنان و به ضرر منافع ملت ایران است. مساله اساسی برای حفظ و تحکیم این عملیات منطقه‌ای در جهت منافع ملت ایران، حفظ انسجام سیاسی - اجتماعی و حفظ وحدت با محوریت ولایت فقیه و با تاکید بر مبنای انقلاب و نظام است و هر حرکتی که انسجام سیاسی - اجتماعی و وحدت ملت ایران را هدف قرار بدهد و با فرار از قانون، به اعتماد بین نظام و مردم خدشه وارد می‌کند در حقیقت به پشتوانه مردمی نظام آسیب می‌رساند و به سود دشمنان ملت حرکت می‌کند.
وی اضافه کرد: شعار صددرصد انحرافی و دشمن شادکن "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" از سوی عده‌ای در روز قدس، به طور آشکار، قدرت منطقه‌ای ایران را که دشمنان مخصوصا صهیونیست‌ها به شدت از آن در هراسند هدف قرار می‌دهد و این شعار بیشتر از هر کس، به سود رژیم صهیونیستی بود.
این فرمانده عالی‌رتبه نظامی اظهار داشت: ساده‌ترین تئوری‌های امنیت ملی و منطق دفاع حکم می‌کند که یک ملت و نظام، بیرون از مرزهای خود صاحب قدرت باشد و اگر فاقد چنین قدرتی باشد، قادر نیست در درون مرزها و خانه خود در برابر تهدیدات مقاومت کند.
وی افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران با محوریت ولایت فقیه بر پایه دو ابزار قدرت و دو نقطه قوت خود؛ یکی پشتوانه مردمی نظام و دیگری قدرت منطقه‌ای ایران، توانسته طی سال‌‌های گذشته درباره باج‌خواهی قدرت‌ها و تهدیدات دشمنان مقاومت کند و از نافع ملت ایران دفاع نماید.
وی ادامه داد: با این تحلیل بدون شک، ایجاد تردید نسبت به قدرت منطقه‌ای ایران و هدف قرار دادن اعتماد بین نظام و مردم با هر بهانه و هر هدفی و از سوی هر فرد و گروهی که دنبال می‌شود کار دشمنان است.
سردار رشید در بخش دیگری از سخنان خود به درس‌هایی که از تجربه جنگ تحمیلی در مساله وقوع جنگ می‌توان گرفت، اشاره کرد و بیان داشت: در بررسی وقوع جنگ در سال 1359 به دو مساله اساسی می‌رسیم یکی ضعف در ایجاد بازدارندگی و دوم غافلگیری در برابر حمله دشمن، بنابراین بر اساس این درس باید، قدرت بازدارندگی خود را تقویت کنیم. به عنوان یک امر دائمی و بازسازی آن به طور مرتب صورت گیرد و درس دیگر، اشراف و برتری داشتن بر دشمن و جلوگیری از غافلگیری است و بخش اعظمی از قدرت بازدارندگی ما و هوشیاری در برابر دشمن از لحاظ فنی در وزارت دفاع باید محقق شود که با شناختی که از وزیر دفاع سردار وحیدی و جانشین ایشان وجود دارد و با تجربه 30 سال در امور صف و ستاد و صنایع دفاعی این دو بزرگوار، انشاءالله ما قادر خواهیم بود، نیازهای نیروهای مسلح را در ابعاد گوناگون متناسب با فن‌آوری‌های روز محقق سازیم.
این فرمانده دوران دفاع مقدس با یادآوری عملیات شکست حصر آبادان اظهار داشت: بعد از عزل بنی‌صدر ما وارد مقطعی نورانی از جنگ شدیم که نام آن را "آغاز تحول و شکل‌گیری دکترین و استراتژی جدید نظامی" می‌نامیم که لازمه کسب هرگونه پیروزی، اتخاذ دکترین و استراتژی جدید است:
* قرارگاه مشترک به وجود آمد.
* ارتش و سپاه با وحدت و برادری به هم کمک کردند و اولین پیروزی بزرگ(شکست حصر آبادان) حاصل این وحدت و برادری بود.
* امام 14 آبان 59 دستور شکستن حصر آبادان را صادر فرمودند و این فرمان در حقیقت روی زمین ماند که بنی‌صدر مقصر بود و شکست حصر آبادان 90 روز بعد از سقوط بنی‌صدر عملی گردید. تحت عنوان (عملیات حضرت ثامن‌الائمه(ع)) و این آغاز تغییر و تحولات بزرگ در عرصه‌های نظامی سیاسی و امنیتی است.
*بی‌ثباتی سیاسی و ناامنی به ثبات سیاسی تبدیل شود (صحنه سیاسی - امنیتی کشور)
* ضعف قدرت نظامی ایران و اشغال به برتری نظامی و آزادسازی مناطق اشغالی تبدیل شد. (در صحنه سیاسی)
* در عرصه خارجی، سیاست های قدرت‌های بزرگ برای مداخله در امور کشور، به نگرانی از برتری قدرت ایران بر عراق تبدیل شد.
وی از عوامل و مولفه‌های موثر در تغییر و تحولات سال دوم جنگ یاد و آنها را چنین بیان کرد:
1- وحدت(ارتش و سپاه و مردم)
2- حضور موثر مردم در صحنه‌های سیاسی - نظامی
3- شکل‌گیری و تکامل تفکر خلاق در عرصه نظامی
4- پیدایش اراده معطوف به کسب پیروزی بر دشمن
5- وجود سازمان مناسب سپاه برای سازماندهی و بکارگیری نیروهای بسیج و مردم در جنگ
6- تشکیل قرارگاه مشترک فرماندهی در جنگ برای هماهنگی نیروهای ارتش و سپاه
7- شکل‌گیری واقعی سطح استراتژیک کشور برای ایجاد هماهنگی - تعیین اولویت‌ها و بسیج منابع و امکانات و به کارگیری آنها که در خلق این عوامل و مولفه‌های موثر، فرماندهانی همچون شهید نامجو، شهید فکوری و شهید فلاحی، شهید کلاهدوز، شهید جهان‌آرا و دیگر فرماندهان نقش اساسی داشتند.

/ 0 نظر / 3 بازدید