پورمحمدی: مشایی دوشغله نیست

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه ریاست نهاد ریاست جمهوری شغل دوم محسوب نمی شود، گفت: تصدی امور مدیریتی حوزه ریاست جمهوری و نهاد شغل خاصی در تعاریف به حساب نیامده است اما این مورد قابل بررسی مجدد است تا اگر شبهه ای وجود دارد تذکر دهیم.

به گزارش مهر، مصطفی پورمحمدی شنبه در حاشیه بازدید از بیمارستان روانپزشکی نیایش که مختص جانبازان اعصاب و روان است درجمع خبرنگاران در پاسخ به این سئوال که آیا سازمان بازرسی در قضیه کهریزک وارد شده است یا خیر گفت: گزارشاتی تهیه شد که باعث تعطیلی بازداشتگاه شد و متهمان نیز تحت تعقیب قرار گرفتند و باید گفت در حال حاضر دیگر نیازی به بازرسی وجود ندارد.

وی همچنین در مورد هیئت سه نفره قضائی که به منظور بررسی وضعیت بازداشتگاهها تشکیل شد، گفت: در گزارش هیئت به اشکالات اشاره کردیم و البته شورای عالی امنیت ملی نیز هیئتی را فرستاد و آنها نیز به این مطالب اشاره کردند و در مجموع گزارشات سبب تعطیلی بازداشتگاه کهریزک شد.

پورمحمدی درپاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دولت نهم مشکلاتی را در مورد دوشغله ها داشته و آیا رایزنی برای حل این مشکل در دولت دهم صورت گرفته است، گفت: قانون در مورد دو شغله ها باید اجرا شود و باید گفت این امر برای برخی مورد قبول نبود. برخی تردید می کردند و عنوان می کردند که مشکل قانونی در این امر وجود ندارد که در نهایت توانستیم در یک دوره شش هفت ماهه آنان را توجیه کنیم و اکنون نیز این موضوع در حال پیگیری است و هر روز از ما سئوال می کنند که آیا می توانند شغلهای دیگری داشته باشند. اما در کنار این امر نیز خوشبختانه از استانها گزارشاتی از استعفاهای پی در پی به ما ارائه می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: در ورزش برخی دوستان ما مقاومت نشان دادند اما بعداً متوجه شدند که راهی ندارند و ما نیز به رئیس جدید تربیت بدنی اعلام کردیم که دیگر نیازی نیست که شما در کاری که طبق قانون جایز نیست اصرار کنید.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد: فدراسیونها و کمیته ملی المپیک انتخابات خود را طبق ضوابط قانونی اجرا کنند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا به غیر از بخش ورزش احکام جدیدی در مورد دوشغله ها همچون آقای مشایی داریم یا خیر، گفت: ظاهراً ریاست نهاد تا آنجا که ما بررسی کردیم شغل دوم محسوب نمی شود و باید گفت در دوره های گذشته نیز همینطوربوده که تصدی امور مدیریتی حوزه ریاست جمهوری و نهاد را به یکی از مدیران ارشد محول می کردند و این شغل خاصی در تعاریف به حساب نیامده است. البته این مورد قابل بررسی مجدد است که اگر شبهه ای وجود دارد تذکر دهیم.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: اکنون موارد متعددی در کشور داریم که یا خودشان اعلام می کنند یا دیگران به آنها می گویند دارای شغل دوم هستند که آنها در حال استعلام از ما هستند. اما مهم این است که این فرهنگ در کشور جا بیافتد که دوشغله خلاف قانون است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا در مورد بازداشتگاه کهریزک مقامی قضایی مقصر شناخته شده است یا خیر گفت: نسبت به برخی از مقامات قضائی که نظارت لازم را اعمال نکرده بودند شکایاتی مطرح شده وگزارشاتی فرستاده شده که دادسرای انتظامی قضات بررسی می کند.

وی همچنین در پاسخ به خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه آیا در مورد بازداشتگاه کهریزک از مقامات رده بالا نیز مقصر شناخته شده اند گفت: از مسئولان دادسرا که متهمان را فرستاده اند یا مقام قضائی که باید به بازداشتگاه ها نظارت کنند علیه آنها به دادسرای انتظامی قضات شکایت شده است.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین در مورد بررسی سقوطهای اخیر هواپیماها گفت: گزارشی که تهیه کردیم ظاهراً جمع بندی کاملی در آن صورت نگرفته بنابراین نمی توانیم قضاوت نهایی را انجام دهیم. وی تصریح کرد: ما یکسری علائم را که حاکی از تخلف باشد را پیگیری می کنیم و باید گفت تخلفات بیشتر مد نظر ما است.

پورمحمدی در ادامه در مورد اینکه آیا در مسئله سقوط هواپییما سازمان بازرسی به تخلفی رسیده است یا خیر گفت: به آن صورت که در مورد خاص دست بگذاریم تخلفی نبوده است ولی در برخی از شرکتهای هواپیمایی بی توجهی و کم توجهی مشاهده کردیم که تذکر دادیم.

خبرنگاری پرسید پس از طرح خبر خرید بوئینگ از سوی دولت آمریکا وزیر راه اعلام کرد که این حاشیه سازی خبرنگاران است و دیگر هیچ کشوری از بوئینگ استفاده نمی کند اما پس از آن رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از خرید تعدادی بوئینگ خبر داد. آیا این موضوع از سوی سازمان بازرسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت که پورمحمدری در پاسخ گفت: نظارت و بازرسی در کشور نباید فقط توسط سازمان بازرسی صورت گیرد. چرا که معتقدم که رسانه ها هم می توانند نظارت کنند به گونه ای که حرفهایی که به صورت علنی مطرح می شود را سئوال کنند که این صحبتها بر چه اساس مطرح شده است.

معتقدم که رسانه ها هم می توانند نظارت کنند به گونه ای که حرف هایی که به صورت علنی مطرح می شود را سئوال کنند که این صحبت ها بر چه اساس مطرح شده است
رئیس سازمان بازرسی کشور

وی در پاسخ به خبرنگار مهر در مورد نتیجه گزارش سازمان بازرسی از تخلفات برخی روزنامه ها ونهادهای دولتی که له یا علیه برخی کاندیداها در قبل از انتخابات مطرح شده گفت: ما اگر تخلفی در حوزه مثلاً انتخاباتی رخ دهد به دستگاه قضائی گزارش می دهیم و باید گفت برخی از تخلفات ظاهری و آشکار بوده که به محاکم ارسال شده است. به طور مثال تخلفی که از سوی رسانه یا روزنامه ها صورت گرفته و برخی نیز پنهان بوده است و یا سوء استفاده از امکانات دولتی گزارشی تهیه و ارسال شده است که ما در حال پیگیری هستیم و اگر به مجرمیت برسیم به محاکم ارسال می کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا سازمان بازرسی در مورد برنج های وارداتی ورود پیدا کرده است، گفت: بنا نداریم در این موضوع ورود پیدا کنیم و معتقدیم مجموعه دستگاه های نظارتی باید وظایف خود را به خوبی انجام دهند و اکنون نیز سازمان استاندارد و اداره نظارت بهداشت و درمان و سایر بخشها باید وظایف خود را به خوبی انجام دهند و ما به دنبال این هستیم که مجاری نظارتی کشور را فعال کنیم و قرار نیست که خودمان در هر موضوع دخالت کنیم چرا که دستگاه های نظارتی باید به وظیفه خود به خوبی عمل کنند و نقش رسانه ها نیز در این امر بسیار حائز اهمیت است.

وی در پایان در پاسخ به سئوال خبرنگاری که از وی پرسید آیا در سازمان بازرسی خواهد ماند یا خیر گفـت: ظاهراً بناست که بمانیم

منبع : سایت یاران خورشید

/ 0 نظر / 3 بازدید