پول نفت اعراب، محل تامین هزینه‌های انتخاباتی موسوی

احمدی‌نژاد پاسخ سوال خود را یافت
پول نفت اعراب، محل تامین هزینه‌های انتخاباتی موسوی
حمایت مالی اعراب از کاندیداهای اصلاح‌طلب، بویژه میرحسین موسوی در حالی بود که به موازات تزریق دلار به ستادهای انتخاباتی این کاندیداها، رسانه‌های غربی و اپوزیسیون خارج از کشور نیز، تبلیغات انتخاباتی و روانی ویژه‌ای در حمایت از این جریان انجام داده‌اند.

شبکه ایران: میرحسین موسوی در حالی در ابتدای ورودش به صحنه انتخابات حتی نزدیکان خود را از چاپ پوستر و تبلیغات بر حذر داشت و از مردمی بودن تبلیغاتش سخن گفت که رویدادهای پس از این موضع او، واقعیت‌های تامل‌برانگیزی را نمایان ساخت.

"در جریان فعالیت‌های انتخاباتی، ستاد اینجانب حق چاپ و تکثیر عکس مرا نخواهد داشت و از علاقمندانی که ممکن است به صورت خودجوش وارد صحنه تبلیغات شوند نیز انتظار دارم که به این خواسته خدمتگزار خود توجه کنند." این جملات از تاکیداتی است که کاندیدای مطرح اصلاح‌طلبان در اواسط اسفند ماه 87، به همه نزدیکان و هوادارانش اعلام کرد.

موسوی و ستادهای تبلیغاتی‌اش اما، پس از گذشت چند روزی، رویکردی متفاوت در پیش گرفتند و با تاکید بر تبلیغات گسترده، گفته پیشین خود را از یاد بردند؛ هرچند ابعاد مختلف این موضوع بعد از انتخابات و با افشاگری‌هایی که در برخی محافل سیاسی و رسانه‌ای و دادگاه‌ها صورت گرفت، مشخص شد.

بر این اساس بود که فعالان سیاسی از هزینه‌های تبلیغاتی موسوی با عبارت "میلیاردی" یاد کردند.

در همین حال بود که هدایت‌خواه، نماینده مجلس، تنها هزینه خرید و توزیع بخشی از اقلام انتخاباتی او را حدود "40 میلیارد تومان" اعلام کرد.

انتشار خبر هزینه‌های میلیاردی ستاد میرحسین هرچند با نظر مثبت او و نزدیکانش همراه نشد اما پس از آنکه "چهار معاون دانشگاه آزاد" واحد بافق در اعتراض به هزینه‌های سنگین تبلیغاتی ریاست این دانشگاه به نفع میرحسین موسوی در انتخابات از سمت خود استعفا کردند، دیگر جایی برای تکذیب این موضوع باقی نماند.

پس از این بود که هزینه‌های تبلیغاتی موسوی توجهات بیشتری را به سوی خود جلب کرد و با اعضای ستاد او را با سوالات جدیدی روبرو ساخت.

البته این موضوع به موازات تبلیغات انتخاباتی کاندیداها و در جریان مناظره انتخاباتی تاریخی احمدی‌نژاد با موسوی نیز مطرح شده بود.

در این مناظره وقتی موضوع بحث به هزینه‌های میلیاردی موسوی کشید، احمدی‌نژاد باب سوالات مختلف خود را در این باره باز کرد و با بیان این سوال که "هزینه سنگین تبلیغاتی شما از کجا می آید"، گفت، "آقای موسوی من شما را دوست دارم اما این چه نحوه هزینه کردن است. این هزینه‌ها از کجا می‌آید."

گرچه هرگز پاسخ این سوالات را نداد اما "هزینه‌های تبلیغاتی" او از فردای همان شب به موضوعی جنجالی در رسانه‌ها تبدیل شد و خبرهای مختلفی در این باره بر صدر سایت‌های خبری نشست.

در ادامه همین رویداد، خبری با عنوان "حضور تاثیرگذار برخی کشورهای عربی در تامین هزینه ستادهای تبلیغاتی موسوی" به رسانه‌ها راه یافت که با تایید و پوشش آن‌ها همراه شد.

این موضوع کم‌و‌بیش رسانه‌ای ماند تا اینکه اخیرا ناصر قره باغی، کارشناس مسائل سیاسی، با تایید کمک‌های مالی اعراب به موسوی، یکی از اهداف سفرهای خاتمی به کشورهای عربی را تامین هزینه‌های تبلیغاتی این کاندیدا عنوان کرد.

اشاره قره‌باغی به "سفرهای خاتمی" در ایام تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری دهم، از آن جهت مهم بود که این موضوع  همان زمان نیز توجه بسیاری از رسانه‌ها و سیاسیون را به خود جلب کرد.

سفر محمد خاتمی در اواسط خرداد ماه به کشور عربی تونس نیز، در همین رابطه تفسیر شده است.

نقش آفرینی کشورهای عربی در انتخابات اگرچه ابتدا با تردیدهایی همراه بود اما افشاگری یکی از متهمان کودتای مخملی درباره مخارج تبلیغاتی ستاد اصلاح‌طلبان، ابهامات زیادی را مرتفع کرد.

به گزارش جوان، این متهم محل تامین عمده مخارج تبلیغاتی ستاد اصلاح طلبان را، برخی کشورهای عربی و اروپایی اعلام کرد.

حمایت مالی اعراب از کاندیداهای اصلاح‌طلب، بویژه میرحسین موسوی در حالی بود که به موازات تزریق دلار به ستادهای انتخاباتی این کاندیداها، رسانه‌های غربی و اپوزیسیون خارج از کشور نیز، تبلیغات انتخاباتی و روانی ویژه‌ای در حمایت از این جریان انجام داده‌اند. این موضوع در افشاگری‌های متهمان کودتای مخملی در دادگاه به صراحت اعلام شد.

اکنون که دیگر ابهامی درباره حمایت مالی اعراب از موسوی باقی نمانده، گفته می‌شود که احمدی‌نژاد پاسخ سوالاتی را که در مناظره انتخاباتی‌اش با موسوی مطرح کرده، یافته است.

/ 0 نظر / 3 بازدید