علاء‌الدین بروجردی :سیاست‌ کنونی لندن کمکی به توسعه مناسبات نمی‌کند

خانه ملت: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دیدار سفیر انگلیس در تهران تأکید کرد: سیاست‌های فعلی انگلیس نسبت به جمهوری اسلامی ایران کمکی به توسعه مناسبات 2 کشور نمی‌کند.
در این دیدار بروجردی با اشاره به تاریخ پرفراز و نشیب روابط 2 کشور و تحولات مختلف ناشی از آن گفت: افکار عمومی ایران همواره نوعی بدبینی را نسبت به سیاست‌های انگلیس در درون خود داشته است و سفیر انگلیس در جمهوری اسلامی ایران باید همت خود را بر رفع این بدبینی‌ها قرار دهد.
وی با اشاره به برخی مشکلات موجود در مسیر گسترش روابط با انگلیس از جمله خارج کردن نام منافقین از فهرست گروه‌های تروریستی و پیشگامی این کشور در تنظیم قطعنامه‌های تحریم علیه ایران اظهار کرد: سیاست‌های فعلی انگلیس نسبت به جمهوری اسلامی ایران کمکی به توسعه مناسبات 2 کشور نمی‌کند. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با انتقاد از مواضع تند انگلیس در قبال موضوع هسته‌ای کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران مسیر روشنی را در همکاری‌ها و مذاکرات خود با کشورهای عضو گروه 1+5 در گفت‌وگوهای اخیر در ژنو طی کرد و با ارائه بسته پیشنهادی، گامی مثبت در جهت حل و فصل مسائل و ابهامات موجود برداشته است.
در ادامه این دیدار، سایمون گس سفیر انگلیس در تهران، جمهوری اسلامی ایران را کشوری مهم و برخوردار از تاریخ غنی فرهنگی و تمدنی خواند و ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران به عنوان سفیر کشورش تأکید کرد: تمام تلاش خود را در جهت کمک به رفع بدبینی‌ها و سوء‌تفاهم‌های فیمابین به کار خواهد برد.
وی در ارتباط با موضوع گروهک منافقین نیز گفت که دولت انگلیس این گروه را یک گروه رسمی نمی‌داند و برای آن احترام و شأنی قائل نیست و از تاریخچه فعالیت‌های تروریستی این گروه کاملاً آگاهی دارد. سفیر انگلیس در ادامه همچنین دخالت کشورش در حوادث پس از دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در کشورمان را منتفی دانست.
وی درباره موضوع هسته‌ای کشورمان نیز یادآور شد: انگلیس از حق مسلم جمهوری اسلامی در دسترسی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای براساس معاهده NPT حمایت می‌کند و ادامه مذاکرات برای رفع سوء‌تفاهم‌ها و حل و فصل کامل مسأله هسته‌ای را ضروری می‌داند و مورد تأکید قرار می‌دهد

/ 0 نظر / 3 بازدید