تماسهای سری اسرائیل با ائتلاف اعراب از جمله عربستان در مورد ایران

هران - گاردین نوشت : ائتلافی از کشورهای عرب از جمله عربستان بطور سری با اسرائیل در تماس بوده و به بحث در خصوص ایران پرداخته اند.

به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، روزنامه گاردین در شماره روز چهارشنبه خود، افزود: اسرائیل کلید بازگشت خود به مذاکرات با فلسطینیان با میانجی گری آمریکا را رویکرد سخت گیرانه تر این کشور نسبت به ایران اعلام کرده است .
اسرائیل در ازای توقف شهرکسازی این پیش شرط را مطرح کرده است که آمریکا موضع سخت تری علیه ایران اتخاذ کند و نیز روابط کشورهای عرب با این رژیم عادی شود.
به نوشته این روزنامه ، یکی از مسئولان صهیونیست آگاه از مذاکرات در این زمینه می گوید: پیام اسرائیل به مذاکره کنندگان این است : تهدید اصلی ایران است، نه شهرکسازی .
گاردین ادامه می دهد: از شروط عادی سازی روابط اعراب با اسرائیل، اجازه یافتن هواپیماهای اسرائیلی برای فرود و پرواز در باند فرودگاههای کشورهای عربی ، گشوده شدن سفارتخانه و دفاتر تجاری این رژیم در کشورهای عرب و پایان دادن به ممنوعیت ورود مسافرانی که گذرنامه اسرائیلی دارند به کشورهای عرب است.
کشورهای امارات ،مغرب و برخی دیگرکشورهای عربی پیش از این موافقت خود را با این شروط رژیم صهیونیستی اعلام کرده اند. عربستان با آن مخالفت کرده و می گوید که این رژیم تاکنون امتیازات بسیاری از اعراب کسب کرده است.
اما به اعتقاد آمریکا، عربستان به رغم آنکه خود این موضع را دارد، سایر کشورهای عرب را به تبعیت از خود وا نخواهد داشت .
یک مقام اروپایی در این زمینه اظهار عقیده کرده است که اعراب سرانجام همه در این موضوع به وحدت نظر خواهند رسید.
گاردین در ادامه این گزارش می نویسد: قرار است آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته آینده گزارش خود را از برنامه هسته ای ایران اعلام کند.
انتظار می رود، روسیه و چین مانع از اجرای یک چنین اقدامات تنبیهی علیه ایران شوند و از اجماع بین المللی علیه ایران جلوگیری کنند.
در طرح حل مسئله خاورمیانه ، به موازات رویکردهای سخت گیرانه تر آمریکا در قبال ایران که از اولویتهای نخست اسراییل برای توقف شهرکسازی است، رژیم صهیونیستی متعهد می شود به طور موقت و فقط در قسمتهایی از سرزمینهای اشغالی شهرکسازی را متوقف کند. در ازای آن اعراب روابط خود را با این رژیم عادی سازی خواهند کرد.
به گزارش گاردین ، "باراک اوباما" با این رویکرد، بزودی آغاز گفت وگوهای اسرائیل و فلسطینیان را با میانجیگری آمریکا در مورد موضوعات اصلی و مهمتر مربوط به مرزها، آینده قدس و آوارگان فلسطینی اعلام خواهد کرد.
اوباما قصد داشت پیش از آغاز ماه مبارک رمضان طرحهایش را برای خاورمیانه معرفی کند، اما نتوانست در زمان مقرر توافق اسرائیل و فلسطینیان را در این زمینه بدست آورد.
اوباما قرار است این طرحها را در اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل که 23 سپتامبر ( اول مهر) برگزار می شود و یا در اجلاس "گروه 20 " که روزهای 24 و 25 سپتامبر در پیتسبورگ روسیه تشکیل خواهد شد، اعلام کند.
طبق اعلام مقامات اسرائیلی ، فلسطینی و اروپایی ، اوباما بزودی آغاز مذاکرات صلح خاورمیانه را که سالهاست متوقف مانده است با میانجیگری این کشور و تا پیش از پایان ماه اینده میلادی اعلام خواهد کرد.

/ 0 نظر / 3 بازدید