احمدی نژاد پیشنهاد داد: نشست سران 1+5 و ایران

رییس جمهوری با اشاره به پیشنهاد کشورمان برای برگزاری نشست سران ایران و کشورهای مذاکره کننده گفت: ساختاری اجرایی برای مذاکره ایران و 1+5 پپیشنهاد داده ایم تا سه کمیته تخصصی تشکیل شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دکتر محمود احمدی نژاد امروز چهارشنبه در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت که بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران و مذاکرات با 1+5 فرصتی است تا این کشورها به قانون، عدالت و احترام متقابل برگردند.
رییس جمهوری اسلامی ایران در آستانه مذاکرات کشورمان با گروه 1+5 گفت: این مذاکرات و بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران یک فرصت استثنایی برای یکی دو کشور اروپایی و دولت آمریکاست که شرایط خود را در دنیا تغییر دهند و نحوه تعامل خود را با ملت ها اصلاح کنند.
رییس جمهوری با تاکید بر این که مسایل جهان جز با تعامل و مشارکت همگانی در مدیریت جهان حل نمی شود، تصریح کرد: دوره ای که چند کشور برای دنیا تصمیم بگیرند گذشته است و همه باید مشارکت کنند و در مسایل جهانی و مسایل مربوط به ملت ها حضور داشته باشند.
احمدی نژاد با ابراز امیدواری نسبت به این که این مسایل از سوی برخی کشورها مورد توجه قرار گیرد، گفت: مذاکرات با 1+5 فرصت خوبی برای همه است تا حضور یابند و مشارکت کنند.
احمدی نژاد با تاکید بر این که ما خود را برای هر شرایطی آماده کرده ایم، تصریح کرد: ملت ایران در 30 سال گذشته یاد گرفته است که روی پای خود بایستند.

** مذاکرات آتی آزمایش سنجش اراده برخی دولت ها برای پیگیری شعار تغییر است

رییس جمهوری در ادامه گفتگو با خبرنگاران با بیان این که جلسه آتی با گروه 1+5 از جهات گوناگون دارای ویژگی های قابل توجه است، گفت: این مذاکرات یک آزمایش برای سنجش اراده برخی دولت ها به پیگیری شعار تغییر است.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، احمدی نژاد در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که برای مذاکرات آتی ایران با 1+5 چه تمهداتی اندیشیده اید، این مذاکرات را مهم خواند و گفت: مسایل مهمی در دنیا وجود دارد و چالش هایی سنگینی دیده می شود که همه را تحت تاثیر قرار داده است.
رییس جمهوری با اشاره به چالش های اقتصادی، امنیتی و تنظیم روابط بین الملل خاطر نشان کرد که همه ملت ها تحت تاثیر این مسایل و چالش ها هستند.
رییس دولت دهم افزود: بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران ناظر بر سازماندهی گفتگوهای جامع و همکاری و مشارکت در جهت رفع چالش ها و مسایل برآمده از این چالش هاست.
رییس جمهوری با اشاره به این که کشورهای طرف مذاکره از بسته پیشنهادی ایران استقبال کرده اند، گفت: جلسه آتی مذاکره با گروه 1+5 از جهات گوناگون قابل بررسی است.

** ملت ایران هر شرایطی را به نفع خود تغییر می دهد
رییس جمهور با اشاره به پیشنهاد برگزاری نشست سران ایران و کشورهای مذاکره کننده گفت: یک ساختار اجرایی برای مذاکره ایران و 1+5 پپیشنهاد داده ایم تا سه کمیته تخصصی تشکیل شود.
وی ادامه داد: بر اساس این پیشنهاد این کمیته ها موضوع را بررسی و تصمیمات را پس از تصویب به مجمع نمایندگان کشورهای مذاکره کننده ارجاع دهند و پس از تصویب به مجمع سران کشورها ارایه کنند و اگر تصویب شد برای اجرا آماده شود.
رییس جمهور اظهار داشت: مصوبات مجمع سران کشورها به عنوان یک تعهد جمعی تلقی خواهد شد.
رییس جمهوری مذاکرات آتی ایران با 1+5 را یک فرصت برای همه خواند اما تصریح کرد: ملت ایران قادر است هر شرایطی را به نفع خود و منافع ملی اش تغییر دهد.
احمدی نژاد در ادامه گفتگو با خبرنگاران گفت: ما همکاری و همزبانی برای حل مسایل و چالش های جهانی را ضروری می دانیم اما قطعا کسانی که مذاکره می کنند مختار هستند هر سیاستی را دنبال کنند.
رییس جمهوری تاکید کرد: در هر صورت ما آسیبی نمی بینیم گرچه ترجیح این است که همکاری، مشارکت و تعامل برای حل مسایل جهانی صورت بگیرد.
احمدی نژاد تاکید کرد: ملت ایران قادر است هر شرایطی را به نفع خود تغییر دهد و دولت نیز منافع ملی را دنبال می کند.
رییس جمهوری با اشاره به چالش های اقتصادی افزود: نظام ربوی و زیاده خواهی ها از جمله مواردی است که در نظام سرمایه داری می بینیم.
رییس جمهوری با تاکید بر اصلاح ساختار اقتصاد جهانی گفت: در حالی که بخش واقعی اقتصاد ثابت است اما ثروت کاغذی به سرعت افزایش می یابد و این باعث به هم خوردن تعادل اقتصادی، ضرر اکثریت، سود اقلیت و متلاشی شدن اقتصاد ملت ها می شود.
احمدی نژاد در عین حال گفت: ما از این وضعیت کمترین آسیب را می بینیم به علت آن که اقتصادمان درونزا و خود اتکاست و روابط اقتصادی کشورمان به سمت عدالت نزدیکتر است.
احمدی نژاد سخنانش را با موضوع خلع سلاح جهانی ادامه داد و گفت: ده ها هزار سلاح اتمی و شیمیایی در انبار برخی کشورها سمت و سوی قدرت جهانی را از مسیر درست منحرف کرده است و یک تهدید بالقوه بر مناسبات جهانی محسوب می شود.
احمدی نژاد تصریح کرد: اگر بخواهیم خلع سلاح جهانی را به کسانی که سلاح اتمی دارند بسپاریم این اتفاق نمی افتد. 40 سال است که ملت ها در انتظار خلع سلاح جهانی هستند.
احمدی نژاد تاکید کرد: این امر نیازمند ساز و کار جدید است.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش بهره مندی ملت ها از فناوری های جدید و تنظیم روابط بین الملل را از دیگر مواردی برشمرد که در دستور کار مذاکرات آتی ایران با 1+5 قرار دارد و در بسته پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران نیز به آنها پرداخته شده است.

** رسانه ها در درج برخی خبرها دقت کنند

رییس جمهور با اشاره به برخی خبرهای جعلی و دروغ که باعث آشفتگی بازار و زندگی مردم می شود، گفت: از رسانه ها خواهش می کنم به خاطر مردم در انتشار برخی اخبار دقت کنند.
احمدی نژاد افزود: به نظر می رسد برخی ها به دنبال ایجاد مشکل در چرخش عادی اقتصاد کشور به کمک فضاسازی روانی، شایعات و دروغ ها هستند.

وی خطاب به مردم اظهار داشت: بدانید که هیچ موضوع غیرعادی در بازار اقتصاد کشورمان نداریم.
رییس جمهور با تاکید بر این که در تولید و صنعت، کار رو به جلو است، گفت: برخی ها به دنبال ساختن خبر دروغ هستند تا به یکباره آشفتگی در بازار و زندگی مردم ایجاد کنند اما باید بگویم که مردم باید هوشیار باشند و رسانه ها نیز به خاطر مردم رعایت کنند.
رییس جمهور ادامه داد: برخی خبرهای جعلی به مردم آسیب بسیاری می زند.
وی با تاکید بر این که هیچ اتفاق خاصی در اقتصاد ما نیفتاده است گفت: ما منتظریم که در مجلس لایحه هدفمند کردن یارانه ها تصویب شود.
رییس جمهور ادامه داد: لایحه هدفمند کردن یارانه ها از پایه های اصلی گسترش اصل 44 است.


** آمادگی خرید سوخت غنی شده 20 درصد را برای رآکتورهای خود داریم

رییس جمهور در خصوص مذاکرات فردا پنج شنبه با گروه 1+5 گفت: ما با یک برنامه منسجم، قوی، راهکار اجرایی و مشخص در مذاکرات فردا شرکت خواهیم کرد.
احمدی نژاد افزود: هیات ایرانی برای استقبال از پیشنهادات سازنده در مذاکرات فردا آمادگی دارد.
وی ادامه داد: دستور کار دیگر در خصوص خرید سوخت برای رآکتور تهران است و ما نیازمند سوخت غنی شده 19/75 درصد هستیم.
رییس جمهور گفت: ما حتی آمادگی داریم که مواد 3/5 درصد را داده و آنها آن را 19/75 یا 20 درصد غنی کرده و به ما تحویل دهند. در هر حال ما آمادگی خرید داریم و هرکس که اعلام آمادگی کند از آنها خرید خواهیم کرد.
رییس جمهور با اشاره به این که برخی پیشنهاداتی داده اند که روی میز است، گفت: فردا آن را اعلام می کنیم و ما آماده ایم که کارشناسان هسته ای ما با کشورهای طرف گفتگو که آمادگی تامین سوخت رآکتور اتمی ایران را دارند وارد مذاکره شوند.
وی به استفاده همگان از فناوریها اشاره کرد و گفت: علم و فناوری دستاورد کل بشر است و همه باید بتوانند از آن استفاده کنند.
رییس جمهور تاکید کرد: زمانی امنیت پایدار برقرار می شود که تمام دنیا از فناوری روز استفاده کرده و فاصله درآمد ملت ها کاهش یابد. چرا که فاصله عمیق محل رشد نابسامانی ها است.
رییس جمهور گفت: ما به دنبال ساز و کاری هستیم که همه ملت ها بتوانند از انرژی پاک اتمی در جهت پیشرفت کار استفاده کنند و این در دستور کار است.
دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: متاسفانه روابط بین الملل براساس بی اعتمادی در شورای امنیت، سازمان ملل و روابط چند جانبه صورت گرفت که این موجب دوری، اختلاف، جنگ ها و تنش ها می شود که باید به سمت دوستی و عدالت بازگردد.

**‌ تیر جنجال ها علیه ایران به سنگ خورد

رییس جمهور با اشاره به مواضع اشتباهاتی که برخی کشورها در روزهای اخیر علیه ایران گرفته اند، گفت: برخی به اشتباه تصور کردند که می توانند علیه ایران جنجال ایجاد کنند اما تیرشان به سنگ خورد و بسیار اشتباه کردند.
احمدی نژاد در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: زمانی که ما در خصوص تاسیسات جدید اطلاع دادیم به این معنی است که آژانس بر آن نظارت کند.
وی گفت: ما با آژانس همکاری کرده و سیاستهایمان استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است اما در عین حال برای نشان دادن این که ملت ایران در پیگیری عدالت پیشگام است یک سال از موعد خبر ایجاد تاسیسات جدید هسته ای را اعلام کردیم.
رییس جمهور ادامه داد: خوشبختانه اوباما در سازمان ملل نقد جدی داشته و اعترافاتی را در خصوص رفتارهای غلط و ظالمانه دولت های قبل بیان کرد.
احمدی نژاد با بیان این که اوباما تعدادی از اقدامات غلط دولت های قبلی را اشتباه تاریخی عنوان کرده است، تصریح کرد: یکی از کارهای زشت آمریکا این بود که خود را آقای دنیا می دانست و در همه کارها دخالت می کرد.
احمدی نژاد متذکر شد: ما انتظار داریم که رفتار گذشته آمریکا را از اوباما شاهد نباشیم چرا که وی اعلام کرده که می خواهد رفتار زشت را کنار بگذارد اما با این حال دوباره براساس یکسری شایعات موضع گیریی کرد که بد شد.
** برنامه پنجم در حال ویرایش نهایی
رییس جمهور گفت: برنامه پنجم در حال ویرایش نهایی است و در آینده به مجلس تقدیم می شود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص تهدیدها گفت: پاسخ به ملت ایران به تهدیدات روشن است و ما آموختیم که روی پای خود بایستیم.
وی به سرعت واگذاری ها بر اساس اصل 44 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: برای مثال می توان به واگذاری مخابرات اشاره کرد که به نفع ملت و طبق قانون انجام شده که کار بزرگی است اما برخی در این خصوص ضجه می زدند.
رییس جمهور ادامه داد: اما در خصوص توسعه بخش مردمی اقتصاد نیازمند اصلاحات ساختاری از جمله هدفمند کردن یارانه ها در آنها هستیم.
وی ادامه داد: ما منتظریم هدفمند کردن یارانه ها را مجلس تحویل دهد و دولت برای اجرای آن آماده است.
وی هدفمند کردن یارانه ها را طرحی بزرگ و زمینه ساز برای سرمایه گذاری های عظیم داخلی و خارجی دانست.
رییس جمهور در خصوص برخی جنجال ها برای ایجاد مشکل در بازار و اقتصاد گفت: در کنار این جنجال ها جیب عده ای پر می شود. سال گذشته در یک بازی ناجوانمردانه گفتند که نمک، برنج و چای نایاب شده آیا نمک در ایران کمیاب می شود؟
احمدی نژاد ادامه داد: همزمان با این جنجال ها در خصوص نایاب شدن چای انتقاد می کردند که چرا چای وارد شده و براساس همین بازی ها، سال گذشته 40 تا 50 درصد قیمت برنج افزایش یافت.
وی تاکید کرد: باید مراقب بود که به مردم آسیب وارد نشده و جیب برخی پر نشود.
رییس جمهور در ادامه گفت: با توجه به شکل قانون بودجه و تغییرات اساسی، ما باید یک متمم ارایه دهیم و منتظر لایحه هدفمند کردن یارانه ها هستیم که از مجلس بیرون آید و سپس ما متمم یاد شده را تنظیم کنیم.
خبرنگاری در خصوص ورود هند به خط لوله صلح پرسید که رییس جمهور گفت: ما از این موضوع استقبال می کنیم.
احمدی نژاد در پاسخ به سوال دیگری در خصوص طرح محسن رضایی گفت: بگذارید همه آزاد باشند و نظر دهند.

/ 0 نظر / 3 بازدید